Slovanské Noviny

4. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Jaroslav Naď, ako člen hnutia OĽaNO, ktoré sa hrdí a pýši tým, že je najviac protikorupčnou stranou bude mať čo vysvetľovať. Zdá sa! Počas funkčného obdobia ministra Naďa,  ktoré ešte trvá bolo na Ministerstve obrany (MO) SR uzatvorených už 50 utajovaných zmlúv. Matúš Šutaj Eštok, poslanec NR SR za stranu HLAS – SD tvrdí, že minister Naď má zlatú baňu!

Minister Naď zdá sa pokračuje v praxi svojich predchodcov a zrejme mu uniká aj to, že súdy už napríklad v prípade rezortu jeho kolegu, Romana Mikulca, ministra vnútra rozhodli o tom, že informácie o dodávateľoch a sumách nie sú utajovanou skutočnosťou. 

Zmluvy s citlivým charakterom

Na silových ministerstvách je množstvo zmlúv s citlivým charakterom. Medzi také patria kontrakty na dodávky zbraní či zbraňových systémov a pri nich sa nezverejňujú ani základné informácie. V prípade základných informícií ale nejde o citivé informácie a v minulosti zverejňovanie základných informácií avizoval napríklad aj samotný Jaroslav Naď, minister obrany.

Ale, nestalo sa tak!

Tlačový odbor MO SR totiž informoval, že od Naďovho nástupu bolo uzatvorených 50 utajených zmlúv, ktoré neuzatvorilo Vojenské spravodajstvo. (tajná služba v pôsobnosti MO SR, pozn. red.)

„Ministerstvo obrany Slovenskej republiky uznáva a ctí jeden zo základných princípov zákona o slobode informácií, podľa ktorého všetky informácie, ktoré nie sú tajné podľa iných zákonov, sú verejne prístupné. Transparentnosť je však na druhej strane obmedzená presne vyšpecifikovanými okruhmi,”povedala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Musia zabezpečiť ochranu údajov

„Ministerstvo obrany nie je vecne príslušné vyjadrovať sa k sprístupňovaniu informácií finančným riaditeľstvom. Ministerstvo obrany ako pôvodca utajovaných zmlúv (utajovaných skutočností) musí v zmysle zákona zabezpečiť ochranu utajovaných zmlúv najmä tým, že neumožní prístup nepovolanej osobe k týmto zmluvám,“zdôvodnila Kovaľ Kakaščíková kontrast medzi sprístupňovaním údajov o zmluvách zo strany Imreczeho a Naďa.

Pred vyše dvoma rokmi mal minister iný názor

Aktuality sa ministra obrany Naďa v apríli 2020 pýtali, či si vie predstaviť zverejnenie informácií o dodávateľovi a sume zmluvy, ak by samozrejme nešlo o Vojenské spravodajstvo (VS).

„Pri ministerských zmluvách áno, predpokladám, že to tak už začína fungovať. V prípade VS však nemôžeme ísť do otvorenejšieho postupu,“odpovedalminister obrany, ktorý bol v tom čase vo funkcii asi mesiac.

Dnes je všetko inak – netranparentnosť MO SR kritizoval aj Útvar hodnoty za peniaze. Ten nesúhlasil s utajovaním jednotkových cien pri nákupe transportérov.

Naď sa bráni

„Kým za Gajdoša či Glváča utajovali všetko, aby mohli ísť napriamo a kradnúť, tak dnes sa utajujú iba veci, ktoré majú utajované informácie, alebo systémy. Nuž a tie nemôžeme zverejňovať, pretože niektoré majú tak špecifických dodávateľov, že by sme už oznámením, že sme s nimi uzavreli zmluvu, dali potenciálnym nepriateľom vedieť, čo sme obstarali. Zásadný rozdiel je v tom, že zmluvy na Patrie či Cv90, či radary či BlackHawky za mna budú / sú zverejnené. Utajili sme iba a len zmluvy s utajovanými technológiami,“ vyjadril sa minister Jaroslav Naď.

Aktuálnu verziu Nariadenia MO SR s názvom Zoznam utajovaných skutočností pritom podpisoval 3. marca ešte minister Gajdoš (SNS) v súlade so zákonom 215/2004, jeho nariadenie nadobudlo účinnosť 1. júna 2020.

Úplne iný názor, ako Naď, má na celú vec Matúš Šutaj Eštok, poslanec NR SR za stranu HLAS – SD

Vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sietit tvrdí, že minister Naď má zlatú baňu.

“Niekto berie ministerský post ako službu občanom, niekto ako životnú šancu poriadne zarobiť. Minister Naď si evidentne zvolil tú druhú možnosť,” dodal Matúš Šutaj Eštok.

Video:

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: