Slovanské Noviny

25. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Glorifikácia nenormálnosti vedie k tragédiám v školách

Moderná spoločnosť systematicky glorifikuje všetko nenormálne a potláča tradičné hodnoty. Konzervatívny publicista Branislav Michalka ako na zavolanie prichádza s prenikavou analýzou, ktorá odhaľuje a pomenúva znepokojivé súvislosti medzi súčasnou ideológiou „všetko je normálne“ a tragickými následkami v našich školách.

Súčasná európska spoločnosť pripomína opilca,“ začína Michalka svoju analýzu výstižnou metaforou na stránkach portálu Christianitas.sk, „ktorý sa vracajúc z flámu zastaví pri automate na prezervatívy a neustále s vytrvalým šomraním doň vhadzuje mince v očakávaní, že z neho dostane cigarety alebo kávu.“ Týmto obrazom autor vystihuje absurditu súčasnej situácie, kde spoločnosť tvrdohlavo očakáva normálne výsledky, zatiaľ čo systematicky podporuje všetko nenormálne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V analýze, ktorá svojou hĺbkou a odvahou prekonáva bežné mediálne komentáre, Michalka identifikuje kľúčový paradox našej doby: „Tí istí ľudia, ktorí adorujú a presadzujú čo možno najširšiu škálu nenormálnosti v spoločnosti a nazývajú to pluralitou, rozmanitosťou, inklúziou a inakosťou, sa odrazu s opileckou ideologickou uvzatosťou čudujú, čo im to z toho automatu stále vypadáva.“

Odvážna definícia normálnosti

V dobe, keď sa samotné slovo „normálny“ stalo takmer tabu, Michalka odvážne definuje jeho význam: „Normálni sú obyčajní a väčšinoví muži a ženy s jasne zadefinovaným pohlavím, ktorí sa vzájomne priťahujú, majú deti a tvoria normálne rodiny… tí, čo nemajú psychické poruchy, nepotrebujú psychiatra ani psychológa, normálne ráno vstávajú do práce a normálne sa z nej vracajú.“

Historické paralely varujú

Autor podporuje svoje argumenty pozoruhodnými historickými príkladmi, osobitne príbehom francúzskeho básnika Isidora Ducassea, ktorý vo svojom poslednom diele varoval pred nebezpečenstvom glorifikácie nenormálnosti. Jeho varovanie znie mimoriadne aktuálne: „Melanchólia a smútok sú počiatkom pochybností, pochybnosti počiatkom zúfalstva, zúfalstvo krutým počiatkom rôznych stupňov zla.

Nebezpečný trend tolerancie

Deviácia, ktorá je v súčasnosti postavená na piedestál sa nikdy neuspokojí s tým, že je tolerovaná,“ upozorňuje Michalka. „Jej cieľom je, aby ju vyhlásili za normu, na úkor väčšiny a normálnosti.“ Toto pozorovanie predstavuje kľúčový moment v pochopení súčasnej spoločenskej krízy.

Jasná voľba pred nami

Autor zdôrazňuje nevyhnutnosť spoločenskej voľby: „Duchovní a ideologickí opilci si musia vybrať: buď budeme mať spoločnosť, ktorá preferuje normálnych na úkor nenormálnych, alebo budeme mať spoločnosť nenormálnych, ktorí sú preferovaní na úkor normálnych. Tertium non datur!

Cesta k náprave

Michalka nenecháva čitateľa bez nádeje a ponúka konkrétne riešenia: „Z kresťanského hľadiska úplne postačí, pokiaľ budú súcitne liečené a prijímané s jasným odkazom pre celú spoločnosť: toto nie je normálne!“ Zdôrazňuje potrebu návratu k prirodzeným hodnotám a zdravému rozumu ako jedinej ceste k ozdraveniu spoločnosti.

Záverečné varovanie

Analýzu autor uzatvára naliehavým varovaním – ak nezmeníme súčasný trend relativizácie normálnosti a glorifikácie deviácií, musíme počítať s ďalšími tragickými následkami nielen v našich školách, ale v celej spoločnosti.

Michalkov významný príspevok do verejnej diskusie predstavuje nielen hlbokú analýzu súčasného stavu, ale aj jasnú výzvu k návratu k osvedčeným hodnotám, ktoré jediné môžu pomôcť zachrániť a zachovať bezpečnú a stabilnú budúcnosť pre naše deti. Je načase prestať mlčať a začať konať.

/ hlavnydennik.sk /