Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Premiér Fico poslal odkaz veľvyslancovi na americkú ambasádu.

Učinil tak v reakcii na jeho nenáležité pokusy o zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky. Na margo protiruských sankcií sa vyjadril, že nefungujú a škodia EÚ a Slovensku.

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) požiadal veľvyslanca Spojených štátov amerických (USA) na Slovensku Gautama Ranu, aby sa zdržal vyjadrení, ktoré vstupujú do interných suverénnych slovenských záležitostí. Pridal sa k nemu aj šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD).

Premiér to uviedol na margo stanoviska americkej ambasády, ktorá súhlasila so stanoviskom Európskej komisie, že zámer slovenskej vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) si vyžaduje dôkladnú právnu analýzu. Urobil tak počas hodiny otázok v NR SR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rusko tu bolo, je a bude

Premiér Fico počas štvrtkovej parlamentnej hodiny otázok odpovedal, ako prebiehali jeho rokovania s americkým a ruským veľvyslancom. V rámci vystúpenia reagoval aj na stanovisko americkej ambasády k rušeniu ÚŠP.

„Odmietam predstavu, že Ruská federácie neexistuje. Ona tu bola, je a bude,“ povedal v úvode. Podľa jeho názoru po konci vojny na Ukrajine dôjde k štandardizácii vzťahov. „Už vidím, ako sa budú predbiehať západné krajiny v možnosti opätovne otvoriť ekonomické styky s Ruskom,“ dodal.

Ruská federácia bola podľa jeho slov v minulosti významným partnerom Slovenskej republiky. Dnes sú však vzťahy prakticky mŕtve. „Ja si nemyslím, že je to správne. My sa musíme rozprávať, inak sa veci nebudú posúvať ďalej,“ uviedol.

Potvrdil, že ruskému veľvyslancovi povedal, že použitie vojenskej sily na Ukrajine bolo porušením medzinárodného práva. Čo však podľa neho neznamená, že sa s ním nestretne a nepodá si s ním ruku. „To isté sme povedali, keď bola použitá vojenská sila v Iraku. Teraz nemám mať normálne vzťahy s americkým veľvyslancom?“ pýtal sa.

Dodal, že vláda bude robiť slovenskú zahraničnú politiku, ktorá bude orientovaná na národno-štátne záujmy Slovenskej republiky.

Odkaz americkému veľvyslancovi

„Využívam túto príležitosť a vyslovujem aj prekvapenie, ako dnes veľvyslanectvo USA vstúpilo do interných slovenských záležitostí. Neviem si predstaviť, že by niečo také urobilo slovenské veľvyslanectvo v Spojených štátoch. Je to neadekvátne,“ reagoval Fico na stanovisko americkej ambasády k rušeniu ÚŠP.

Uviedol, že si neželá napätie medzi úradom vlády a veľvyslanectvom USA, ako je napríklad v Maďarsku. „Ale želám si, aby nás brali ako suverénnu krajinu. Ako krajinu, kde sa nebude chodiť pre pokyny na americkú ambasádu, ako to robili vlády od roku 2020. Preto budem žiadať pána veľvyslanca, aby sa zdržal vyjadrení, ktoré vstupujú do interných, suverénnych slovenských záležitostí,“ dodal.

Absurdné a nefunkčné sankcie

Čo sa týka fungovanie alebo nefungovanie protiruských sankcií je podľa neho na úrovni Európskej rady „bohužiaľ tabu téma“. „Ak sa pokúšate otvoriť túto tému a naznačiť, že sankcie nefungujú, zvyčajne vám povedia, že ste politicky nekorektný a hoci je to pravda, nepatrí sa o tom hovoriť,“ skonštatoval. Po 12-tich balíkoch sankcií sa podľa neho ukazuje, aké sú absurdné a nefunkčné.

„Všetky analýzy ukazujú, že sankcie viedli k tomu, že aj tam, kde Rusko nebolo sebestačné, zvýšili sebestačnosť. Sankcie dokonca poškodzujú EÚ a Slovensko,“ zdôraznil. V prípade nasledujúceho trinásteho balíka sankcií oznámil odhodlanie balík vetovať, ak by bol v ňom zaradený mierový jadrový program.

V súvislosti s konfliktom na Ukrajine Fico uviedol: „Územné zisky Ruska aj napriek sankciám, aj napriek obrovskému množstvu posielanej vojenskej techniky boli v roku 2023 väčšie ako územné zisky Ukrajiny. Ja podporujem myšlienku, že by sme mali na úrovni Európskej rady otvoriť diskusiu o tom, či stratégia EÚ k Ukrajine funguje alebo nefunguje. Podľa mňa nefunguje.“

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d