Slovanské Noviny

16. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Advokátka Viktória Hellenbart vo svojom blogu poukazuje na to, akým spôsobom niektorí manipulujú verejnou mienkou, roznecujú emócie na senzačných témach, aby dosiahli politický úspech a prevahu nad súperom za výdatnej spolupráce médií.

Blog bývalej poslankyne národnej rady za stranu SaS  zo dňa 9.9.2016 s názvom Rekviem pre znásilnené dievčatá, publikovaný v Denníku N, bol podľa slov jeho autorky napísaný na základe reálneho príbehu. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Mojím cieľom nie je „oživovať“ staré hriechy.

Chcem otvoriť úvahy o tom, akým spôsobom niektorí manipulujú verejnou mienkou, roznecujú emócie na senzačných témach, aby dosiahli politický úspech a prevahu nad súperom za výdatnej spolupráce médií.

Aby donútili voliča voliť proti niekomu. Proti niekomu, kto je nekonečne zlý a skazený. Aby volili kohokoľvek, aj toho, kto na to nemá schopnosti, morálny kredit a teda ani právo, zastávať zodpovednú funkciu a riadiť štát. Volič zaslepený emóciami potom volí proti niečomu, a nie podľa toho, aký program, aké vedomosti, aké zázemie, aké výsledky mu tí, ktorí sa o jeho hlas uchádzajú, vedia preukázať. Vedením hodnotovo lacných kampaní, v ktorých ponúkajú namiesto plnej hlavy odbornosti a nápadov, ako efektívnejšie riadiť štát, plné kýble špiny, ktoré vylievajú na svojich oponentov a na kohokoľvek, kto im pomôže dosiahnuť ich cieľ. Diskreditáciu protivníka.

Ak sa im na namiešanie toxického koktejlu, ktorý hodia za krk súperovi, hodíte práve vy, nebudú váhať vás zneužiť, a keď všetko prehrmí, vy ostanete po uši v bahne, a oni sa za vami, ako použitým a odhodeným a už nepotrebným nástrojom, ani neobzrú. Ak následne dokážete, že vás zneužili, účelovo pošpinili, ohovorili vo verejnom priestore a šírili otvorené klamstvá, máte len minimálnu možnosť nápravy.

Spomeňte si, čo znamenalo zásadný obrat vo voľbách 2020 v prospech strany OĽANO. Podľa viacerých analytikov to bolo expresívne a dramatické (divadlo) video „ o Počiatkovej vile vo Francúzsku. Hoci následne presiakli na verejnosť informácie, že veci v ňom uvedené neboli celkom tak, ako sa to prezentovalo, pravdu dodnes nepoznáme. A získané víťazstvo vo voľbách dodnes nikto nespochybnil.

z Tlačovej besedy SAS zo dňa 10.9.2016 „Pre podozrenia zo zneužívania maloletých dievčat zasiahol prezident Kiska“ z úst tam prítomnej poslankyne občania počuli šokujúce správy:

https://www.sas.sk/detail/496/pre-podozrenia-zo-zneuzivania-maloletych-dievcat-zasiahol-prezident-kiska/obsah

„V prvom rade by som chcela poďakovať nášmu pánovi prezidentovi Kiskovi, ktorý sa mi pred pár chvíľami ozval a povedal, že kontaktoval prezidenta policajného zboru, ktorý okamžite začal v tejto veci konať. Veľmi milé bolo vyjadrenie pána prezidenta, že práve pre toto sa stal prezidentom, preto by som mu z tohto miesta chcela v prvom rade poďakovať. Včera som na blogu denníka N publikovala článok, ktorý vznikol na základe listinných dôkazov a rozhovorov s matkou poškodeného dieťaťa stručne zhrnuté podľa jej výpovede a svedectiev iných osôb bolo reedukačnom zariadení zneužitých niekoľko dievčat, medzi nimi aj maloletá dcéra pani Drahomíry a to zamestnancami zariadenia.“

Bola som niekoľkokrát dotazovaná na konkrétne mená a údaje dotknutých, odmietam ich zverejniť z dôvodu jednak chránenia identity obete a v druhom rade nechcem byť strojcom verejného lynču namiereného proti týmto ľuďom či už obetiam, alebo podozrivým. Som za precízne a zákonné vyšetrenie.“ ( Natália Blahová, poslankyňa NRSR za SAS)

Pani poslankyňa sa veľmi usilovala o to, aby identitu reedukačného zariadenia a identitu zneužitých detí v blogu publikovanom v piatok, 9.9.2016, neodkryla. Napriek tomu, prezident republiky do pár hodín toto zariadenie identifikoval a okamžite kontaktoval prezidenta policajného zboru, aby konal a okamžite bola o tom zvolaná tlačová beseda. Na Slovensku sú stovky prípadov rôznych tragédií, už aj desiatky, ak nie stovky blogerov, ktorí opisujú rôzne príbehy. Nestalo sa pravidlom, aby prezident, na ich základe prezváňal policajného prezidenta.

