Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Dag Daniš: Väzba pre „antirúškara“ je prehnaná. Stupňovanie tlaku a hrotenie konfliktu zvyšujú riziko, že spoločenské spory prerastú do násilností

Prepálená demonštrácia sily „autorít“ nepovedie k obnove poriadku. Povedie to akurát tak k stupňovaniu napätia. A k pokračujúcej strate dôveryhodnosti úradov, varuje vo svojom komentári novinár Dag Daniš.

Správa o väzobnom stíhaní jedného z „antirúškarov“ mnohých potešila. Časť médií a verejnosti sa už dlhšie dožadovala tvrdých zákrokov proti každému, kto porušuje pandemické pravidlá. V prípade incidentu z piešťanského supermarketu však treba rozlišovať medzi policajným zákrokom. A medzi väzbou.

Ešte stále predsa platí, že väzba je krajné opatrenie na izolovanie nebezpečných zločincov. Nie odveta pre tých, ktorí rôznymi formami protestujú proti pandemickému režimu.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

V prvej línii

Aby nedošlo k nedorozumeniu: v tomto komentári sa nechceme zastávať skupín „antirúškarov“. Išlo o ľudí, ktorí organizovaným spôsobom provokovali. A demonštratívne porušovali platné pravidlá. Ak sa to deje opakovane a cielene, polícia to má riešiť. Inak budeme mať nakročené k rozkladu poriadku.

Treba však dodať, že v takýchto prípadoch (pri protestoch a provokáciách spojených s výtržnosťami) je primeraným postupom priestupkové konanie. Čiže pokuta. A v krajných prípadoch – pri nerešpektovaní polície či útokoch na políciu – trestné stíhanie. No ak sa to celé končí návrhmi na väzbu pre všetkých zadržaných „antirúškarov“, tak veľmi nebezpečným spôsobom posúvame hranice primeranosti.

Mikro- a makrokonflikt

Incident z piešťanského supermarketu je názornou ukážkou toho, ako rýchlo sa môže malý konflikt rozhorieť na veľký. „Antirúškari“ sa pôvodne previnili proti poriadku iba tým, že nemali nasadené respirátory. Na konci incidentu končia so stíhaním za útok na verejného činiteľa. Jeden z nich má byť dokonca v preventívnej väzbe.

Policajti pôvodne vyrazili na miesto činu riešiť priestupok. Po zákroku odchádzali so zraneniami. Natočení na mobily, vypískaní časťou nakupujúcich, ktorým sa zdal zákrok prehnaný.

Pracovníčky supermarketu tvrdia, že sú po incidente v šoku a potrebujú psychologickú pomoc.

Z malého lokálneho konfliktu sa stal veľmi rýchlo plošný a centrálny. V istom zmysle celoslovenský. Sociálne siete boli zaplavené videami z miesta činu. Tie hecovali vášne na oboch stranách bojiska. Časť ľudí s nadšením vítala tvrdosť zákroku. Druhá časť bola pobúrená a volala po treste a odplate pre policajtov.

Nastúpili zálohy: autority

Krátko nato sa do prvých línií vrhli ťažkoodenci z radov „autorít“. Minister Naď hovoril o opiciach, s ktorými treba zaobchádzať tvrdo. Ešte tvrdšie než sme videli na videách z Piešťan. Vedenie polície verejne avizovalo, že zasahujúci policajti budú odmenení. Mediálna divízia ministerstva zdravotníctva na Facebooku vítala tvrdý zásah proti „antirúškarom“ a informovala o odmene pre dvoch policajtov.

Facebooková stránka Polícia SR verejne varovala, že bude vyšetrovať prípady, v ktorých ľudia zaplavili internet urážkami a vyhrážkami na hlavy zasahujúcich policajtov.

Incident za pár hodín prerástol hranice Piešťan a stal sa výbušnou online témou pre horúce hlavy z oboch koncov frontu. Jedni s ohňom v očiach žiadajú ešte tvrdšie policajné zásahy. Druhí so zaťatou päsťou žiadajú odvetu pre policajtov aj supermarket…

Kto je zodpovedný

Pri takomto širokom konflikte, ktorý dvíha zo stoličiek zástupy ľudí, je dosť otázne, čo sa vlastne stalo. A prečo to zašlo tak ďaleko. Viniť za to len neprimerané provokácie skupinky „antirúškarov“ alebo neprimeraný zákrok troch policajtov v službe asi nepostačí.

Policajti, ktorí boli vyslaní na miesto, za to nemôžu. Plnili si povinnosti. A plnili rozkaz.

