Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

ŠŤAVA Z ČUČORIEDOK ZLEPŠUJE FUNKCIE MOZGU STARŠÍCH ĽUDÍ: 

Vedci z Exeterovej univerzity vo Veľkej Británii zistili, že denná konzumácia čučoriedkovej šťavy zlepšuje funkcie mozgu starších ľudí. Čučoriedky sú bohaté na flavonoidy, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. Predpokladá sa, že čučoriedková šťava má priaznivý vplyv na aktivitu mozgu a oslabuje pokles kognitívnych schopností súvisiacich s vekom. Kolektív lekárov a psychológov uskutočnil experiment, ktorého sa zúčastnilo 26 ľudí (13 žien a 13 mužov) vo veku od 66 do 77 rokov, ktorí nemali zdravotné problémy. Účastníkov rozdelili do dvoch skupín. Účastníci prvej skupiny dostali koncentrovanú šťavu z čučoriedok a účastníci druhej skupiny dostali placebo – koncentrovanú šťavu z čiernej ríbezle a jablkovej dužiny s cukrom. Podľa pravidiel experimentu, každý účastník počas 12 týždňov musel prijímať každý deň 30 mililitrov nápoja rozriedeného s vodou. Pred začiatkom, aj po skončení experimentu účastníci absolvovali sériu kognitívnych testov na psychomotorické funkcie, verbálnu a priestorovú pamäť, vizuálne vnímanie a podobne. Taktiež absolvovali test Stroop a ich výsledky boli zaznamenané pomocou MRI a fMRI, ktoré zaznamenávajú prietok krvi do určitých oblastí mozgu.Ukázalo sa, že aktivita mozgu účastníkov konzumujúcich čučoriedkovú šťavu bola vyššia, ako aktivita mozgu účastníkov konzumujúcich placebo. Išlo hlavne o oblasti mozgu, ktoré boli zapojené aj do vyplnenia testov. V rovnakom čase vedci zaznamenali aj zlepšenie pamäti, organizačných funkcií a schopnosti sústrediť sa u účastníkov po 12 týždňovom kurze užívania čučoriedkovej šťavy. Sivá hmota v parietálnom laloku ich mozgu bola lepšie zásobovaná krvou.
Výskum bol publikovaný v časopise Applied Physiology, Nutrition and Metabolism.

BORIEVKA EFEKTÍVNE DEZINFIKUJE VZDUCH:

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Tam, kde rastie borievka (juniperus), je vzduch oveľa čistejší. Jeden hektár borievok odparí za jeden deň takmer 30 kg fytoncidov (prchavé látky s chemickým zložením, ktoré majú schopnosť usmrcovať niektoré mikroorganizmy, majú vlastnosti éterických olejov) čo je dostatočné na očistenie atmosféry veľkého mesta od choroboplodných organizmov. Borievka čistí krv. Na zlepšenie zloženia krvi sa odporúča žuvať plody borievky tak, že prvý deň jeden plod a postupne až do 15 plodov za deň a následne opačne každý deň o jeden plod menej. Borievka sa využíva v ľudovom liečiteľstve už oddávna. Touto rastlinou sa liečili mnohé kožné ochorenia, tuberkulóza, astma. Vďaka prítomnosti éterických olejov pôsobí borievka upokojujúco na nervový systém a zmierňuje stres.

zdroj: z útrob internetu a múdrosť našich predkov

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d