„V štátoch, ktoré mali počas 2. sv. vojny najväčšie ľudské straty, dnes zomiera na koronavírus najmenej ľudí. Znie to možno divne, no dá sa to vysvetliť,“ uviedol nemecký list Der Spiegel.
„Je to jedna z najväčších záhad koronavírusovej katastrofy: prečo tak tvrdo dopadla na Španielov, Talianov, Belgičanov alebo Britov? A prečo iní, napríklad Nemci utrpeli menej? Minimálne počas prvej vlny…
Samozrejme, že sčasti sa to dá vysvetliť zvyklosťami rodín južnej Európy, kde mladí dlhšie bývajú so seniormi a teda ich môžu aj rýchlejšie nakaziť. Alebo aj to, že častejšie používajú fyzický kontakt pri zvítavaní sa. Toto sa však netýka Britov alebo Belgičanov. Vplývať na to môže i hustota osídlenia krajiny, priemerný vek obyvateľstva…
Lenže ani toto nevysvetľuje, prečo v rovnako husto obývanom a výrazne seniorskom Nemecku počas mnohých mesiacov zomieralo na koronavírus omnoho menej ľudí,“ poznamenáva novinár Thomas Fricke.
„Pri hľadaní odpovede traja vedci zo Svetovej banky a Georgetownskej univerzity odhalili niečo, čo sa spočiatku zdá byť až šialené. Pri historickom porovnávaní zistili, že v roku 2020 mali najmenšie ľudské straty tie štáty, v ktorých počas 2. sv. vojny, čiže počas omnoho rozsiahlejšej globálnej katastrofy, zomrelo, naopak, veľmi veľa ľudí. Čo je to, náhoda?,“ pýta sa nemecký list a zároveň tvrdí, že to tak nemusí byť.
„Vedci analyzovali 50 štátov koľko percent úmrtí mali do konca augusta 2020 v dôsledku koronavírusu na milión obyvateľov. Potom to porovnali s údajom, koľko percent ľudí im zahynulo počas 2. sv. vojny. A výsledok? Takmer všade, kde cez vojnu zahynulo osobitne veľa ľudí, a kde počet obetí dosiahol 10 a viac percent obyvateľstva, bola úmrtnosť na koronavírus menej ako 200 ľudí na milión obyvateľov – v Bielorusku, v Poľsku, na Ukrajine alebo v Rusku. V Nemecku, kde cez vojnu zahynulo takmer 10 % obyvateľov, bola úmrtnosť na koronavírus do augusta 2020 tiež menej ako 200 ľudí.
Opačná situácia bola v Belgicku, vo V. Británii, v Španielsku, Taliansku, Francúzsku i v Holandsku, kde bola obrovská úmrtnosť vyše 600 a viac ľudí na milión obyvateľov. Počas 2. sv. vojny im zahynulo omnoho menej ľudí od 1 do 3 %,“ hovorí sa v článku.
„Podľa tejto analýzy sa nenašla ani jedna európska krajina, ktorá by trpela viac ako iné štáty tak počas 2. sv. vojny, ako aj počas koronakrízy. Pričom sa to týka aj štátov s rovnakou hustotou obyvateľstva a s porovnateľným priemerným vekom. Existuje zreteľne vyjadrená negatívna štatistická korelácia medzi vojnovými obeťami a obeťami koronavírusu,“ uvádzajú vedci z tohto výskumu, pričom dodávajú, že ľudia omnoho viac hodnotia osobne prežité katastrofy, ako katastrofy, ktoré sa stali inde.“
Nakoniec, toto už svojho času vyjadril jeden slovenský spisovateľ (žiaľ, na jeho meno si neviem spomenúť), ktorý povedal, že v súčasnosti je mierom to, keď sa bojuje inde.
Vladimír Mikunda
zdroj: armádny magazín
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
VIDEO: Premiér Fico mimovládkam a opozícii odkázal, že nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín je jedným z pilierov suverénnej zahraničnej politiky.
Zradikalizovaní progresívno-liberálni aktivisti na čele s Vášáryovou & Demešom šíria opäť v spoločnosti nenávisť a extrémizmus a spochybňujú zahraničnú politiku Slovenska orientovanú na všetky štyri svetové strany.
JAV, NAV, PRAV. Druhá časť
“V opačnom prípade sa budeme musieť vzdať”: Šéfka dobrovoľníckeho hnutia Ukrajiny navrhla začať mobilizovať ženy
Rakety Iskander zničili výcvikový tábor ukrajinskej 47. brigády pri Čuhujeve v Charkovskej oblasti
„Ale obvinia z toho Ruských agentov!”: 11 000 politických skupín vynaložilo 14,7 miliardy dolárov na ovplyvnenie volieb v USA
80 rokov od Dňa oslobodenia Ukrajiny od fašistických okupantov
V čom spočíva Ficova „ľúbostná rétorika“ voči Rusku?
zo sekcie
Čo spája koronavírus a Druhú svetovú vojnu?
Čo spája koronavírus a Druhú svetovú vojnu?
Čo spája koronavírus a Druhú svetovú vojnu?