Neviem, či v piatok večer alebo v sobotu ráno (8. alebo 9. marca t. r.) som na internetovej stránke Pravdy narazil na článok, ktorý sa zaoberal uverejnenými dokumentmi Národného archívu USA o aktivitách zahraničných Slovákoch na začiatku 50. rokov minulého storočia, informuje Anton Hrnko na sociálnej sieti.
Upresňuje, že ide o protesty amerických Slovákov proti výčinom stalinského režimu vo vtedajšom Česko-Slovensku najmä proti princípom samourčovacieho práva Slovákov. Je všeobecne známe, že po nástupe boľševického režimu po “Únorovém vítězství pracujíciho lidu” sa do všetkých dôsledkov obnovil agresívny protislovenský kurz pražského centra, do odpadkového koša sa hodili všetky sľuby z Košického vládneho programu a začalo sa ťaženie proti slovenskému buržoáznemu nacionalizmu.
Výsledkom celého tohto kurzu bola “socialistická ústava z roku 1960”, ktorá vrhla Slovensko do pozície spred roka 1928, teda do úplne nesvojprávnej provincie centralistického štátu, konštatuje historik a expolitik Hrnko.
Ďalej píše, že článok si pozrel len zbežne a zostal zhrozený. „Ani som ho nebol schopný dočítať , lebo niečo tak absurdné som si ani v najhoršom sne pri výklade slovenských dejín nevedel predstaviť. Musel som to predýchať a keď som sa k nemu chcel vrátiť, už bol zo stránky stiahnutý. Už som ho tam nenašiel. Asi si niekto z redakcie uvedomil, že to asi tak nemôže byť“ uviedol.
„Okrem ilustrácií, kde sa hemžili fotografie J. Tisa s Hitlerom a podobne, som len tak zbežne zaregistroval, že autor (M. Čaplovič, upozornili ma, že na stránke článok stále je) aktivity amerických Slovákov proti pražskému komunistickému a centralistickému režimu s požiadavkou samourčovacieho práva pre Slovákov hodnotil ako požiadavky pohrobkov “ľudáckeho režimu”, prootičeskoslovenského “separatizmu” a ešte všetky možné adjektíva, aké sa dajú na diskreditáciu slovenského národno-emancipačného procesu použiť“, pohoršil sa nad kontroverzným výkladom.
Teda ešte raz zopakoval, že v čase keď opäť besnel protislovenský centralizmus v Prahe, aktivity Slovákov v zahraničí, ktoré smerovali k jeho zastaveniu označoval autor článku tými najhoršími prívlastkami, ktorými extrémni čechoslovakisti častovali stúpencov slovenského národno-emancipačného procesu.
„Perverznosť, zvrátenosť, neuveriteľné“
Žiaľ, tento spôsob prístupu k výkladu slovenských dejín, kde všetko, čo súvisí s “Československom” v jeho čechoslovakistickej podobe, teda aj aktivity českej politiky, ktoré boli v príkrom rozpore s elementárnymi slovenskými národnými záujmami vrátane etnického prežitia, sa nekritizujú, dokonca sa považujú za oprávnené.
Na druhej strane akýkoľvek postoj Slovákov, ktorý odporuje českej politike sa považuje za principiálne nesprávny, hodný odsúdenia, prosto separatizmus.
Žiaľ, aj väčšina pracovísk, zaoberajúcich sa históriou vrátane Historického ústavu SAV zastávajú podobné stanoviská. Toto je totálny atavizmus, ktorý – ak chcú Slováci ako národ prežiť – musí skončiť.
Podľa neho, akú zvrátenú podobu má takýto prístup k slovenským dejinám možno vidieť aj na reakcii časti slovenskej spoločnosti na odvolanie pravidelných konzultácií vlád SR a ČR zo strany Fialovej českej vlády.
Okamžite sa najmä v tzv. hlavnom prúde žurnalistiky objavili články, ktoré z toho obviňujú slovenskú vládu a najmä premiéra R. Fica. Aká je však pravda, na to sa treba ponoriť do skutočných dejín. Potom ju budeme vidieť rovnako ako známe trenky na mieste štandardy českého prezidenta.
