Slovanské Noviny

28. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

28.11.2020

„Odborníci“, ktorých pretláčajú mainstreamové médiá, preukázateľne šíria zbytočnú paniku a dá sa povedať, že aj nezmysly. Takým príkladom je český evolučný biológ Jaroslav Flegr, ktorý strašil verejnosť tým, že v novembri, bude v Česku umierať denne okolo 1000 ľudí na koronavírus. Nakoniec je to zhruba 10-krát menej. Flegr však svoje slová neľutuje a tvrdí, že by to urobil, znova, lebo ľudia sa málo boja. 

Foto: Reflex

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Je otázne, či nejde o šírenie poplašnej správy a či práve prestrašenie obyvateľstva má nejaký zmysel a je tou pravou medicínou, aby sa COVID-19 zvládol s minimálnymi stratami. Korporátne médiá nielen na Slovensku sa z (ne)pochopiteľných dôvodov snažia čo najviac vystrašiť ľudí. Robia to aj prostredníctvom rôznych odborníkov a vedcov, ktorých by sme ale skôr mohli nazvať korona-alarmistami, a ktorí vďaka svojim prehnaným a aj nepravdivým vyjadreniam, skôr vyvolávajú pochybnosti o svojej odbornosti.

Jedným z nich je aj často v českých a slovenských médiách citovaný evolučný biológ Jaroslav Flegr. Ako sa však najnovšie ukázalo, jeho prognózy nie sú práve najpresnejšie. Flegr najmä českú verejnosť v októbri strašil tým, že tretí novembrový týždeň, už budú mať tisíc úmrtí na COVID-19 denne: „Od dneška, za 30 dní, už ich budeme mať tisíc. Tisíc ľudí, deň čo deň bude umierať. A s tým už nič neurobíme, pretože tí ľudia už sú nakazení. Aj keby od dneška zabrali tie opatrenia,“ povedal Flegr 22. 10. 2020 pre DV TV.

Flegrove predpovede sa však našťastie nenaplnili a v Česku dnes umiera „len“ okolo 100 ľudí denne. Evolučný biológ sa tak pomýlil 10-násobne. Vo včerajšom rozhovore pre DV TV sa obhajoval takto:

“Ja som to malinko nadsadil. To čo sa stalo je, že nejakým zázrakom tie deravé opatrenia, ktoré v ten deň boli zavedené, aj keď som sa domnieval, že nemôžu fungovať, v našej spoločnosti, pretože nie je dôvera u ľudí, nie sú ochotní ich dodržiavať, tak sa ukázalo, že sú.“

Druhým dôvodom jeho nepresnosti je podľa neho to, že neodhadol presne dobu od nakazenia po smrť:

„Tá doba, ktorá uplynie od nákazy do smrti sa uvádza, že je v priemere 3 – 4 týždne. Ja som vzal 4 týždne, lebo samozrejme tie čísla šli pekne zaokrúhlene, za mesiac tisíc. Keby som vzal 3, tak by to bolo 500, čo taktiež žiadna veľká sláva. Ale hlavná chyba, čo som urobil je, že som si neuvedomil, že priemer, je niečo iné ako medián. V priemere zomrú do 3 týždňov, lenže väčšina z nich zomrie zhruba do týždňa, alebo do 10 dní a tak tá menšina prežíva s tým Covidom, trebárs mesiac aj dlhšie.“

Na otázku moderátorky, či si nemyslí, že svojou nepresnou predpoveďou zbytočne vystrašil ľudí odpovedal: „Myslíte, že sú ľudia príliš vystrašení? Ja sa bojím, že sú príliš málo vystrašení.“

Flegr svoju chybu neľutuje: „Neľutujem ju, pretože si myslím, že zachránila mnoho životov.“

Evolučný biológ tvrdí, že ak by sa mohol vrátiť o mesiac naspäť, urobil by to znova, pretože jeho premrštené prognózy vraj nakopli vládu na zavedenie opatrení proti koronavírusu:

“ Keby som sa mohol vrátiť mesiac dozadu, tak poviem to isté, pretože mne by tých ľudí bolo ľúto, ja si myslím, že tie zachránené život za to stoja.“

Ešte viac nepresná prognóza sa objavila na Slovensku. Začiatkom koronakrízy, v marci tohto roku zverejnil Inštitút zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva na čele s matematikom Martinom Smatanom, ktorý je ešte doteraz v korporátnych médiách často citovaný, analýzu, kde predpokladal priam apokalyptické čísla.

Podľa Smatanu by aj za vtedajších prísnych opatrení malo byť v júni nakazených až vyše 500 000 obyvateľov Slovenska. Z toho malo byť v nemocniciach hospitalizovaných naraz v jednom momente až 23 000 pacientov v súvislosti s COVOD-19.

Realita však bola úplne odlišná. V júni 2020 bola situácia absolútne pokojná. Celkovo bolo do tohto obdobia nakazených okolo 1 500 ľudí, denné prírasty boli len v desiatkach a nemocnice zívali prázdnotou.

Dokonca ani v súčasnosti, keď je situácia „najhoršia“ sa čísla nakazených, ani hospitalizovaných ani len nepribližujú k prognóze matematika Smatanu. A podobných korona-alarmistov máme v Českej aj Slovenskej republike viacero. Je otázne, či takéto počínanie niektorých „odborníkov“, ktorí šíria v spoločnosti paniku z koronavírusu sa už nedá klasifikovať ako trestný čin šírenia poplašnej správy.

Každopádne sa dnes dá zodpovedne povedať, že prognózy týchto „odborníkov“ sú na úrovni veštieb šamana brazílskeho prírodného kmeňa indiánov. Sami sa týmito „odbornými prognózami“ zbavujú autority a zasievajú pochybnosti o úrovni dnešnej vedy a ľudí, ktorí ju robia.

Zdroj: Korona-alarmisti-sa-mylia-evolucny-biolog-flegr-strasil-tisic-mrtvymi-denne-co-sa-nakoniec-nepotvrdilo-nelutujem-to-urobil-by-som-to-znova-ludia-su-prilis-malo-vystraseni-odvetil, Samuel Gdovin, 25.11.2020

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d