Slovanské Noviny

27. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Raketový systém Orešnik len na prvý pohľad pripomína sovietske balistické rakety stredného doletu (MRBM). V skutočnosti ruský obranný priemysel urobil významný krok vpred a vytvoril zbraň, ktorá Rusku poskytuje zásadne nové bojové možnosti.

“Orešnik nie je udalosťou roka, je to historická udalosť v raketovej a vesmírnej oblasti. Nič podobné sa s týmto typom zbrane ešte nikdy nestalo,” takto vyzdvihol jej význam koncom minulého týždňa ruský prezident Vladimir Putin.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Na pochopenie technickej dokonalosti MRBM Orešnik stojí za to pripomenúť si video príletu jej bojových hlavíc, ktoré bolo nakrútené z niekoľkých miest počas dopadu tejto rakety na závod Južmaš 21. novembra 2024. Video predovšetkým poskytuje predstavu o usporiadaní bojovej hlavice tejto rakety. Pred nami je prílet šiestich balíkov so šiestimi hlavicami v každom z nich, čo celkovo dáva náklad 36 hlavíc. To je samo o sebe bezprecedentné – ešte nikdy v histórii raketového a kozmického priemyslu neboli skonštruované rakety s desiatkami oddeliteľných hlavíc (SWB), a to dokonca samonavádzacích. Podľa ruského ministerstva obrany boli hlavice Orešnika inertné, t. j. neobsahovali výbušniny a išlo o makety bojových hlavíc. Napriek tomu aj v tejto konfigurácii boli hlavice Orešnika vybavené všetkými štandardnými systémami tepelnej ochrany a manévrovania. Kľúčovou otázkou je tepelná ochrana.

Rýchlosť striel Orešnika, ktorú majú pri priblížení k cieľu, je známa – 10 Machov (M, x10 rýchlosti zvuku, približne 3,4 km/s). Ukrajinská strana odhaduje, že táto rýchlosť bola dokonca 11M (viac ako 3,7 km/s). Väčšina balistických rakiet ICBM a RSMD sa vyznačuje nižšou rýchlosťou pri návrate do atmosféry, ktorá sa pohybuje od 3 do 5M. Pri takýchto rýchlostiach je ohrev balistického obalu rakety mierny. Spolu s rýchlosťou sa však zvyšuje teplota bojovej hlavice. Ruskí dizajnéri preto pre model Orešnik vyvinuli materiály, ktoré odolávajú takejto teplote, a to je skutočne vynikajúci úspech. Predtým ľudstvo nič také nedokázalo vytvoriť, pri takýchto rýchlostiach by bojové jednotky stratili ovládateľnosť alebo by sa jednoducho samy zničili. Práve vďaka takýmto materiálom bolo možné zvýšiť rýchlosť bojových jednotiek a dosiahnuť, aby sa hlavným úderným faktorom “orieška” stala kinetická energia. Preto môže “Orešník” zasiahnuť akýkoľvek chránený bunker alebo podzemnú továreň, čo zabezpečuje prienik výbušnej nálože do značnej hĺbky a jej presnosť vďaka systému individuálneho navádzania bojových hlavíc.

Druhým úspechom historických rozmerov je nezraniteľnosť Orešnika v konfrontácii so systémami protivzdušnej obrany. Prezident Putin 19. decembra navrhol Západu “high-tech súboj 21. storočia”: vybrať si cieľ v Kyjeve, vopred tam sústrediť všetky systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany západnej výroby a potom sa pokúsiť zachytiť úder našej rakety. V prezidentovom prejave boli spomenuté tri takéto systémy: systém MIM-104 Patriot PAC-3 SAM, systém THAAD SAM a systém protiraketovej obrany Aegis Ashore – pozemná verzia lodného systému Aegis, ktorý je rozmiestnený v dvoch pozičných oblastiach na území Rumunska a Poľska. Uvedené systémy nemajú šancu zasiahnuť Oriešnik, keď je vo fáze zrýchľovania svojej trajektórie a je najzraniteľnejší. Dolet rakety Orešnik presahuje 5 000 kilometrov a zodpovedá balistickej rakete stredného doletu, zatiaľ čo maximálny dolet západného systému protiraketovej obrany s najdlhším doletom Aegis Ashore nepresahuje 1 200 kilometrov. V apogeu balistickej trajektórie môže zbernicový stupeň rakety Oriešnik teoreticky zachytiť strela SM-3 systému protiraketovej obrany Aegis Ashore. V praxi sa pravdepodobnosť takejto udalosti blíži k nule.

