Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Kajúcnici majú na čínskych účtoch milióny eur a Lipšic nekoná. Hlas-SD podá v tejto záležitosti trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR, ktorej poskytne dôkazy o praní peňazí a výberoch hotovosti, ktoré páchala elitná skupina kajúcnikov

Podľa strany Hlas sa v kauze Daniari počas rokov 2012 až 2018 kvôli nekalému zárobku spolčili osoby Smolen, Hložek, Ujváry a Farský.

Peniaze z kauzy Daniari mali podľa Hlasu skončiť na čínskych bankových účtoch. Následne mali byť legalizované a majú ich aj naďalej využívať kajúcnici, ktorí figurujú v elitných prípadoch. Poslanec Hlasu Matúš Šutaj-Eštok vyhlásil, že má dôkazy o čínskych účtoch, kde majú mať kajúcnici uložené peniaze.

Na Generálnu prokuratúru priniesol podľa svojich slov dôkazy o praní peňazí a výberoch hotovosti, ktoré údajne páchala elitná skupina kajúcnikov. Trestné oznámenie sa mu však nepodarilo podať. Niekto v priestoroch Generálnej prokuratúry nahlásil bombu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Ak sudca rozhodne a uverí výpovedi kajúcnika namiesto výpovedi obžalovaného, tak obžalovaný má smolu. Títo ľudia majú pre Romana Mikulca, Daniela Lipšica, ale aj Igora Matoviča cenu zlata,“ mieni Šutaj-Eštok.

„Nerád by som pána Šutaj-Eštoka komentoval. V mnohých prípadoch sa jeho vyjadrenia nepotvrdili,“ reagoval prezident Policajného zboru Štefan Hamran. Podľa neho „intenzívne prebieha očierňovanie kajúcnikov“.

Viac vo videu:

Kajúcnici, podnikateľ Michal Suchoba a bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze pritom spolupracujú s políciou v kauze Mýtnik, ktorá sa týka korupcie a predražených tendrov na Finančnej správe. Škodu spôsobenú štátu vyčíslili prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry na viac ako 45 miliónov eur.

Obžalovaní sa mali dopustiť machinácii pri verejnom obstarávaní, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a korupčných skutkov. Obžalobe v tejto veci čelí podnikateľ spájaný so Smerom Jozef Brhel starší, jeho syn Jozef Brhel mladší, či bývalý štátny tajomník financií Radko Kuruc.

Šutaj-Eštok tvrdí, že Matovič potrebuje „kajúcnikov ako soľ“. Medzi elitných kajúcnikov podľa Šutaj-Eštoka patrí obvinený kajúcnik Suchoba, bývalý prezident finančnej správy Imrecze, bývalý viceprezident Finančnej správy Daniel Čech a bývalý šéf kriminálky na Finančnej správe Ľudovít Makó.

Do podvodov s uplatňovaním si nadmerného odpočtu DPH bolo zapletených 24 daňových subjektov, ale aj vedúci pracovníci Daňového úradu v Nitre či vysokí funkcionári finančnej správy. Úplatky sa pre týchto pracovníkov pohybovali v tisícoch eur.

Vyhlásil, že „Igor Matovič a jeho nominanti krivia boj so spravodlivosťou“. Špeciálna prokuratúra síce podľa neho stíha krádež viac ako 18 miliónov eur, ale podľa Šutaj-Eštoka nestíha ich legalizáciu.

Šutaj-Eštok vyhlásil podozrenie, že hlavou organizovanej skupiny je Suchoba. „Koľko ešte ostalo miliónov na účtoch v čínskych bankách a koľko už bolo vypratých? Viac ako 18 miliónov eur je k dispozícii kajúcnikov a špeciálna prokuratúra toto ticho toleruje,“ vyhlásil Šutaj-Eštok.

Napriek tomu, že trestný čin spadá pod špeciálnu prokuratúru, tak sa s trestným oznámením obrátil na Generálnu prokuratúru. „Som presvedčený, že generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý je nadriadený špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, dohliadne na to, aby táto kauza nezapadla prachom,“ spresnil.

Podľa strany Hlas sa v kauze Daniari počas rokov 2012 až 2018 kvôli nekalému zárobku spolčili osoby Smolen, Hložek, Ujváry a Farský. „Títo ľudia mali vplyv na ovládanie a riadenie obchodných spoločností, ktoré boli platcami DPH. Podľa výpovedí svedkov sa táto partia spojila s ďalšími osobami, bez ktorých by sa takýto daňový podvod nedal uskutočniť. Týmito osobami boli práve dnešní kajúcnici Suchoba, Imrecze, Makó, Uharka a Čech. Vzhľadom na svoje funkcie vo vedení Finančnej správy alebo na svoje kontakty vedeli túto trestnú činnosť prikryť,“ vyhlásila Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa strany.

Suchoba, Smolen, Hložek, Ujváry a Farský si mali zariadiť vytvorenie alebo prevzatie vybraných firiem obsadením ich orgánov vlastnými osobami alebo nimi riadenými a ovládanými ďalšími ľuďmi.

Podľa Hlasu tak vzniklo takzvané portfólio daňových subjektov, ktoré zaradili do príslušnosti Daňového úradu v Nitre.

„Nato podali daňové priznania z DPH, ktoré vykazovali fiktívne nadmerné odpočty za vymyslené tovary či služby. Podľa svedkov potom Suchoba, Imrecze a Smolen vplývaním na Makóa, Čecha a Uharku zabezpečili, aby sa tieto firmy nestali predmetom vyšetrovania Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý viedol samotný Makó. Podľa výpovede Smolena prišiel potom kajúcnik Suchoba so svojím plánom, ako preprať nakradnuté peniaze cez čínske banky,“ uzavrela Medveď Macíková.

Zdroj: pravda.sk / YouTube

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d