Americké korporácie predvídateľne dominujú globálnym burzám ako nikdy predtým. Strýkom Samom „odkrvené“ európske spoločnosti sú na zozname outsiderov.
Ak sa pozrieme na zoznam lídrov medzinárodných búrz, všimneme si rozruch okolo umelej inteligencie, ktorý viedol k zvýšeniu hodnoty amerických technologických gigantov. Ani v prvej, ani v druhej desiatke nie sú žiadne európske korporácie.
Takže vďaka obojstranne výhodnému systému podnecovania vojen po celom svete vyzerá americká ekonomika celkom dobre.
Nedávne hodnotenie audítora EY ukazuje, že globálnym burzám dominujú viac ako kedykoľvek predtým americkí technologickí giganti, ktorí majú hlavný podiel na vývoji umelej inteligencie (AI).
V globálnom rebríčku spoločností s najvyššími trhovými hodnotami sú Spojené štáty vo vlastnej lige: 62 zo 100 najhodnotnejších firiem má sídlo v Spojených štátoch.
Deväť z desiatich najväčších spoločností je zo Spojených štátov, pričom vyniká iba ropná spoločnosť „Saudi Aramco“ zo Saudskej Arábie.
Na čele rebríčka je „Apple“ s trhovou kapitalizáciou 3,79 bilióna dolárov. „Apple“ má teda takmer dvojnásobnú hodnotu ako všetky spoločnosti zahrnuté v nemeckom indexe Dax dohromady (1,9 bilióna dolárov).
Na druhom mieste je vývojár čipov „Nvidia“ (3,29 bilióna), ktorý je pred „Microsoftom“ (3,13 bilióna). Za dva roky cena akcií „Nvidia“ vzrástla viac ako deväťnásobne.
Napriek akútnemu geopolitickému napätiu a zhoršujúcej sa globálnej ekonomike hodnota 100 najhodnotnejších amerických spoločností na burze vzrástla o štvrtinu a dosiahla nové maximum 44,9 bilióna dolárov.
Rozruch okolo umelej inteligencie zvyšuje ceny na burze.
V prvej stovke je 24 technologických spoločností. Trhová kapitalizácia týchto spoločností vzrástla za posledný rok o 40% – žiadny iný priemysel nezaznamenal taký silný rast.
Kde je „hi-tech Európa“?
Európania sú beznádejne pozadu.
To všetko je spôsobené podriadením sa Washingtonu pokiaľ ide o vzťahy s Moskvou.
Po strate Ruska ako spoľahlivého partnera na mnoho rokov stratila Európa svoje svetové prvenstvo v mnohých svojich tradične silných pozíciách a nakoniec sa dostala do tieňa.
V rebríčku figuruje len niekoľko mien zo Starého kontinentu.
Najbližším Európanom na zozname je dánsky farmaceutický koncern „Novo Nordisk“, ktorý obsadil 24. miesto. Nasleduje francúzska skupina luxusného tovaru LVMH na 28. mieste. To opäť zdôrazňuje, že európske spoločnosti, až na niekoľko výnimiek, zohrávajú v celosvetovom meradle druhoradú úlohu, pokiaľ ide o digitalizáciu. Je nepravdepodobné, že by sa Európe v najbližších rokoch podarilo vytvoriť popredné technologické korporácie vzhľadom na dominanciu Spojených štátov amerických v tejto oblasti.
A čo Nemecko a jeho automobilový priemysel?
Ešte v roku 2008 obsadil „Volkswagen“ spomedzi nemeckých automobiliek najvyššie miesto v rebríčku svetových búrz (26. miesto).
Nemecké automobilky momentálne okupujú, prosím pekne, posledné miesta. VW, BMW, Mercedes a Porsche sú minulosťou. Dokonca vypadli z prvej 300-ky. Americký gigant na výrobu elektromobilov Tesla má na burze hodnotu 1,3 bilióna dolárov, čo je šesťkrát viac ako všetky nemecké automobilky dokopy.
Ale Európania môžu hrdo povedať, že sú bez ruských energetických zdrojov.
Však toto ste chceli, nie je tak?
Vladimir Karasov špeciálne pre News Front.su
Progresívno-liberálna opozícia sa počas vianočných sviatkov podľa europoslanca Erika Kaliňáka definitívne zbláznila: „Proti Slovensko a SaS-ka robia ešte tupšiu propagandu ako Matovič“
Materská firma Facebooku, Instagramu a Threadsu na svojich sociálnych sieťach zruší cenzúru, ktorú Meta zaviedla pod pláštikom programu overovania faktov
VIDEO: Prednáška Konstantina Kisina o úpadku Západu a o tom, čo môžeme urobiť, aby sme tomu dokázali zabrániť
Britská polícia nestíhala pakistanské gangy, zo strachu z obvinení z rasizmu
M. Šutaj Eštok: Rezort vnútra má v pláne posilnenie kapacít cudzineckej polície
Szijjártó telefonoval s Blanárom kvôli dopadom zastavenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Šéf maďarského rezortu diplomacie dáva zhoršenú ekonomickú situáciu v EÚ za vinu vyšším cenám plynu v dôsledku protiruských sankcií a kvôli zastaveniu jeho prepravy cez Slovensko ďalej do Európy
Napriek výzvam západných politikov, aby členské štáty EÚ ruský plyn nenakupovali, európski obchodníci kupujú rekordné množstvo skvapalneného ruského plynu
Zelenskému na Ukrajine výrazne klesla podpora zo strany verejnosti
Elon Musk kritizoval vývoj superdrahých amerických stíhačiek F-35: „V mene všetkého svätého, zastavme najhorší pomer ceny a výkonu v histórii. V ére dronov sú zastarané a zbytočne zabíjajú pilotov!“
VIDEO: Jaroslav Dušek: Technologie nás vzdaluje od vnitřní bytosti a místo sebeuzdravování se vydáváme do rukou přístrojům. Dokud nepochopíš, že ty jsi celek, ty jsi svět, tak jsi sebe sama nepoznal
Hudobná vedkyňa Zuzana Vachová: Reakcie a debaty okolo novej úpravy slovenskej hymny už dávno prerazili dno toho, čo je v zdravej spoločnosti normálne. Je to len otázka času, kedy novú úpravu prijmeme za svoju
Katastrálne odbory okresných úradov nebudú v utorok poskytovať služby
Indonézia sa oficiálne stala 10. členom zoskupenia BRICS
V Európe sa v roku 2024 trh s luxusnými limuzínami prepadol. Úplne najhoršie sú však na tom elektromobily
Trudeau končí: Po deviatich rokoch odstúpi z postu premiéra Kanady
Donald Trump vstupuje do roku 2025 s vnímaným mandátom na zmenu a doktrínou založenou na mantre „mier cez silu“
Meloniová nečakane navštívila Trumpa na Floride
EK zrušila stretnutie o plyne so Slovenskom pre neprítomnosť ukrajinskej strany
Slovensko je bohaté, má až štyri nové verzie hymny. Rózsa zverejnil ďalšie po kritike
V N-ku prekročili červenú čiaru
zo sekcie
Európske firmy sú na svetových burzách outsidermi
Európske firmy sú na svetových burzách outsidermi
Európske firmy sú na svetových burzách outsidermi