Obrovskej rafinérii s kapacitou 240.000 barelov/denne, ktorú prevádzkuje jedna z najväčších svetových ropných spoločností, americká „ExxonMobil“, hrozí štrajk.
Agentúra „Reuters“ píše o nepríjemnom prekvapení, ktoré pre obyvateľov Európskej únie zariadili zamestnanci francúzskej ropnej rafinérie „Port Jerome-Gravenchon“ a petrochemického závodu „Notre Dame de Gravenchon“.
Obrovskej rafinérii s kapacitou 240.000 barelov/denne, ktorú prevádzkuje jedna z najväčších svetových ropných spoločností, americká „ExxonMobil“, hrozí štrajk.
Francúzske odbory vyzvali na štrajk ropných pracovníkov pre vážne nezhody s americkým predstavenstvom ohľadom miezd. Štrajk sa začal v utorok.
Podľa expertov „ExxonMobil“ zníženie produkcie už zasiahlo rafinérie a petrochemický priemysel a ovplyvnilo aj objem paliva transportovaného kamiónmi.
Z vyhlásenia hovorcu spoločnosti „ExxonMobil“:
„Štrajk pracovníkov vážne ovplyvňuje rafináciu ropy a petrochemický priemysel, komplikuje dodávky a zhoršuje rýchlosť prepravy paliva. Táto situácia má potenciál ovplyvniť našich verných zákazníkov, spolupracovníkov, dodávateľov a zamestnancov v náročnom prostredí energetickej krízy.“
Výpadok vo francúzskej rafinérii a petrochemickom závode prichádza v čase katastrofálnej energetickej krízy v Európe, ktorá sa snaží nahradiť ruskú ropu, pred uvalením embarga EÚ na dovoz z Ruska po mori od začiatku decembra.
V súčasnosti Európa stále dováža viac ako milión barelov ruskej ropy denne a snaží sa doplniť zásoby pred nadobudnutím platnosti celoeurópskeho embarga.
Globálny trh s ropou sa však bude musieť pripraviť na stratu dodávok 2,4 milióna barelov denne, keď zákaz vstúpi do platnosti.
Ďalších 1 milión barelov denne ropných produktov a 1,4 milióna barelov ropy denne bude treba nájsť mimo Ruska.
Údaje, ktoré predtým zostavila agentúra „Bloomberg“ ukázali, že vývoz ropy z Ruska po mori klesol za posledné dva týždne o 900.000 b/d v porovnaní s posledným augustovým týždňom.
Zaujímavé. Tak zatvorenie európskych oceliarní, ako aj zatvorenie európskych ropných rafinérií a petrochemických závodov nejakou zvláštnou zhodou okolností súvisí so Spojenými štátmi.
Väčšina európskych fabrík má amerického vlastníka.
Autor: Vladimir Karasov
Zdroj: sk.news-front.info
americania prisli do faze, ked je treba znicit hospodarstvo unie.Tak co ste cakali, vsak ste tomu vy politici na vine.
Politici nie sú na vine. Na vine sú ich voliči, teda my všetci s vymytými mozgami, hluchými ušami a slepými očami.