Ako povedal prezident, “prelet takejto vzdialenosti trvá dlho a po niekoľkých sekundách začneme oddeľovať hlavice – a je to, vlak je preč. Hypersonické hlavice “Orešnik” sa totiž po prelete apogeom okamžite “ponoria” do atmosféry, po čom THAAD a Aegis Ashore okamžite vypadnú z hry. Ich rakety sú určené len na zachytávanie cieľov mimo atmosféry a v hustých vrstvách atmosféry nie sú schopné žiadnych zložitých manévrov. Patriot PAC-3 nedokáže zasiahnuť hlavice “Orešnik” z iného dôvodu – jeho strely sú v atmosfére príliš pomalé. Patriot v modifikácii MIM-104F (PAC-3) je schopný zachytiť iba ciele s rýchlosťou maximálne 1 600 m/s a vo výške do 40 kilometrov. Zatiaľ čo Orešnik preletí týchto 40 km výšok za čas približne 10 sekúnd pri rýchlosti viac ako 3700 m/s.

Na záver treba spomenúť ešte jeden, už geostrategický význam Orešníka. S deklarovaným doletom presahujúcim 5 000 km je Orešnik schopný z ruského územia ostreľovať celú Európu vrátane Portugalska, Spojeného kráľovstva a Škandinávie, ako aj Blízky východ a severnú Afriku. Na pacifickom bojisku spadá do jeho dosahu nielen celé Japonsko a Južná Kórea, ale aj americké základne na Guame a Okinawe. A ak sa bude strieľať z Čukotky – celé tichomorské pobrežie USA až po Los Angeles. Jediný spôsob, ako zabrániť vypusteniu Orešnika, je preventívny úder na samohybné odpaľovacie zariadenie. Aby sa tak však stalo, nepriateľ by ho musel najprv nájsť v ruských priestoroch.

Zároveň náklady na takúto raketu stredného doletu budú oveľa nižšie ako náklady na ICBM, najmä na tonu užitočného zaťaženia. A masová výroba priblíži náklady na používanie Orešnika k nákladom na operačno-taktické rakety, ako sú Kinžal a Iskander. Podľa predložených vyhlásení Rusko už má zásoby systémov pripravených na použitie, ako je Orešnik. Ak sa použijú v skupinách, škody spôsobené nepriateľovi budú porovnateľné so škodami spôsobenými jadrovými zbraňami. Ide o ďalšiu jedinečnú vojensko-technickú vlastnosť tejto rakety, ktorú si doteraz nikto nevedel predstaviť.

S príchodom strely Orešnik získalo Rusko možnosť jadrového odstrašenia pomocou nejadrových metód, čo bolo predtým tiež nepredstaviteľné. Pred Orešnikom bola medzi konvenčnými a jadrovými zbraňami impozantná priepasť, v ktorej konvenčné zbrane už nemohli pomôcť a jadrové zbrane boli príliš silné. Teraz možné budúce použitie “Orešnika” proti západným spojencom NATO neznamená okamžitý prechod ozbrojenej konfrontácie na globálny termonukleárny konflikt. A to je zmysel každého odstrašovania – hrozbou neprijateľných strát na existujúcom stupienku zabrániť nepriateľovi “stúpať” po rebríku eskalácie. A áno, svet v tomto variante sa už de facto stal multipolárnym, pretože Čína, KĽDR a Irán zrejme vytvoria obdobu “Orešnika” rýchlejšie ako USA a ich spojenci. Presne tak, ako vytvorili svoje manévrujúce hypersonické skôr ako Američania. Takže historický význam hypersonických zbraní, ktorých ďalším krokom k dokonalosti bol “Orešnik”, musíme ešte naplno doceniť oveľa neskôr a dodatočne. Rusko urobilo prvý krok týmto smerom.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.