Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Drakonický kanadský zákon o online nenávisti: Doživotné tresty za názor a odmena 20 000 dolárov pre anonymných udavačov

Doživotné tresty za reč? Zadržanie pred trestným činom? Zákon ex post facto? Anonymní žalobcovia? Je to všetko v knihe Justina Trudeaua „Online Harms Bill“, skutočnej „hrozbe pre demokraciu“

Kanadský premiér Justin Trudeau mal 21. februára na tlačovej konferencii v Edmontone oznámil rozhodnutie svojej vlády zaviesť zákon o online škodách alebo Bill C-63. V kanadských médiách to bolo opísané ako „ zákon na ochranu detí “, ktorý by zastavil „ vykorisťovanie detí “ a Trudeauov strohý prejav sa zameral výlučne na maloletých. Premiér v šatke nahnevane odmietol kritiku, že návrh zákona by mohol mať širšie zameranie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Teším sa na predloženie návrhu zákona o online škodách, ktorý ľudia uvidia, že je veľmi, veľmi špecificky zameraný na ochranu detí a nie na cenzúru internetu,“ povedal ostro. “Myslím si, že každý, nech je kdekoľvek v politickom spektre, môže súhlasiť s tým, že ochrana detí je niečo, na čo by sa vlády mali zamerať.”

Krátko nato, 26. februára, Trudeauova vláda predložila návrh zákona. Kanadská stajňa ustupujúcich, dôverčivých osobností vysielaných vo vysielaní oznámila svoje uvedenie na trh ako príchod penicilínu. “Dnes večer, Web of Harm,” vytryskol Omar Sachedina z CTV. „Riešenie online nebezpečenstiev a ochrana detí… Dlho očakávaný rámec na ochranu zraniteľných…“

Počiatočný rozruch bol malý. Čo môže byť zlé na zvyšovaní bezpečnosti detí alebo na „ochrane zraniteľných“?

Potom si ľudia prečítajú návrh zákona.

„Ak sa pozriete na účel tohto zákona, je vlastne celkom vznešený a väčšina právnikov by s ním súhlasila,“ hovorí kanadský právnik Dan Freiheit. “Bezpečnosť online, ochrana fyzického a duševného zdravia detí.” Ale skutočný text?

Projekt sociálneho inžinierstva

“Je to divoké,” hovorí Freheit. Trudeau klamal, keď povedal, že C-63 sa „veľmi, veľmi špecificky zameriava na nápravu detí“. Rozsah pôsobnosti zákona o online škodách siaha ďaleko za hranice reči, pretvára spoločnosť ako nariadený projekt sociálneho inžinierstva a vytvára nové transformačné postupy, ktoré by:

  • zapojiť kanadských občanov do ambiciózneho sociálneho monitorovacieho systému s odmenami až 20 000 USD pre anonymných „informátorov“ nenávistného správania, pričom vinníci platia pokuty až do výšky 50 000 USD, čím sa vytvorí samofinancovaný národný špionážny systém;
  • zaviesť mimoriadne trestné sadzby, vrátane doživotianielen za existujúce zločiny, ako je „obhajoba genocídy“, ale za každý „trestný čin motivovaný nenávisťou“, teoreticky každý iný ako trestný čin, taký nepatrný ako vyhadzovanie odpadu, spáchaný s nenávistným úmyslom;
  • potrestať Minority Report pred trestným činom, kde ak informátor presvedčí sudcu, že „spáchate“ trestný čin z nenávisti, môžete byť uväznený až na jeden rok, uväznený v domácom väzení, zabaviť vám strelné zbrane alebo vás prinútiť k testovaniu na drogy/alkohol, všetko pre veci, ktoré ste neurobili;
  • penalizovať minulé výroky. Zákon obchádza zákazy „retroaktívneho“ trestania tým, že trestný čin nazýva „neustálou komunikáciou“ nenávisti, tj trestným činom je to, že ste nezachytili zlé reči;
  • prinútiť podnikové internetové platformy, aby odstraňovali „škodlivý obsah“ prakticky na požiadanie (v niektorých prípadoch do 24 hodín), pričom kladivom sú pokuty „až 6 % z… hrubého globálneho príjmu“.