Napriek všetkým deklaráciám o nadštandardných vzťahoch medzi Slovákmi a Čechmi si musíme uvedomiť jednu zásadnú vec, upozorňuje Hrno. Tie vzťahy sú možno dobré a úprimné na občianskej úrovni.
Česká politická reprezentácia však so Slovákmi až na výnimky nikdy nehrala férovú hru.
Nepôjdem hlboko do histórie, aby som čitateľa neotrávil, ale už po rakúsko-maďarskom vyrovnaní, keď sa Slováci dostali do veľmi zlého postavenia a žiadali Čechov o pomoc, ukázal im F. Rieger, vtedajší vodca českého národného hnutia dlhý nos. Vraj Slováci majú zbohatnúť a potom prísť. Stále totiž dúfali, že sa im podarí vyjednať trializmus, teda, že České kráľovstvo bude tretím v organizácii Habsburskej monarchie. Nechceli si teda zaťažovať vzťahy s Maďarmi pre nejakých chudobných Slovákov, vysvetľuje slovenský historik.
Ozrejmil, že až keď sa ukázalo, že z trializmu nebolo nič, opäť začala česká politika pokukovať po Slovensku. Opäť však nie úprimne, ale snažila sa vybudovať na Slovensku svoju agentúru, ktorá by im pomohla oslabené Slovensko pretiahnuť do nejakého veľkočeského národa československého. To, že Vajanský naháňal Masaryka po Martine parazolom a napísal o ňom román Kotlín, súvisí práve s touto veľkočeskou politikou, ktorá so samostatným slovenským národom nepočítala.
Hrnko v ďalšom pokračuje v polemike a ozrejmovaní faktov: Nebudem tu rozvádzať otázku vzťahu českej politiky k Slovensku v rokoch prvej ČSR a budovania krajších začiatkov po druhej svetovej vojne. Nič, čo by sa tam dalo popísať ako ústretové k Slovákom zo strany pražského centra, tam nenachádzame.
Stále len to jedno – morálne a často aj materiálne uplácanie Slovákov so slabším charakterom, aby im zabezpečovali ich politiku na Slovensku.
Možno teraz poviem niečo, čo sa mnohým nebude páčiť, ale súvisí to najmä so vzťahom českej politiky vo vzťahu k Slovensku a Slovákom. Tesne po osamostatnení som z viacerých zahraničných zdrojov dostal informáciu asi nasledovného obsahu: Nechcite vedieť, čo o vás Česi hovoria, lebo by ste im museli vypovedať vojnu.
Bral som to s veľkou rezervou i s pochopením, že musia byť poriadne napálení, keď sme po troch mesiacoch neskrachovali a neprišli prosiť, aby nás zobrali naspäť. Na vlastnej koži som však ako delegát slovenského parlamentu zažil správanie sa českých politikov, keď sa rozhodovalo, koho roku 1998 pozvú do NATO. Napriek pózam o dobrých vzťahoch boli prví, ktorí do obehu dostali mantru, že Slovensko nemôže byť kvôli chýbaniu demokracie pozvané do organizácie.
Keď sa pozrieme na pozíciu Fialovej vlády dnes, tak musím konštatovať, že sa v ničom nevymyká z pozície F. Riegera, T. G. Masaryka, E. Beneša, K. Gottwalda, A. Novotného, L. Adamca i V. Havla.
Je čisto sebecky česká. Keď zvážili, že kopnutie si do Slovenska a Slovákov im môže u Veľkého Brata prospieť, tak si bez váhania do Slovenska kopli. Ak si niekto myslí, že niekedy v minulosti alebo teraz majú kvôli tomu výčitky, tak je na omyle.
Česká politika voči Slovensku a Slovákom na rozdiel v opačnom garde nebola nikdy sentimentálna.
