Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vystúpenie čínskeho prezidenta Si Ťin- pchinga na otvorení 20.zjazdu Komunistickej strany Číny (CPC/KSČ) vo Veľkej sále ľudu v Pekingu v dĺžke 1:45 min bolo pohlcujúcim cvičením informovania o blízkej budúcnosti z nedávnej minulosti. Celá Ázia a celý globálny juh by to mali dôkladne preskúmať.

Veľká sála bola bohato zdobená jasne červenými transparentmi. Obrovský slogan visiaci v zadnej časti haly znel: „Nech žije naša skvelá a slávna strana“.

Ďalší, nižšie, fungoval ako zhrnutie celej správy:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Držte vysoko veľkú vlajku socializmu s čínskymi charakteristikami, plne implementujte  myšlienky Xi Jinpinga o socializme s čínskymi charakteristikami pre novú éru , pokračujte vo veľkom zakladajúcom duchu strany a zjednoťte sa a bojujte za úplné vybudovanie modernej socialistickej krajiny plne podporujúcej veľké omladenie čínskeho národa.“

Verná tradícii, správa načrtla úspechy CPC za posledných 5 rokov a čínsku stratégiu na ďalších 5 – a viac rokov. Xi predpovedá „zúrivé búrky“, domáce aj zahraničné. Správa bola rovnako významná pre to, čo nebolo vysvetlené alebo ponechané jemne naznačené.

Každý člen Ústredného výboru KSČ už bol  o správe informovaný – a schválil ju. Tento týždeň strávia v Pekingu štúdiom drobného písma a v sobotu budú hlasovať za jeho prijatie. Potom bude vyhlásený nový Ústredný výbor KSČ a nový Stály výbor politbyra – 7, ktoré skutočne vládnu – bude formálne schválený.

Táto nová vodcovská zostava objasní tváre novej generácie, ktoré budú pracovať v tesnej blízkosti Si Ťin-pchinga, ako aj to, kto nahradí Li Kche -čchianga na poste nového premiéra: skončil svoje dve funkčné obdobia a podľa ústavy musí ustúpiť.

Vo Veľkej sále je prítomných aj 2 296 delegátov, ktorí zastupujú viac ako 96 miliónov členov KSČ. Nie sú to len diváci: na plenárnom zasadnutí, ktoré sa skončilo minulý týždeň, do hĺbky analyzovali každý závažný problém a pripravili sa na Národný kongres. Hlasujú o uzneseniach strany – aj keď o nich rozhoduje najvyššie vedenie a za zatvorenými dverami .

Kľúčové veci

Xi tvrdí, že za posledných 5 rokov CPC strategicky napredovala v Číne, pričom „správne“ (stranícka terminológia) reagovala na všetky zahraničné výzvy. Medzi mimoriadne kľúčové úspechy patrí zmiernenie chudoby, normalizácia Hongkongu a pokrok v diplomacii a národnej obrane.

Je dosť výpovedné, že minister zahraničných vecí Wang Yi , ktorý sedel v druhom rade za súčasnými členmi Stáleho výboru, nikdy nespustil oči z Xi, zatiaľ čo iní čítali kópiu správy na svojom stole.

V porovnaní s úspechmi zostáva úspešnosť politiky Zero-Covid nariadenej Xi veľmi diskutabilná. Xi zdôraznil, že chráni životy ľudí. Čo nemohol povedať, je, že predpokladom jeho politiky je zaobchádzať s Covidom a jeho variantmi ako s americkou biologickou zbraňou namierenou proti Číne. To znamená, že ide o vážnu záležitosť národnej bezpečnosti, ktorá prevyšuje akékoľvek iné úvahy, dokonca aj čínske hospodárstvo.

Zero-Covid mimoriadne tvrdo zasiahol výrobu a pracovný trh a prakticky izoloval Čínu od vonkajšieho sveta. Len do očí bijúci príklad: Šanghajské okresné vlády stále plánujú nulový výskyt Covidu v časovom horizonte dvoch rokov. Zero-Covid tak skoro nezmizne.

