Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Foto: ppc

Po celoplošnom testovaní budú môcť ísť do práce len ľudia, s negatívnym výsledkom testu. V prípade, ak sa zamestnanec testovania nezúčastní, bude musieť zostať v domácej izolácii bez nároku na pandemickú péenku. „Túto situáciu nerieši ani Zákonník práce. Zamestnávateľ je povinný zamestnanca ospravedlniť, ale bez náhrady mzdy,“ povedal minister práce Milan Krajniak. To je v rozpore s momentálnou situáciou, ktorej čelia zamestnanci rôznych spoločnosti. Od svojich zamestnávateľov dostávajú oznámenia, v ktorých sa im vyhrážajú postihmi, dokonca výpoveďou. Napríklad riaditeľka školy oznamuje zamestnancom, že sa pravdepodobne 30.10., uskutoční testovanie v telocvični školy. Kto sa ho odmietne zúčastniť, nemôže prísť, bez negatívneho testu do práce. Oznamuje im, že im neschváli ani dovolenku, ani náhradné voľno na desaťdňovú karanténu. Upozorňuje, že počas neplateného voľna si budú musieť uhrádzať poistné sami, nakoľko budú odhlásení z poisťovne. Dodáva, že testy, ktoré učitelia absolvovali do 23.10, neplatia.

Ešte ďalej zašli v spoločnosti Prievidzské pekárne a cukrárne, a.s., ktoré svojim zamestnancom poslali rozhodnutie, záväzné pre každého zamestnanca, v ktorom sa uvádza: “ Na obdobie nariadenej karantény, z dôvodu neúčasti na celoplošnom testovaní na COVID-19, zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi pracovné voľno bez náhrady mzdy a neprítomnosť zamestnanca na pracovisku bude klasifikovaná ako neospravedlnená neprítomnosť v práci. Neospravedlnenú neprítomnosť v práci vyhodnotí zamestnávateľ ako závažné porušenie pracovnej disciplíny zamestnancom. Vyššie popísané správanie bude zamestnávateľ považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny dotknutým zamestnancom takej intenzity, pre ktorú je zamestnávateľ oprávnený ukončiť pracovný pomer s dotknutým zamestnancom z dôvodu podľa § 68 ods. 2 Zákonníka práce.“

Na Slovensku sú uznávané jedine PCR testy a antigénové testy. Obidva sa vykonávajú rovnako, odberom z nosohltanu, sondou dlhou vyše 10 cm. Táto prax je zavedená iba na Slovensku. V zahraničí sa testy vykonávajú rôznymi spôsobmi: odber iba z hrdla, výter iba z koreňa nosa, z napľutých slín, z kvapky krvi, zisťovaním protilátok po odbere krvi alebo kloktacími testami. V predaji sú aj testy na domáce samotestovanie. V slovenských lekárňach boli k dispozícii rýchlotesty z kvapky krvi v cene 10-15 eur, ktoré poskytovali výsledok do niekoľkých minút. Tie však nie sú oficiálne akceptované. O šetrnejších metódach sme písali 22.9.:https://zemavek.sk/novy-kanadsky-test-covid-19/. Testy na kloktanie používajú od augusta potravinárske spoločnosti v Rakúsku a testujú nimi, každé dva týždne, svojich zamestnancov. Môj známy, Slovák E.K., pracujúci v takej spoločnosti, bol testovaný už mnohokrát. Do ich firmy prichádzajú laboratorní pracovníci. Pripravenú tekutinu kloktadla musia zamestnanci podržať v ústach 1-2 minúty a vypľuť do skúmavky, ktorú si pracovníci, vykonávajúci testovanie, odnesú do laboratória. Tento test stojí cca 130 eur. Cena kloktacieho testu je samozrejme vyššia ako cena antigénového testu. Povedal mi, že zamestnávateľ pristúpil na kloktacie testy po nátlaku zo strany zamestnancov, ktorí PCR testovanie odmietali, nakoľko sa im pri odoberaní vzoriek z nosohltana spúšťala krv z nosa a pri odberoch z hrdla sa mnohí pozvracali. Myslím, že nie je problém v neochote Slovákov, dať sa otestovať, mnohí majú výhrady práve k odberom z nosohltanu. Keby boli aj u nás dostupné všetky horeuvedené metódy testovania, vyriešili by sa tým mnohé problémy. Cez víkend sme s napätím sledovali prípad 19-ročnej rodičky z Košíc, ktorá iba vďaka právničke, JUDr. Krajníkovej, porodila svoju dcérku bez codid testu, ku ktorému ju násilne nútili lekári v nemocnici, dokonca privolali políciu. Po pôrode, chceli hneď bábätko taktiež testovať na covid. Školy aktuálne upravujú svoje usmernenia. Už nebude možné vstúpiť ani do budovy školy bez platného testu. To je už v našich nemocniciach štandardom. Nenachádza sa v nich neotestovaný pacient. Začal sa psychologický testovací teror v masívnom meradle. Keď je už dnes test vstupenkou „na slobodu“, čo nás čaká zajtra? Vakcína?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

zdroj: zem a vek

1/ Križan: Nárok na pandemickú PN nie je. Pre medzeru v zákone, pravda, 24.11.2020

/2/ facebook Dr. Adriana Krajníková

/3/ facebook Ľuboš Blaha

AUTOR: MARCELA HOFFMANNOVÁ

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d