Slovanské Noviny

4. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Deň po oslave štátneho sviatku „Dňa boja za slobodu a demokraciu“ končí vo funkcii celé vedenie spravodajstva RTVS. Dôvodom je, že si verejnoprávna televízia dovolila odvysielať prejav bývalého trojnásobného predsedu vlády SR Roberta Fica na výročie 17. novembra

Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj odvolal celé vedenie sekcie spravodajstva a publicistiky za odvysielanie prejavu najdlhšie slúžiaceho ministerského predsedu Slovenskej republiky Roberta Fica na sneme strany Smer-SD.

Riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Mária Hlucháňová končí na svojom poste. Odchod súvisí so štvrtkovým, 17. novembra, vysielaním spravodajského programu RTVS :24. Z postov z toho istého dôvodu odchádzajú aj ďalší vedúci televízneho spravodajstva.

O rozhodnutí generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja informoval PR manažér RTVS Stanislav Čačko.

“Svoje funkcie opúšťajú aj Alfonz Šuran (intendant RTVS :24), Peter Nittnaus (šéfdramaturg RTVS :24) a Andrea Fajnorová (vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistky). Riadením sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS bol poverený Miroslav Frindt, ktorý v spravodajstve RTVS pôsobí od roku 1999 na viacerých pozíciách,” oznámil Čačko.

Dôvodom razantného kroku je odvysielanie prejavu Roberta Fica zo snemu strany Smer-SD na spravodajskom okruhu RTVS, šéf RTVS ho hodnotí ako nešťastné a veľmi znepokojivé. Machaj zároveň deklaroval, že napriek zvláštnej pozornosti, ktorú na viacerých programových poradách venovali obsahu vysielania 17. novembra, nemal on ani členovia manažmentu vedomosť o tom, že sa takéto vysielanie plánuje.

„Odvysielanie prejavu Roberta Fica zo snemu strany SMER-SD na spravodajskom okruhu RTVS:24 17. novembra 2022 považujem za veľmi nešťastné a znepokojivé. Predovšetkým preto, že v takýto sviatok nemá vo vysielaní RTVS mať priestor žiadna politická strana. Vysielanie verejnoprávneho média musí byť priestorom na pripomínanie demokratických dôsledkov a výdobytkov Nežnej revolúcie, ktoré považujem v tomto čase za mimoriadne dôležité.

O tom, že sa takéto vysielanie plánuje, som nemal ja, ani členovia manažmentu RTVS, žiadnu vedomosť, hoci sme tomuto výnimočnému sviatku v našich dejinách venovali z programového a obsahového hľadiska zvláštnu pozornosť na viacerých poradách a pripravili sme niekoľko špeciálnych relácií. Ja osobne vnímam tento sviatok ako historicky prelomový v našich dejinách a preto som pristúpil k vyššie uvedenému riešeniu,“ uviedol generálny riaditeľ Ľuboš Machaj.

Kto je odchádzajúca šéfka spravodajstva Mária Hlucháňová?

Mária Hlucháňová pred nástupom na funkciu šéfky spravodajstva a publicistiky v RTVS robila redaktorku v Pravde. Spravodaský portál eReport v tejto súvislosti pripomína, že Hlucháňová v minulosti mala blízko predovšetkým k politikom opozície. Konkrétne ku KDH, strane, v ktorej mala na starosti komunikáciu. Zároveň bola aj šéfkou prezidentskej nevydarenej kampane bývalého predsedu KDH a niekdajšieho šéfa slovenského parlamentu Pavla Hrušovského, ktorému poslúžila aj ako odborná poradkyňa. V minulosti sa dokonca objavila aj na volebnej kandidátke kresťanských demokratov.

V prvej polovici 90-tych rokoch 20. storočia pôsobila Hlucháňová spoločne so Štefanom Hríbom, Ivanom Štulajterom (dnes mediálny poradca premiéra Hegera), Ľubou Lesnou, Milanom Žitným aj v slovenskej redakcii Rádia Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL), ktoré financovala americká vláda. Taktiež pôsobila v denníku SME.

Blaha o politických čistkách v RTVS: Hegerova vláda likviduje nepohodlných novinárov za prejav Roberta Fica. Tomuto oni hovoria – sloboda a demokracia

Na totalitné praktiky porovnateľné s režimom pred 17. novembrom 1989 ragoval vo svojom statuse na Telegrame podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha:

RTVS vyhodila šéfku spravodajstva a ďalších novinárov za to, že spravodajský kanál STV odvysielal priamy prenos z príhovoru Roberta Fica na sneme Smeru.

1. Tomuto oni hovoria – sloboda a demokracia. Už si ani lepší deň na takúto odpudivú politickú čistku nemohli nájsť – 17. novembra. To dokonale vystihuje celé to ich pokrytectvo.

