Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čína a Rusko potvrdili prehĺbenie vzťahov na všetkých úrovniach. Ich spolupráca môže viesť k úpadku hegemónie USA

Čína a Rusko prisľúbili, že po skončení 20. národného kongresu Komunistickej strany Číny (KS Číny) a v súvislosti so zvýšeným tlakom USA na obe krajiny prehĺbia dvojstranné vzťahy na všetkých úrovniach.

Čínski pozorovatelia uviedli, že čínsko-ruské vzťahy, ktoré sú veľmi výrazným a pozitívnym príkladom pre nadviazanie vzájomne výhodnej spolupráce medzi veľkými krajinami, vedú svet k spravodlivejšiemu, efektívnejšiemu a multipolárnejšiemu globálnemu poriadku a prehĺbená spolupráca medzi oboma krajinami prispieva aj k úpadku hegemónie USA.

Rusko považuje Čínu za blízkeho priateľa a cíti veľkú úctu k čínskym tradíciám a kultúre, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin na plenárnom zasadnutí medzinárodného diskusného klubu Valdaj, informovala agentúra TASS.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Pokiaľ ide o rusko-čínske vzťahy, tie za posledné roky, posledné desaťročia, dosiahli absolútne bezprecedentnú úroveň otvorenosti, vzájomnej dôvery a efektívnosti,” citovala správa Putina. “Čínu, čínsky ľud považujeme za blízkeho priateľa, s veľkou úctou k jeho kultúre a tradíciám. Som si istý, že na základe tohto pevného základu budeme neustále napredovať,” povedal Putin.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin na piatkovom brífingu pre médiá uviedol, že Čína vysoko oceňuje pozitívne vyjadrenia prezidenta Putina.

V súčasnej medzinárodnej situácii si čínsko-ruské vzťahy vždy udržiavali dynamický rozvoj a vždy boli založené na zásadách nespolčovania, nekonfrontovania a neútočenia na žiadnu tretiu stranu.

Čína sa bude s Ruskom naďalej deliť o skúsenosti s riadením, napredovať v spolupráci v rôznych oblastiach a pevne sa navzájom podporovať pri sledovaní cesty rozvoja zodpovedajúcej národným podmienkam. Čína a Rusko si budú vždy navzájom poskytovať príležitosti na rozvoj a budú si globálnymi partnermi a budú viac prispievať k svetovému mieru a rozvoju, povedal Wang.

Vo štvrtok sa uskutočnil aj telefonický rozhovor čínskeho štátneho radcu a ministra zahraničných vecí Wanga Yi s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Sergej Lavrov

Ruský prezident Vladimir Putin poslal generálnemu tajomníkovi Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (ÚV KS Číny) a čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi hneď po 20. národnom kongrese KS Číny blahoprajný odkaz, ktorý odzrkadľuje vzájomnú dôveru a pevnú vzájomnú podporu medzi Čínou a Ruskom na vysokej úrovni, uviedol Wang I, ktorý je zároveň členom Politického byra Ústredného výboru KS Číny.

Čína je pripravená prehĺbiť výmeny s Ruskom na všetkých úrovniach a podporiť bilaterálne vzťahy a spoluprácu v rôznych oblastiach na vyššiu úroveň, povedal Wang.

Lavrov zasa uviedol, že 20. národný kongres ČKS je udalosťou svetovej úrovne a určite povedie Čínu k dosiahnutiu cieľa národného omladenia.

Ruská strana je ochotná posilniť kontakty s čínskou stranou na rôznych úrovniach, prehĺbiť multilaterálnu spoluprácu a spoločne chrániť mier a stabilitu v ázijsko-tichomorskom regióne a vo svete, povedal Lavrov.

Obe strany si tiež vymenili názory na Ukrajinu a ďalšie medzinárodné a regionálne otázky spoločného záujmu.

Wang Wenbin v piatok uviedol, že ruská strana v telefonickom rozhovore vyjadrila ochotu viesť dialóg a obnoviť rokovania s Ukrajinou a USA, čo Čína víta.

Čína dúfa, že príslušné strany zintenzívnia diplomatické úsilie a zmiernia a vyriešia situáciu čo najskôr prostredníctvom rokovaní a iných politických kanálov.

Cui Heng, odborný asistent z Centra ruských štúdií Východočínskej normálnej univerzity, pre Global Times uviedol, že od rusko-ukrajinského konfliktu sa globálne riziká zvyšujú a hlavnú zodpovednosť nesú západné krajiny, ktoré zničili povojnový medzinárodný poriadok. Tvárou v tvár neistej budúcnosti Putin dobre vie, že čínsko-ruské vzťahy zabezpečujú bezpečnosť a rozvojové záujmy oboch krajín.

Pekinský expert na zahraničné záležitosti, ktorý si želal zostať v anonymite, v piatok pre Global Times povedal, že čínsko-ruské vzťahy sú najtypickejším stelesnením základných princípov budovania diplomacie veľkých krajín, ktoré boli stanovené na 20. národnom kongrese ČKS.

“Vzťahy medzi Čínou a Ruskom sú veľmi výrazným a pozitívnym príkladom pre vytváranie vzájomne výhodnej spolupráce a stabilných vzťahov medzi veľkými krajinami,” povedal expert.

Podľa správy pre 20. národný kongres ČKS Čína pracuje na posilnení koordinácie a pozitívnej interakcie s ostatnými významnými krajinami s cieľom budovať vzťahy medzi významnými krajinami, ktoré sa vyznačujú mierovým spolunažívaním, celkovou stabilitou a vyváženým rozvojom.

Je potrebné zdôrazniť, že Čína nezávisle a zodpovedne rieši vzťahy medzi veľkými krajinami a nenechá sa ovplyvňovať inými krajinami, uviedli analytici.

Podľa čínskych analytikov bude mať takýto očakávaný neustály pokrok vo vzťahoch medzi Čínou a Ruskom obrovský vplyv na pretváranie svetového modelu, ktorý pomôže vybudovať vyváženejšie a kooperatívnejšie vzťahy medzi hlavnými mocnosťami.

Prehĺbenie výmeny názorov medzi Čínou a Ruskom prichádza aj v čase zintenzívnených útokov USA na obe krajiny vrátane toho, že Rusko aj Čínu považujú za hrozby.

Yang Xiyu, vedúci výskumný pracovník Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií, pre Global Times uviedol, že prehĺbená čínsko-ruská výmena prispela k odporu voči hegemónii USA, ktorý sa netýka len národných záujmov Číny a Ruska, ale aj svetovej spravodlivosti.

Povedal, že čínsko-ruská spolupráca pomôže vybudovať multipolárny svet, čo povedie k úpadku hegemónie USA.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d