Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Divadelná „moderna a alternatíva“ sa pustí do úchvatného diela, ktoré je zložené z hejterských príspevkov určených známym  a aby sa nepovedalo aj menej známym ženám. Toto veľkolepé umelecké dielo s názvom „Odrežem ti hlavu“, bude uvedené v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava, kde sa príspevky budú čítať. Náš najväčší básnik by sa v hrobe obracal. 

8. marca,na Medziárodný deň žien uvedie Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava ďalší klenot, ktorý by si nemal nechať utiecť žiadny znalec „skutočného umenia.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Lákavý názov „Odrežem ti hlavu!“ pozostáva z čítania hejtov (nenávistných prehlásení často adresovaných konkrétnej osobe), čítaných v „scénickej“ forme. Herci sa v podstate budú zabávať na nadávkach. Všetko prebehne objektívne a politicky „neadresne.“ Vraj…

Každopádne v réžii Valerie Schulczovej budú sociólóg Michal Vašečka a herci Michal Rovňák a Juraj Vilikovský čítať, čo sa dá bežne pozametať na sociálnych sieťach. Asi kvôli tomu získali akademický titul. Aby nadávali a znalci umenia im tlieskali.

„Vyznanie lásky z konšpiračného pekla“

Takúto definíciu uštedrili renomovaní autori svojmu veľdielu.

Kto bol spoluvinníkom?

DPOH poskytli tieto „príspevky“ novinárky, političky či ženy z oblasti kultúry. Obsahujú odporúčania, aby objekty ich nenávisti zmizli, vyhrážky smrťou, výzvy na znásilnenia. Ide o verbálne útoky na ženy, ktoré vo svojich životoch „čosi“ dosiahli, zastupujú inštitúcie a práva nás všetkých, sú pevné vo svojich názoroch a postojoch. Bývajú aj konfrontačné, ale hlavne je ich vidieť a počuť. Vstupujú do verejného priestoru a preto čelia nenávisti ale aj obdivu.

Autori teda svoju obsahovo-formálnu neschopnosť zabalili do verbálnej nekultúry, ktorú definujú ako umenie. Slušnosť tu dostáva na frak. No, ako tvrdia, nevzdáva sa. Môžeme čakať „miernu“ iróniu. Asi tak miernu, ako môžeme denno-denne vidieť na internete. Toto znásilnenie umenia bude odprevádzané čiernym humorom, ak sa teda bude vôbec čomu smiať. Má za účel „odľahčiť“ tony vulgarizmov. Samozrejme, chrapúnstvom bude podľa tvorcov poukázané na hĺbku a váhu toho, čo je podľa nich morálne.

Autori pochádzajú z prostredia, kde sa môžete bežne stretnúť s pseudoumením

Vašečka, Rovňák a Vilikovský prežili svoju minulosť v divadle Ludus. Tu účinkovali v inscenácii o troch hlúpych a zlých ľuďoch s názvom Gebuliaci, ktorých postavy nepoznali absolútne žiadnu sebakritiku. Tieto „postavy“ prežijú reinkarnáciu práve v tomto „diele“.

Pozor! Kto v tom má prsty? Jeho veľkopapalášstvo samo!

Scénické čítanie je súčasťou vznikajúcej platformy, založenej prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou, ktorej cieľom je, ako sa vyjadrili autori „…eliminovať páchanie násilia na ženách a dievčatách v akejkoľvek forme…“ Ako? Násilím a vulgarizmami.

Ministerka kultúry si myslí o podobných experimentoch svoje

Martina Šimkovičová sa pýta tak umelcov ako i spoločnosti o hodnote tohto veľdiela: „Je toto ešte kultúra? Čo má byť cieľom uvedenia takéhoto predstavenia? Vniesť ešte viac agresivity a násilia do spoločnosti? Tvrdia, že chcú ukázať „vyznanie lásky“ z konšpiračného pekla. Ale sú to pritom práve oni, tí “slušní ľudia”, ktorí rozosievajú v spoločnosti najviac nenávisti. Nie je to tak dávno, čo jeden ich podgurážený kamarát sácal práve pred divadlom P. O. Hviezdoslava do staršieho pána, ktorý sa nekonfliktne zúčastnil na proteste,“ okomentovala reálie, v ktorých sa pohybujú tvoriví tiežumelci.

„Áno, aj ja by som vedela napísať jedno celovečerné predstavenie z e-mailov plných nenávisti, ktoré mi chodia od tých “slušných”.  Vždy som si myslela, že kultúra má povzniesť a obohatiť, potešiť dušu človeka. Neviem, čo zanechá toto predstavenie…,“ vyjadrila sa na sieti Telegram Martina Šimkovičová so zdravou dávkou skepsy.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d