Vážnym dôsledkom je, že čínska ekonomika tento rok s najväčšou pravdepodobnosťou porastie o menej ako 3 %, čo je výrazne pod oficiálnym cieľom „okolo 5,5 %.

Teraz sa pozrime na niektoré z hlavných bodov správy Xi.

Taiwan: Peking začal na Taiwane „veľký boj proti separatizmu a zahraničnému zasahovaniu“.

Hong Kong: Teraz je „spravovaný patriotmi, vďaka čomu je lepším miestom“. V Hongkongu nastal „veľký prechod od chaosu k poriadku“. Správne: farebná revolúcia v roku 2019 takmer zničila hlavné globálne obchodné/finančné centrum.

Zmierňovanie chudoby: Xi to privítal ako jednu z troch „hlavných udalostí“ za posledné desaťročie spolu so stým výročím KSČ a socializmom s čínskymi charakteristikami, ktorý vstupuje do „novej éry“. Zmierňovanie chudoby je jadrom jedného z „dvoch storočných cieľov CPC“.

Otváranie sa: Čína sa stala „hlavným obchodným partnerom a hlavnou destináciou pre zahraničné investície“. To Xi vyvracia predstavu, že Čína sa stala viac sebestačná. Čína sa nebude zapájať do žiadneho druhu „expanzie“, kým sa otvorí vonkajšiemu svetu. Základná politika štátu zostáva: ekonomická globalizácia. Ale – nepovedal to – „s čínskymi vlastnosťami“.

„Sebarevolúcia“: Xi predstavil nový koncept. „Sebarevolúcia“ umožní Číne uniknúť historickému cyklu vedúcemu k poklesu. A „to zaisťuje, že strana sa nikdy nezmení.“ Takže je to CPC alebo krach.

Marxizmus: rozhodne zostáva jedným zo základných riadiacich princípov. Xi zdôraznil: „Za úspech našej strany a socializmu s čínskymi charakteristikami vďačíme marxizmu a tomu, ako sa ho Číne podarilo prispôsobiť.“

Riziká: to bola opakujúca sa téma prejavu. Riziká budú naďalej zasahovať do týchto kľúčových „cieľov dvoch storočín“. Cieľ číslo jeden bol dosiahnutý minulý rok, pri 100. výročí CPC , keď Čína dosiahla status „stredne prosperujúcej spoločnosti“ vo všetkých ohľadoch ( xiaokang , v čínštine).

Cieľ číslo dva by sa mal dosiahnuť pri storočnici Čínskej ľudovej republiky v roku 2049: „vybudovať modernú socialistickú krajinu, ktorá je prosperujúca, silná, demokratická, kultúrne vyspelá a harmonická“.

Rozvoj: dôraz sa bude klásť na „vysokokvalitný rozvoj“, vrátane odolnosti dodávateľských reťazcov a hospodárskej stratégie „duálneho obehu“: expanzia domáceho dopytu súbežne so zahraničnými investíciami (väčšinou sústredenými na projekty BRI). To bude najvyššia priorita Číny. Takže teoreticky budú akékoľvek reformy uprednostňovať kombináciu „socialistického trhového hospodárstva“ a otvorenia na vysokej úrovni, čím sa zmieša vytvorenie väčšieho domáceho dopytu so štrukturálnou reformou na strane ponuky. Preklad: „Dvojitý obeh“ na steroidoch.

„Celoprocesová demokracia“: to bol ďalší nový koncept, ktorý predstavil Xi. Prekladá sa ako „demokracia, ktorá funguje“, ako pri omladzovaní čínskeho národa pod – čo už – absolútnym vedením Komunistickej strany: „Musíme zabezpečiť, aby ľudia mohli vykonávať svoje právomoci prostredníctvom systému ľudového kongresu.“

Socialistická kultúra: Xi povedal, že je absolútne nevyhnutné „ovplyvňovať mladých ľudí“. CPC musí vykonávať ideologickú kontrolu a zabezpečiť, aby médiá podporovali generáciu mladých ľudí, „ktorí sú ovplyvnení tradičnou kultúrou, vlastenectvom a socializmom“, čím prospievajú „sociálnej stabilite“. „Príbeh Číny“ musí ísť všade a predstavuje Čínu, ktorá je „dôveryhodná a slušná“. To určite platí pre čínsku diplomaciu, dokonca aj pre „vlčích bojovníkov“.

„Sinicisské náboženstvo“: Peking bude pokračovať vo svojom úsilí o „sinicizské náboženstvo“, ako v „proaktívnej“ adaptácii „náboženstva a socialistickej spoločnosti“. Táto kampaň bola predstavená v roku 2015, čo napríklad znamená, že islam a kresťanstvo musia byť pod kontrolou KSČ a v súlade s čínskou kultúrou.

Taiwanský sľub

Teraz sa dostávame k témam, ktoré chátrajúceho Hegemóna úplne posadajú: spojenie medzi národnými záujmami Číny a tým, ako ovplyvňujú rolu civilizačného štátu v medzinárodných vzťahoch.

Národná bezpečnosť: „Národná bezpečnosť je základom národného omladenia a sociálna stabilita je predpokladom národnej sily.

Armáda: Posilní sa vybavenie, technológie a strategické spôsobilosti CHKO. Je samozrejmé, že to znamená úplnú kontrolu CPC nad armádou.

„Jedna krajina, dva systémy“: Ukázalo sa, že je to „najlepší inštitucionálny mechanizmus pre Hongkong a Macao a treba ho dodržiavať z dlhodobého hľadiska“. Obaja sa „tešia vysokej autonómii“ a „spravujú ich vlastenci“. Xi prisľúbil lepšie začlenenie oboch do národných stratégií.

Zjednotenie Taiwanu: Xi sa zaviazal dokončiť znovuzjednotenie Číny. Preklad: návrat Taiwanu do vlasti. To sa stretlo so silným potleskom, ktorý viedol ku kľúčovému odkazu adresovanému súčasne čínskemu národu a silám „zahraničného zasahovania“: „Nevzdáme sa použitia sily a prijmeme všetky potrebné opatrenia na zastavenie všetkých separatistických hnutí. Záver: „Vyriešenie taiwanskej otázky je záležitosťou samotného čínskeho ľudu, o ktorom musí rozhodnúť čínsky ľud.

Je tiež dosť výpovedné, že Xi ani nespomenul Sin-ťiang menom: iba implicitne, keď zdôraznil, že Čína musí posilniť jednotu všetkých etnických skupín. Xinjiang pre Xi a vedenie znamená industrializáciu Ďalekého západu a kľúčový uzol v BRI: nie je predmetom imperiálnej démonizačnej kampane. Vedia, že destabilizačné taktiky CIA používané v Tibete desaťročia nefungovali v Sin-ťiangu.

Úkryt pred búrkou

Teraz si rozbaľme niektoré premenné ovplyvňujúce veľmi ťažké roky, ktoré nás čakajú pre CPC.

Keď Si Ťin-pching spomenul „divoké búrky pred nami“, práve to si myslí o 24/7: Si je presvedčený, že ZSSR sa zrútil, pretože hegemón urobil všetko, aby ho podkopal. Nedovolí, aby podobný proces vykoľajil Čínu.

V krátkodobom horizonte môže „búrka“ odkazovať na posledné kolo americkej vojny proti čínskej technológii – nehovoriac o voľnom obchode: odrezanie Číny od nákupu alebo výroby čipov a komponentov pre superpočítače.

Je spravodlivé zvážiť, že Peking sa dlhodobo zameriava na to, že väčšina sveta, najmä globálny juh, sa vzdiali od dodávateľského reťazca špičkových technológií v USA a uprednostní čínsky trh. Ako sa Číňania čoraz viac stávajú sebestačnými, americké technologické firmy nakoniec stratia svetové trhy, úspory z rozsahu a konkurencieschopnosť.

Xi tiež nespomenul USA menovite. Všetci vo vedení – najmä nové politbyro – si uvedomujú, ako to chce Washington – všetkými možnými spôsobmi „oddeliť“ od Číny a bude pokračovať v provokatívnom  rozmiestňovaní všetkých možných prvkov hybridnej vojny.

Xi počas svojho prejavu nezachádzal do detailov, ale je jasné, že hnacou silou vpred budú technologické inovácie spojené s globálnou víziou. A tu opäť prichádza BRI – ako privilegovaná oblasť použitia týchto technologických objavov.

Len tak môžeme pochopiť, ako si Zhu Guangyao, bývalý námestník ministra financií, môže byť istý, že HDP na obyvateľa v Číne v roku 2035 sa minimálne zdvojnásobí v porovnaní s rokom 2019 a dosiahne 20 000 dolárov.

Výzvou pre Si Ťin-pchinga a pre nové politbyro je okamžite napraviť štrukturálnu ekonomickú nerovnováhu Číny. A navyšovanie dlhom financovaných „investícií“ odznova nebude fungovať.

Takže sa možno staviť, že Xiho tretie funkčné obdobie – ktoré bude potvrdené koncom tohto týždňa – sa bude musieť sústrediť na dôsledné plánovanie a monitorovanie implementácie, oveľa viac ako počas jeho predchádzajúcich odvážnych, ambicióznych, drsných, ale niekedy nesúvisiacich rokov.

Politbyro bude musieť venovať oveľa väčšiu pozornosť technickým aspektom. Xi bude musieť delegovať serióznejšiu autonómiu tvorby politiky na skupinu kompetentných technokratov.

V opačnom prípade sa vrátime k prekvapujúcemu pozorovaniu vtedajšieho premiéra Wen Ťia-paa v roku 2007: Čínska ekonomika je „nestabilná, nevyvážená, nekoordinovaná a v konečnom dôsledku neudržateľná“. Presne tam to chce mať Hegemón.

V súčasnej dobe nie sú veci ani zďaleka pochmúrne. Národná komisia pre rozvoj a reformy uvádza, že v porovnaní so zvyškom sveta je čínska spotrebiteľská inflácia len „okrajová“; trh práce je stabilný; a medzinárodné platby sú stabilné.

Xiovu pracovnú správu a sľuby možno považovať aj za obrátenie obvyklých anglo-amerických geopolitických podozrivých – Mackindera, Mahana, Spykmana, Brzezinského – hore nohami.

Čínsko-ruské strategické partnerstvo nemá čas strácať s globálnymi hegemonickými hrami; poháňa ich to, že skôr ako neskôr budú vládnuť Heartlandu – svetovému ostrovu – a ďalej, so spojencami od Rimlandu a od Afriky po Latinskú Ameriku, pričom všetci sa zúčastňujú na novej forme globalizácie. Určite s čínskymi vlastnosťami; ale predovšetkým paneuroázijské charakteristiky. Konečné odpočítavanie už beží.

Pepe Escobar

O autorovi: Pepe Escobar ,  narodený v Brazílii, je korešpondent a veľký redaktor v Asia Times a publicista pre Consortium News and Strategic Culture. Od polovice 80. rokov žil a pracoval ako zahraničný korešpondent v Londýne, Paríži, Miláne, Los Angeles, Singapure, Bangkoku. Vo veľkej miere pokrýval Pakistan, Afganistan a Strednú Áziu až po Čínu, Irán, Irak a širší Blízky východ. Pepe je autorom knihy Globalistan – Ako sa globalizovaný svet rozpúšťa v tekutej vojne; Red Zone Blues: Snímka Bagdadu počas vlny. Bol prispievajúcim redaktorom do The Empire a The Crescent and Tutto in Vendita v Taliansku. Jeho posledné dve knihy sú Empire of Chaos a 2030. Pepe je tiež spojený s Európskou akadémiou geopolitiky so sídlom v Paríži. Keď nie je na cestách, žije medzi Parížom a Bangkokom.

Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na Strategic Culture Foundation .

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d