Prepálená demonštrácia sily „autorít“ nepovedie k obnove poriadku. Povedie to akurát tak k stupňovaniu napätia. A k pokračujúcej strate dôveryhodnosti úradov, varuje vo svojom komentári novinár Dag Daniš.

Správa o väzobnom stíhaní jedného z „antirúškarov“ mnohých potešila. Časť médií a verejnosti sa už dlhšie dožadovala tvrdých zákrokov proti každému, kto porušuje pandemické pravidlá. V prípade incidentu z piešťanského supermarketu však treba rozlišovať medzi policajným zákrokom. A medzi väzbou.
Ešte stále predsa platí, že väzba je krajné opatrenie na izolovanie nebezpečných zločincov. Nie odveta pre tých, ktorí rôznymi formami protestujú proti pandemickému režimu.
V prvej línii
Aby nedošlo k nedorozumeniu: v tomto komentári sa nechceme zastávať skupín „antirúškarov“. Išlo o ľudí, ktorí organizovaným spôsobom provokovali. A demonštratívne porušovali platné pravidlá. Ak sa to deje opakovane a cielene, polícia to má riešiť. Inak budeme mať nakročené k rozkladu poriadku.
Treba však dodať, že v takýchto prípadoch (pri protestoch a provokáciách spojených s výtržnosťami) je primeraným postupom priestupkové konanie. Čiže pokuta. A v krajných prípadoch – pri nerešpektovaní polície či útokoch na políciu – trestné stíhanie. No ak sa to celé končí návrhmi na väzbu pre všetkých zadržaných „antirúškarov“, tak veľmi nebezpečným spôsobom posúvame hranice primeranosti.
Mikro- a makrokonflikt
Incident z piešťanského supermarketu je názornou ukážkou toho, ako rýchlo sa môže malý konflikt rozhorieť na veľký. „Antirúškari“ sa pôvodne previnili proti poriadku iba tým, že nemali nasadené respirátory. Na konci incidentu končia so stíhaním za útok na verejného činiteľa. Jeden z nich má byť dokonca v preventívnej väzbe.
Policajti pôvodne vyrazili na miesto činu riešiť priestupok. Po zákroku odchádzali so zraneniami. Natočení na mobily, vypískaní časťou nakupujúcich, ktorým sa zdal zákrok prehnaný.
Pracovníčky supermarketu tvrdia, že sú po incidente v šoku a potrebujú psychologickú pomoc.
Z malého lokálneho konfliktu sa stal veľmi rýchlo plošný a centrálny. V istom zmysle celoslovenský. Sociálne siete boli zaplavené videami z miesta činu. Tie hecovali vášne na oboch stranách bojiska. Časť ľudí s nadšením vítala tvrdosť zákroku. Druhá časť bola pobúrená a volala po treste a odplate pre policajtov.
Nastúpili zálohy: autority
Krátko nato sa do prvých línií vrhli ťažkoodenci z radov „autorít“. Minister Naď hovoril o opiciach, s ktorými treba zaobchádzať tvrdo. Ešte tvrdšie než sme videli na videách z Piešťan. Vedenie polície verejne avizovalo, že zasahujúci policajti budú odmenení. Mediálna divízia ministerstva zdravotníctva na Facebooku vítala tvrdý zásah proti „antirúškarom“ a informovala o odmene pre dvoch policajtov.
Facebooková stránka Polícia SR verejne varovala, že bude vyšetrovať prípady, v ktorých ľudia zaplavili internet urážkami a vyhrážkami na hlavy zasahujúcich policajtov.
Incident za pár hodín prerástol hranice Piešťan a stal sa výbušnou online témou pre horúce hlavy z oboch koncov frontu. Jedni s ohňom v očiach žiadajú ešte tvrdšie policajné zásahy. Druhí so zaťatou päsťou žiadajú odvetu pre policajtov aj supermarket…
Kto je zodpovedný
Pri takomto širokom konflikte, ktorý dvíha zo stoličiek zástupy ľudí, je dosť otázne, čo sa vlastne stalo. A prečo to zašlo tak ďaleko. Viniť za to len neprimerané provokácie skupinky „antirúškarov“ alebo neprimeraný zákrok troch policajtov v službe asi nepostačí.
Policajti, ktorí boli vyslaní na miesto, za to nemôžu. Plnili si povinnosti. A plnili rozkaz.
Domnievame sa, že za výbušným prípadom z Piešťan sú hlavne dve veci. Stupňovanie bojovej atmosféry. A stupňovanie tlaku. Ľudia majú sklony reagovať agresívne, ak sú pod tlakom.
A ak sú pod ním z viacerých strán, dlhodobo a ak sa stupňuje za únosnú hranicu. Pod tlakom boli pracovníčky supermarketu, aby pri zákazníkoch bez respirátorov trvali na nekompromisnom zásahu. Pod tlakom bolo policajné vedenie, na ktoré naliehali médiá a politici, aby sa proti ľuďom bez rúšok konečne použila sila. A napokon pod tlakom sú aj tí, ktorí sa tu hrajú na rebelov. Alternatívne médiá z nich robia hrdinov, ktorí sa vzopreli útlaku. Ľudí, ktorí dodržiavajú pravidlá, s výsmechom urážajú – ako ovce, teľatá, otrokov.
Od pokriku k boju
Ako to už chodí, ak obe strany v bojovom pokriku zájdu priďaleko, výsledkom je zrážka.
Práve stupňovanie tlaku a hrotenie konfliktu sú dva faktory, ktoré zásadným spôsobom zvyšujú riziko, že spoločenské spory prerastú do násilností.