11.9.2016 sa konala ďalšia tlačová beseda strany SAS tentoraz s témou „ Vyzývame ministra Richtera, aby dal do pohybu aparát a chránil deti.“ https://www.sas.sk/detail/495/vyzyvame-ministra-richtera-aby-dal-do-pohybu-aparat-a-chranil-deti/obsah

Potom, ako 10.9. 2016 pani korektná ( dnes už bývalá) poslankyňa prezradila krstné meno matky, 11.9. 2016 už prezrádza aj krstné meno maloletej, ktorú sa rozhodla chrániť. Poslanec a politik, Daniel Lipšic nás informuje, že „ včera pán prezident požiadal policajný zbor o zásah v Galante. Videli sme, ako ten zásah prebiehal. Dvaja bezradní policajti z kriminálky klopali na dvere. A teraz to porovnajte so zásahmi kománd NAKY v kauze Matovič, v kauze Rybanič, alebo v kauze prokurátora Špirka. Vtedy nebol problém, aby NAKA vtrhla, robila invazívne úkony, zabezpečovala prehliadky zo dňa na deň, teraz v princípe kriminálka nekoná vôbec.“

Politik Ľubomír Galko https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/392581-vyzradzal-galko-v-centrale-sas-utajovane-skutocnosti/

„ My dostávame obrovské množstvo podnetov, doslova apelov, dokonca Slováci zo zahraničia nám píšu, aby sme niečo robili a ako je to možné, že sa nič nedeje. Ja toto pokladám za obrovský megaškandál, to že polícia konala takým spôsobom, ak je pravda to, čo sme včera v tej Markíze videli. Ak toto bol ten zásah polície, tak je to obrovský megaškandál.“

12.9.2016 začala polícia na základe trestných oznámení D.H. a M.H. matiek dievčat umiestnených v resocializačnom stredisku, trestné stíhanie vo veci zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 odsek 1a, odsek 3d) Trestného zákona. V rovnaký deň vypočul vyšetrovateľ oznamovateľku pani Drahomíru, ale  aj jej dcéru, N.K., ktorej výpoveď zo dňa 12.9.2016 na polícii, je takto zhrnutá v uznesení KRPZ TT o zastavení trestného stíhania zo dňa 14.12.2018 :

Napriek tomu, že hlavná obeť, ešte v deň začatia trestného stíhania uviedla, čo môžete čítať vyššie, teda poprela, že by bola obeťou zlého zaobchádzania a násilia, politička, ktorá mimochodom vôbec nepovažovala za potrebné overiť si priamo u dievčaťa, o ktorom písala srdcervúci blog s názvom Rekviem pre znásilnené dievčatá, či to, o čom píše, a na čom si buduje svoju politickú existenciu, je pravda.

Politička v čase, keď už bolo vypočutých viac ako 50 osôb (pričom len 5 z nich hovorilo o údajne zlom zaobchádzaní, ani zďaleka však nie o tom, čo rozširovala politička verejne na tlačových besedách), pokračovala v honobení politického kapitálu :

„ani po mnohých výpovediach bývalých klientov a bývalých zamestnancov o sexuálnom zneužívaní, bitkách a ponižujúcom zaobchádzaní s deťmi minister nemá dostatok argumentov na to, aby zariadeniu odňal akreditáciu, ktorú mu v mene štátu sám udelil. Namiesto toho, aby chránil deti, hodlá alibisticky čakať na výsledky vyšetrovania, ktoré môžu trvať celé roky.“Uvádza rozhorčená poslankyňa na tlačovej besede strany SAS dňa 22.12.2016. https://www.sas.sk/detail/540/dvojaky-meter-ministra-richtera/obsah

K téme údajného zneužívania detí v resocializačnom zariadení na základe informácií, ktorých pravdivosť nepovažovala za potrebné preverovať, sa v rôznych mediálnych výstupoch venovala pozornosť od septembra 2016 do septembra 2019 viac ako 1290 krát.

Vymyslený príbeh slúžil ako materiál, kvalitné mäso, pre scenár filmu „Sviňa“, o ktorom jeho autor prehlasuje, že sa jedná o fikciu, čo však usilovným novinárom z určitých médií nebránilo v tom, aby publikovali „vysvetlivky“, alebo návod na pochopenie tejto „fikcie“ pre slaboduchejších divákov, tým, že stotožňovali konkrétnu fiktívnu postavu s jej reálnym náprotivkom, ktorú má zobrazovať.

Hystéria verejnosti z hrôz, ktoré sa údajne páchali na závislých mladistvých v jednom zariadení, bola hmatateľná. Nečudo, že mnohí čestní ľudia zahoreli spravodlivým hnevom a volali po náprave a potrestaní páchateľov.

Aj ja, ako občan, ktorý z každej strany počúval obrovsky ozvučený politický koncert vtedajšej poslankyne SaS, som uverila.

Keď som mala tú možnosť podrobne sa oboznámiť s dôkazmi o prešetrení tohto prípadu, zostala som šokovaná nad obludnosťou politickej manipulátorskej mašinérie, ktorá zneužíva naše pocity, morálku a slušnosť a vysmievajúc sa našej naivite, dosahuje čisto sebecké ciele.

Keď vynechám Šalamúnove „ človek panuje nad človekom na jeho škodu“, teda, že ani človek s najlepším úmyslom nebol stvorený na to, aby mohol vládnuť nad iným, a teda to nedokáže bez toho, aby inému neškodil, dovolím si oponovať široko rozšírenému názoru, že na vine sú voliči, ktorí volia zlých politikov.

Tvrdo pracujúci a čestný človek nie je na vine tomu, že štát, ktorý má udržiavať panstvo práva a morálku, ponecháva bez akéhokoľvek následku, bez sankcie, bez trestu, tých, ktorí sa opovážia postaviť pred verejnosť a niekoľko mesiacov šíriť klamstvá a lži, vydávajúc ich za pravdu, a podvodnými kampaňami a falošnými sľubmi vyhrať voľby. Ako je možné, že sú výsledky získané podvodom platné ?

Naozaj sú na vine „hlúpi“ voliči len preto, že uverili a dali hlas niekomu, ktorý ich bez hanby klamal ? Nebude chyba niekde inde ? Tam kde panuje právo a spravodlivosť sú trestaní klamári a podvodníci a nie tí, ktorí sa stali ich obeťou.

V spoločnosti, v ktorej žijeme teraz je to naopak. Podľa príslovia homo homini lupus.

Zdroj: Blog Viktória Hellenbart


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.