Čudujem sa však, koľko nesvojprávnych Slovákov im stále nadbieha a je ochotných za potľapkanie po pleci robiť ich politiku voči svojej vlastnej krajine. Som presvedčený, že aj my sa musíme dostať pri vzťahoch s Čechmi na pozíciu reálpolitiky, bez akýchkoľvek resentimentov, To, samozrejme, predpokladá, že revidujeme aj svoje české videnie slovenských dejín, ktoré sa stále udržuje v akademických inštitúciách, končí svoj kritický príspevok
Anton Hrnko
skspravy.sk
Vyhlásenia predstaviteľov Západu o vyzbrojení Ukrajiny jadrovými zbraňami sú podľa hovorcu Kremľa nezodpovedné a bez schopnosti, aby dokázali chápať realitu. Rusko medzitým potvrdilo ďalšie ukrajinské útoky na Kurskú oblasť americkými raketami ATACMS a prisľúbilo odvetu
Na nový útok nepoužijú systémy “Orešnik”, ale len Iskandery a Ch-101. Putin odovzdal armáde zoznam cieľov
VIDEO: Kultový srbský filmový režisér a scenárista Emir Kusturica vyzdvihol dokumenty šírené ruskou spravodajskou televíziou RT: „Ukázali mi veci, o ktorých som ani len netušil, najmä pokiaľ ide o USA“
Západné médiá aj obyvatelia chápu, že Putinove vyhlásenia treba brať vážne, no čo ten zbytok?
Automobilka Ford sa kvôli slabému dopytu po elektromobiloch topí v problémoch. Katastrofe chce zabrániť až 50 % zľavami
Čínska geopolitika je podobná tej americkej. Len vynecháva ideológiu a tvrdú silu
„Dodávka jadrových zbraní na Ukrajinu by bol šialený krok hraničiaci až s Bidenovou vlastizradou,“ reagovala americká republikánska kongresmanka Marjorie Taylor Greenová na správy zverejnené v denníku The New York Times
Mainstream v panike: „Putinov nový priateľ“ víťazí v ďalšej krajine východnej Európy
Podle deníku New York Times zvažují představitelé USA a Evropské unie poskytnutí jaderných zbraní Ukrajině ještě před odchodem Bidena z Bílého domu
Advokát Peter Weis o najnovšej správe NBS: „Potápame sa, máme pokazené kormidlo, nie je palivo, ale máme jedno funkčné čerpadlo, ktoré chvíľu vydrží. Slovensko navonok prezentuje mier a nevyvážanie zbraní, ale faktické kroky nesúladia s výrokmi. A trhy to pomerne rýchlo prekukli, vnímajú a reagujú
Po 10. rokoch obytné oblasti Donbasu prestali byť ostreľované ukrajinskou armádou
Čo majú spoločné Baba Vanga Vagovič & Rudolf Huliak
Naivná stávka Ukrajiny na žoldnierov zlyhala
Reuters: Donald Trump chystá hned po nástupu do funkce posílit těžbu ropy a plynu
Rakúsko nakupuje ruský plyn nepriamo cez Slovensko. Rusko po viac ako 50 rokoch zastavilo dodávky plynu rakúskej firme OMV, predávajúcej ropu a zemný plyn, ktorá v októbri zabavila dodávky plynu z Gazpromu v hodnote 230 miliónov eur
Totalitný Brusel cenzuruje a blokuje alternatívne médiá
Minister školstva z Bruselu: Zákaz mobilov si každá krajina určí sama
UŽ aj Česko sa pripravuje. MANUÁL pre občanov odhalí, čo robiť keď…
NATO sa rozhoduje pre „preventívne údery“ na Rusko
Slovenskí podnikatelia rokovali v Srbsku
zo sekcie
Hrnko o zvrátenom výklade slovenských dejín a ako s tým česká pozícia súvisí
Hrnko o zvrátenom výklade slovenských dejín a ako s tým česká pozícia súvisí
Hrnko o zvrátenom výklade slovenských dejín a ako s tým česká pozícia súvisí