Veci, ktoré hovoríte, veci, ktoré ste už povedali, veci, o ktorých si správny sudca myslí, že by ste mohli povedať, všetko zakázané, so susedmi zastupovanými ako vymáhači? Dobré časy. Nechajte to na Trudeaua, častého priekopníka v nových formách neliberalizmu v digitálnom veku, aby prišiel s týmto kvantovým skokom nadol v oblasti práv.

Zákon C-63 je Frankensteinovo monštrum spájajúce tie najhoršie nápady na cenzúru, ktoré už zaviedli údajní svokrovci, ako je európsky zákon o digitálnych službách , aktualizovaný austrálsky zákon o austrálskom úrade pre komunikácie a médiá (ACMA) a škótsky zákon o zločinoch z nenávisti a verejnom poriadku , ktoré za prvý týždeň, keď zákon minulý mesiac nadobudol účinnosť, zaznamenal 7 152 sťažností .

Trudeauov výtvor je preplňovaný zákon o sociálnom dohľade, ktorého cieľom je najprv prinútiť veľké platformy ako Facebook a Twitter k „samopolícii“, ale sekundárne sa zameriavať na jednotlivcov a udeľovať občianske a trestné sankcie za prejavy a myšlienky v takom rozsahu, aký sa nikde nevidia.

Čo predstavuje nenávistné správanie?

Zatiaľ čo návrh zákona nanovo definuje nenávistné prejavy ako „pravdepodobné, že podnieti odpor alebo hanobenie“ rastúceho zoznamu chránených skupín a jednotlivcov v Kanade, kanadskí právnici si vo všeobecnosti neboli istí tým, ako by tento štandard mohol vyzerať v praxi.

„Nie je možné vedieť, čo presne to bude znamenať,“ hovorí Bruce Pardy , výkonný riaditeľ Rights Probe . “Takže sa budete musieť spoľahnúť na súd v trestnom stíhaní alebo na tribunál pre ľudské práva v konaní o ľudských právach, že to vysvetlí podľa vlastného uváženia a zistí, kde je hranica.”

Napriek tomu, že boli rozdelení v názore na to, aký vážny môže byť bezprostredný vplyv („Nepozeráme sa na väznice plné ľudí, ktorí robia život pre nesprávne pohlavie“, povedal jeden), väčšina právnikov sa zdalo, že súhlasí s tým, že C-63 zmení hru, ak prejde.

Okrem reči o samotnom koncepte individuálnych práv, odstraňovaní myšlienok, ako je prezumpcia neviny a právo čeliť žalobcovi, a používanie tradične pochybných nástrojov, ako sú zákony ex post facto .

Na jednej strane to nie je prekvapujúce, vzhľadom na historicky neistý postoj Kanady k právam – prvá časť v Charte práv a slobôd krajiny , ktorá bola ironicky zavedená, keď bol premiérom Trudeauov otec Pierre, je v podstate obrovská medzera – ale zdá sa, že tento premiér je odhodlaný vymeniť kanadskú povesť bratstva, humoru a štedrosti za novú, založenú na strnulosti a kolektívnej paranoji.

Existuje dlhá história dôležitých nedávnych zákonov a prípadov Najvyššieho súdu, ktoré pomohli Kanade posunúť cestu smerom k C-63, ale tento návrh zákona sa stále líši ako jedinečný problém a len niekoľko domácich médií ho bolo ochotných alebo schopných kritizovať.

Jedným z nich je Rebel News , ktorého zakladateľ Ezra Levant hovorí, že Kanaďania by mohli skutočne využiť americkú pomoc pri spustení poplachu. „Kanaďania musia bojovať za našu vlastnú slobodu, ale kanadský politický a mediálny establishment je posadnutý tým, čo o nás hovoria americkí novinári a politici,“ hovorí Levant.

„Takže akákoľvek pozornosť, ktorú môžu Američania venovať tomuto ohňu občianskych slobôd, skutočne znamená rozdiel. Úprimne povedané, potrebujeme vašu pomoc.”

Matt Taibbi/skspravy.sk

Ilustr. obr.: hnonline.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.