Domnievame sa, že za výbušným prípadom z Piešťan sú hlavne dve veci. Stupňovanie bojovej atmosféry. A stupňovanie tlaku. Ľudia majú sklony reagovať agresívne, ak sú pod tlakom.

A ak sú pod ním z viacerých strán, dlhodobo a ak sa stupňuje za únosnú hranicu. Pod tlakom boli pracovníčky supermarketu, aby pri zákazníkoch bez respirátorov trvali na nekompromisnom zásahu. Pod tlakom bolo policajné vedenie, na ktoré naliehali médiá a politici, aby sa proti ľuďom bez rúšok konečne použila sila. A napokon pod tlakom sú aj tí, ktorí sa tu hrajú na rebelov. Alternatívne médiá z nich robia hrdinov, ktorí sa vzopreli útlaku. Ľudí, ktorí dodržiavajú pravidlá, s výsmechom urážajú – ako ovce, teľatá, otrokov.

Od pokriku k boju

Ako to už chodí, ak obe strany v bojovom pokriku zájdu priďaleko, výsledkom je zrážka.

Práve stupňovanie tlaku a hrotenie konfliktu sú dva faktory, ktoré zásadným spôsobom zvyšujú riziko, že spoločenské spory prerastú do násilností.

Ak by tu nebol prehnaný tlak na vedenie polície, aby tvrdo zúčtovala s ľuďmi bez rúšok, incident v Piešťanoch by sa zrejme vyriešil tak, ako sme písali na začiatku. Priestupkovým konaním proti tým, ktorí opakovane porušovali predpisy. Prípadne by sa skončil zadržaním provokatérov, ktorí nerešpektovali políciu a blokovali obchod. No asi by sa neskončil násilím priamo v supermarkete, pred očami desiatok ľudí, návrhmi na väzbu a následnými výbuchmi hnevu, nenávisti a zloby na sociálnych sieťach.

Väzba to nevyrieši

Vráťme sa však na začiatok, k jadru veci. A k otázke, ako má v takejto konfliktnej atmosfére vyzerať riešenie. Po policajnom zákroku, ktorý sa skončil násilným sporom a zraneniami policajta, je celkom normálne, že zadržaní výtržníci sú trestne stíhaní. Väzba sa však javí ako neprimerané opatrenie. Alebo ako ťah, ktorý celkom zbytočne ďalej hrotí situáciu. A poháňa dopredu tých, ktorí odmietajú rešpektovať autority a zákony. Napokon, vlnu odporu, ktorá sa zdvihla, už s chuťou využívajú a zneužívajú Fico s Kaliňákom.

Prehnanú tvrdosť policajného „riešenia“ nepriamo potvrdila aj prokuratúra a súd. Policajné návrhy na väzbu boli tri. Prokurátor jeden neakceptoval. A nakoniec: súd súhlasil s väzbou len v jednom z dvoch požadovaných prípadov. Vraj z obavy, že by daná osoba mohla pokračovať v trestnej činnosti. Hoci aj to pôsobí sporne (uvidíme, ako požiadavku na väzbu uzavrie odvolací súd). Nešlo predsa o nebezpečného recidivistu, ale o provokatéra bez rúška, ktorého je možné krotiť trestným konaním. Nie natvrdo a okamžite preventívnou basou…

Pozor na rúško, nemusí stačiť

Organizované skupiny „antirúškarov“ to s provokáciami v supermarketoch prehnali. Je správne, že narazili na poriadkovú políciu.

No oveľa horšie je, ak to s intenzitou zákroku, resp. stíhania (v tomto prípade väzobného) preháňajú úrady. A ak verejne na svojich facebookových stránkach napínajú svaly, chvália sa odmenami pre zasahujúcich policajtov a hrozia ešte tvrdšími akciami.

Lebo prepálená demonštrácia sily „autorít“ nepovedie k obnove poriadku. Povedie to akurát tak k stupňovaniu napätia. A k pokračujúcej strate dôveryhodnosti úradov.

Ak sa boj s protestujúcimi skupinami a provokatérmi nenastaví do primeraných a spravodlivých hraníc, budeme svedkami ďalších zrážok. A ďalších zvráteností na jednom aj druhom konci ringu…

Napríklad takých, že nejakí horlivci skopnú na zem vzorného progresívneho osvietenca s gumenými rukavicami a s rúškom na nose.

A po ošetrení mu vysvetlia, že v ich rajóne sú už povinné respirátory.

Autor: Dag Daniš

Zdroj: postoj.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d