Ak by tu nebol prehnaný tlak na vedenie polície, aby tvrdo zúčtovala s ľuďmi bez rúšok, incident v Piešťanoch by sa zrejme vyriešil tak, ako sme písali na začiatku. Priestupkovým konaním proti tým, ktorí opakovane porušovali predpisy. Prípadne by sa skončil zadržaním provokatérov, ktorí nerešpektovali políciu a blokovali obchod. No asi by sa neskončil násilím priamo v supermarkete, pred očami desiatok ľudí, návrhmi na väzbu a následnými výbuchmi hnevu, nenávisti a zloby na sociálnych sieťach.
Väzba to nevyrieši
Vráťme sa však na začiatok, k jadru veci. A k otázke, ako má v takejto konfliktnej atmosfére vyzerať riešenie. Po policajnom zákroku, ktorý sa skončil násilným sporom a zraneniami policajta, je celkom normálne, že zadržaní výtržníci sú trestne stíhaní. Väzba sa však javí ako neprimerané opatrenie. Alebo ako ťah, ktorý celkom zbytočne ďalej hrotí situáciu. A poháňa dopredu tých, ktorí odmietajú rešpektovať autority a zákony. Napokon, vlnu odporu, ktorá sa zdvihla, už s chuťou využívajú a zneužívajú Fico s Kaliňákom.
Prehnanú tvrdosť policajného „riešenia“ nepriamo potvrdila aj prokuratúra a súd. Policajné návrhy na väzbu boli tri. Prokurátor jeden neakceptoval. A nakoniec: súd súhlasil s väzbou len v jednom z dvoch požadovaných prípadov. Vraj z obavy, že by daná osoba mohla pokračovať v trestnej činnosti. Hoci aj to pôsobí sporne (uvidíme, ako požiadavku na väzbu uzavrie odvolací súd). Nešlo predsa o nebezpečného recidivistu, ale o provokatéra bez rúška, ktorého je možné krotiť trestným konaním. Nie natvrdo a okamžite preventívnou basou…
Pozor na rúško, nemusí stačiť
Organizované skupiny „antirúškarov“ to s provokáciami v supermarketoch prehnali. Je správne, že narazili na poriadkovú políciu.
No oveľa horšie je, ak to s intenzitou zákroku, resp. stíhania (v tomto prípade väzobného) preháňajú úrady. A ak verejne na svojich facebookových stránkach napínajú svaly, chvália sa odmenami pre zasahujúcich policajtov a hrozia ešte tvrdšími akciami.
Lebo prepálená demonštrácia sily „autorít“ nepovedie k obnove poriadku. Povedie to akurát tak k stupňovaniu napätia. A k pokračujúcej strate dôveryhodnosti úradov.
Ak sa boj s protestujúcimi skupinami a provokatérmi nenastaví do primeraných a spravodlivých hraníc, budeme svedkami ďalších zrážok. A ďalších zvráteností na jednom aj druhom konci ringu…
Napríklad takých, že nejakí horlivci skopnú na zem vzorného progresívneho osvietenca s gumenými rukavicami a s rúškom na nose.
A po ošetrení mu vysvetlia, že v ich rajóne sú už povinné respirátory.
Autor: Dag Daniš
Zdroj: postoj.sk
Čaputová: Schwarzenberg svojím životom a myšlienkami presiahol hranice štátov
OĽANO si dnes volí predsedu, Matovič chce novú generáciu
Šimečka mútil hlavy trnavským gymnazistom, primátor Bročka mu poskytol priestory mestskej radnice
Bezpečnostný expert Zábojník pre eReport o bačovaní ministrov bývalých vlád a Transpetrole: Je to výsmech občanom!
VIDEO Taraba sa vysmial Remišovej. Čo také smiešne povedala v pléne?
Miroslav Radačovský: Misia Šimečku a Hojsíka v Bruseli až taká úspešná nebola
Fico poslal tvrdý odkaz na americkú ambasádu a sankcie podľa neho nefungujú
Expertky Progresívneho Slovenska sa pustili do Šimkovičovej a Kotlára. Prišla odpoveď
Scholz obvinil Rusko a Putina z prerušenia dodávok plynu do Európy
Expert: Nové sankcie nesledujú výsledok, ale demonštráciu informačnej operácie
Nová “učebnica”: Transgender ideológia porušuje primárnu povinnosť lekárov „neškodiť“
Show Tucker Carlsona: Alex Jones strhol masku z „navrhnutého globálneho kolapsu“ Nového svetového poriadku
Europoslanec Wallace: EÚ zahnala Kyjev do koloniálnej pasce
Scott Ritter predpovedá v akých hraniciach Ukrajina zostane
Sociálne znevýhodnené deti nemajú v SR šancu na dobré vzdelanie
Najväčšia potravinová zbierka na Slovensku hlási 2 milióny eur a 2000 ton jedla
Bukovský bráni Šimkovičovú. Pýta sa, či by nemala pokutu dostať aj prezidentka
Prínos hospodárskych zvierat na úrodnosť
„Je toto život?“
VIDEO: Celý Úrad špeciálnej prokuratúry je systémovo zaujatý. Lipšic ovplyvňoval prokurátorov ÚŠP. Podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska sú to všetko zaujatí ľudia, ktorí porušujú na Slovensku ľudské práva
zo sekcie
Dag Daniš: Väzba pre „antirúškara“ je prehnaná. Stupňovanie tlaku a hrotenie konfliktu zvyšujú riziko, že spoločenské spory prerastú do násilností
Dag Daniš: Väzba pre „antirúškara“ je prehnaná. Stupňovanie tlaku a hrotenie konfliktu zvyšujú riziko, že spoločenské spory prerastú do násilností
Dag Daniš: Väzba pre „antirúškara“ je prehnaná. Stupňovanie tlaku a hrotenie konfliktu zvyšujú riziko, že spoločenské spory prerastú do násilností