2. Oháňajú sa slobodou a demokraciou, nadávajú na socializmus a vyplakávajú o právach novinárov – a potom bum, rovno na výročie Nežnej politicky odkrágľujú novinárov za to, že si robia svoju robotu.

3. Lebo či sa to niekomu páči alebo nie, je povinnosťou verejnoprávnej televízie informovať verejnosť nielen o snemoch vládnych strán, ale aj o snemoch opozície – na spravodajskom kanále je to úplný štandard.

4. Robert Fico je bývalý viacnásobný premiér, ktorý bude onedlho pravdepodobne opäť stáť na čele vlády. Prečo by verejnosť nemala poznať jeho názory a posolstvá Smeru?

5. Trestať za pluralitu a zastrašovať novinárov – pri všetkej úcte, to tu už bolo. A tí, čo to znechutene nazývajú totalitou, dnes veselo robia to isté a ešte sa pri tom aj oháňajú frázami o slobode a demokracii. Bravó!

6. Pred pár mesiacmi vyrazili Vahrama Chuguryana, šéfa spravodajstva STV za to, že nezakázal do televízie vstup doktorovi Čarnogurskému – lebo predsa bývalí disidenti musia byť nemilosrdne zakazovaní, veď o tom je sloboda a demokracia. Či nie?

7. Onedlho na to nový šéf RTVS Machaj, ktorého si zvolila vládna koalícia, vyhlásil, že Ľuboš Blaha nesmie chodiť do politickej relácie O 5 minút 12. Opäť tá krásna a kúzelná – sloboda a demokracia.

8. A teraz vyhodia novinárov za to, že dali priestor lídrovi opozície. Veď predsa v slobode a demokracii nemôže dať verejnoprávna televízia priestor opozícii – čo ste? Iba Igor, Zuzana a Edo. Nikto iný!

9. Som zvedavý na reakciu médií. Ich kolegov vyšmarili iba za to, že chceli robiť vyvážené spravodajstvo. Pokiaľ viem, Hlucháňová kedysi pôsobila pri pravicovom KDH a potom pracovala v liberálnej a rusofóbnej Pravde.

10. Ju asi nikto príčetný nemôže viniť z toho, že by robila nadprácu pre Smer. Nie – toto je o inom. Toto je zdvihnutý prst pre všetkých novinárov – ak nebudete kydať na ľavicu, tak vás zničia.

11. A asi nikto nepochybuje o tom, že táto nechutná totalitná čistka je tu na pokyn z vlády – Machaj je len Matovičovo autíčko na diaľkové ovládanie. Oni si ho zvolili, oni ho držia v hrsti.

12. Keď z RTVS prepustili pred pár rokmi zopár slniečkarskych brigádnikov, liberálne médiá vrieskali ako nepríčetné – spomeňte si na Hanzelovú a jej aktivistickú partiu, ktorá namiesto nezávislej žurnalistiky viedla slniečkarsky džihád proti Smeru.

13. Vtedy to vraj bol najväčší útok na novinárov – čo je to potom teraz? Machaj môže likvidovať nepohodlných ľudí v RTVS? Keď ide o prejav Roberta Fica, tak sú čistky v poriadku?

14. Machaj na čele RTVS je asi rovnako objektívny ako Goebbels na čele ministerstva ríšskej propagandy. Tento pán je pre demokraciu hotová katastrofa. Dnes to definitívne zaklincoval.

15. Ale aj tak si, liberáli, nemohli nájsť lepší deň na túto nechutnosť – nikomu sa tak nepodarilo sprzniť 17. november ako práve im. Oni vlastne potvrdili všetko, čo o Novembri 89 tvrdíme – bol to podvod. Najväčší podvod v našich dejinách.

Toto nie je ani sloboda, ani demokracia, ani verejnoprávnosť, ani žurnalistika. Toto je obyčajná liberálna totalita.

Pýtam sa – kto bude ďalší? Koho vyšmaria zajtra?

Príhovor šéfa Smeru-SD Roberta Fica ako najdlhšie slúžiaceho ministerského predsedu Slovenskej republiky, ktorý spôsobil odvolanie spravodajstva RTVS

Príhovor bývalého premiéra SR Roberta Fica na sneme strany Smer-SD zo 17. novembra 2022 pri príležitosti štátneho sviatku  „Deň boja za slobodu a demokraciu“, ktorým si pripomíname udalosti z rokov 1939 a 1989:

Paradoxne práve na 33. výročie Nežnej revolúcie ľudia v Českej republike a na Slovensku protestoval proti vojne, totalite, diktatúre a prenasledovaniu iných názorov, ktoré zavádzajú vlády oboch štátov bývalej federácie a svojím konaním hrubým spôsobom pošliapavajú odkaz Novembra ’89, narúšajú mier, likvidujú demokraciu, právny štát a občianske slobody.

Zdroj: noviny.sk / strategie.hnonline.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: