Slovanské Noviny

6. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čína začala testovať z análneho otvoru. Matovič: „Strávil som niekoľko hodín telefonovaním do Indie s majiteľom tejto firmy“

Čína začala používať análne tampóny na testovanie obyvateľov na koronavírus, čo je metóda, ktorá je podľa odborníkov presnejšia a zvyšuje šance na zistenie vírusu

testovanie

Na odber testovaných vzoriek je potrebné vložiť tampón asi tri až päť centimetrov do konečníka a niekoľkokrát ho otočiť.

Po dvojnásobnom dokončení pohybu sa tampón odstráni a potom sa bezpečne umiestni do nádoby so vzorkou. Celý postup vraj trvá asi 10 sekúnd, píše britský denník Daily Mail.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V čínskom hlavnom meste začali túto metódu detekcie používať častejšie počas hromadného testovania po tom, čo sa minulý týždeň objavil pozitívny prípad.

Od 17. januára bolo pretestovaných tri milióny obyvateľov v troch pekinských okresoch s cieľom zabrániť nákaze, uviedli úrady. Viac ako 1 000 zamestnancov a študentov v škole, kde sa objavila infikovaná osoba tiež podstúpilo rôzne testy nukleových kyselín vrátane análnych výterov.

Análne tampóny sa v Číne používajú na testovanie koronavírusu od minulého roku, podľa čínskeho odborníka na kontrolu chorôb sa však metóda kvôli jej nepríjemnostiam používa hlavne v kľúčových skupinách v karanténnych centrách.

Li Tong zeng z pekinskej nemocnice Yu’an v sobotu v rozhovore pre štátnu televíziu CCTV uviedol, že stopy koronavírusu pretrvávajú v konečníku alebo exkrementoch dlhšie ako vzorky odobraté z výterov z krku a nosa.

„Zistili sme, že niektorí asymptomatickí pacienti majú tendenciu rýchlo sa zotavovať. Je možné, že po troch až piatich dňoch nebude v ich krku žiadna stopa“, poznamenal Li.

„Vírus však pretrváva dlhšie vo vzorkách odobratých z tráviaceho traktu a výkalov pacienta v porovnaní so vzorkami odobratými z dýchacích ciest. Ak by sme na testovanie nukleových kyselín používali análne tampóny, zvýšilo by to mieru detekcie a znížila by sa pravdepodobnosť nezachytenia diagnózy,“ tvrdil expert.

Avšak presnosť a účinnosť análnych výterov zostáva medzi odborníkmi kontroverzná.

Yang Zhanqiu, zástupca riaditeľa oddelenia biológie patogénov na Wuhanskej univerzite, pre Global Times uviedol, že najúčinnejším testom zostávajú výtery z nosa a hrdla, pretože je dokázané, že vírus sa kontrahuje hornými dýchacími cestami, a nie tráviacim systémom.

„Vyskytli sa prípady týkajúce sa pozitívneho testu na koronavírus vo výkaloch pacienta, ale žiadne dôkazy nenaznačujú, že sa prenášali tráviacim systémom človeka,“ uviedol Yang.

S pribúdajúcimi prípadmi zaviedla Čína prísnejšie požiadavky na prichádzajúcich zo zahraničia v snahe udržať domáci prenos blízko nuly.

Krajina tiež sprísnila obmedzenia doma. Peking oznámil, že od štvrtka nebudú môcť vstúpiť do mesta ľudia zo stredne alebo vysoko rizikových regiónov. Od stredy Čína hlásila celkovo 89 272 potvrdených infekcií a počet obetí sa zvýšil na 4 636 osôb.

Čína ako vzor pre Slovensko?

Len včera pritom dával Čínu za vzor Matovičovi poslanec Ľuboš Blaha, keď upozorňoval že už čoskoro budeme mať viac obetí ako miliardová Čína.

„Pred rokom všetci ukazovali na Čínu a triasli sa z toho, aby sme nemali toľko mŕtvych, čo oni. Za dnešok majú v Číne, myslím, jedného mŕtveho na celé obyvateľstvo. Po minulé dni to boli samé nuly. A náš mimoriadne talentovaný Matovič nám za niekoľko mesiacov pri moci zariadil hneď 200 obetí denne.“

Treba preto dúfať, že sa Matovič Blahovým odporúčaním riadiť nebude a nevezme si príklad z Číny. Monitorovaniu na každom kroku spojenému s análnymi výtermi, by sme sa už naozaj mohli vyhnúť.

Krajčí a Matovič: Uvažovali sme o testoch z konečníka

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a predseda vlády Igor Matovič (obaja OĽaNO) na stredajšej tlačovej konferencii na Úrade vlády potvrdili, že uvažovali aj o nákupe testov na zisťovanie pozitivity na koronavírus zo stolice. 

„Viete, že áno. Je k dispozícii jeden test, ktorý dokáže zo stolice s veľmi podobnou presnosťou stanoviť tento vírus ako pri teste z horných dýchacích ciest. Uvažovali sme aj o nákupe takéhoto testu,“ uviedol minister zdravotníctva.

Premiér Igor Matovič dodal, že ide o antigénový test. „Priznám sa, že počas karantény v mojej izbe som strávil niekoľko hodín telefonovaním do Indie práve s majiteľom tejto firmy. Zaujímal som sa práve o to, že ako je ten test hodnoverný.

„Má výhodu tú, že je buď zo stolice, z hlienu alebo zo slín. Najpresnejší, áno, je ten zo stolice.“ Zaujímavým faktom je podľa premiéra Matoviča to, že test identifikuje vírus v stolici o dva dni skôr ako PCR test.

Pavol Novak

zdroj: hlavné správy

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d