Každý september sa konajú veľké spomienky na útoky z 11. septembra na USA. Málokto si však pamätá oveľa ničivejší 11. september, ktorý sa odohral pred 28 rokmi
11.septembra 1973 bola demokratická vláda Salvadora Allendehov Čile zvrhnutá silami podporovanými Spojenými štátmi v jednom z rozhodujúcich momentov studenej vojny. Sám Allende bol zabitý počas prevratu, zatiaľ čo jeho prezidentský palác La Moneda bol značne zbombardovaný. Mnoho tisíc Čiľanov bolo zavraždených, „zmiznutých“, uväznených a donútených emigrovať alebo ujsť do exilu. Allendeho vdova a rodina boli nútení ísť na mnoho rokov do úkrytu v Mexiku.
Namiesto Allendeho Američania dosadili generála Augusta Pinocheta , jedného z najznámejších diktátorov po druhej svetovej vojne.
Počas nasledujúcich 17 rokov Pinochetovej diktatúry bolo mučených okolo 40 000 Čiľanov – často tým najsadistickejším spôsobom a pod dohľadom lekárov v štýle Josefa Mengeleho (nacistický lekár v Osvienčime).
Lekári zabezpečovali, že obete zostanú nažive čo najdlhšie, podajú lieky na ich resuscitáciu, aby sa mučenie mohlo začať znova.
Čiľan, ktorý podstúpil takéto zaobchádzanie v týchto komorách, ale prežil a neskôr sa stal medzinárodným právnikom, dostal otázku, kde sú títo lekári dnes? Odpovedal : „cvičia v Santiagu“.
V Čile bolo niekoľko lekárov v štýle Mengele, ktorí nielenže chodili slobodne, ale bez prekážok si obnovili zamestnanie.
Zo Spojených štátov ani Izraela sa neobjavili žiadne výzvy, aby týchto lekárov nacistického štýlu postavili pred súd. V skutočnosti už Pinochetov režim chránil nacistických vojnových zločincov, akými boli plukovník SS Walter Rauff , tvorca plynových komôr, i samotný doktor Mengele.
Keďže populácia USA je približne 18-krát väčšia ako čilská a má nekonečne väčšiu pevninu, čílsky 11. september bol pociťovaný v oveľa väčšej miere. V skutočnosti to bolo aj ničivejšie.
V 11. septembri nebol Biely dom zbombardovaný, prezident ( George W. Bush ) nebol zabitý, jeho ľudia neboli po spáchaní počiatočných zločinov hromadne väznení a mučení, brutálny diktátor a jeho eskadry smrti neboli odložení.
Pred čílskym prevratom v roku 1973 bola krajina živým a pulzujúcim miestom, kde boli ľudia vítaní a veselí. Pinochetove roky zasiahli obyvateľstvo pretrvávajúcimi pocitmi hrôzy a podozrievania.
Niekoľko dní po vykonaní prevratu poradca pre národnú bezpečnosť Henry Kissinger opísal situáciu v Čile ako: „Nič s veľkými následkami.“
Teda okrem obyvateľov Čile. Po Allendeho zvolení pred tromi rokmi Kissinger telefonicky povedal riaditeľovi CIA Richardovi Helmsovi: „Nenecháme Čile ísť dole vodou“, na čo Helms odpovedal: „Som s tebou.“Kissinger, budúci nositeľ Nobelovej ceny za mier, bol zapletený do iných vojnových zločinov, ako je napríklad otvorená výzva na genocídu v Kambodži v roku 1969, „Všetko, čo letí na všetko, čo sa hýbe“.
Prezident USA Richard Nixon , znepokojený Allendovým volebným víťazstvom začiatkom septembra 1970, nariadil CIA, aby „zabránila Allendemu nástup k moci alebo aby ho zosadila“.
Allende sa mal ujať úradu až o dva mesiace neskôr. Americké ministerstvo zahraničia navrhlo: „Nech príde Allende a uvidí, čo môžeme vypracovať“ – slová „zacvičiť“ označujú zlovestný podtón súdiac podľa knihy rekordov.
Prezident Nixon však návrh ministerstva zahraničných vecí odmietol a protestoval slovami „Ako ďalší Castro? Ako v Československu? Tí istí ľudia hovorili to isté. Nedovoľte im to urobiť.“
Prezident Nixon vyjadril opatrnosť a povedal, že „Nechceme, aby na verejnosť preniklo veľké rozprávanie o tom, že sa snažíme zvrhnúť vládu,“ predtým, ako varujeme Kissingera, „aby sme si boli istí, že papierový záznam nevyzerá zle.“
Kissinger postúpil ministrovi zahraničia Williamovi Rogersovi , že „Názor prezidenta je urobiť maximum, aby sa zabránilo prevzatiu moci Allendom“.
Cieľom Nixonovej administratívy pri pokuse zvrhnúť Allendeho nastupujúcu vládu bolo zničiť nezávislý nacionalizmus alebo to, čo sa nazývalo „vírus“, ktorý by mohol „infikovať“ ostatných – dominovým efektom.
Koniec koncov , Henry Stimson , americký minister vojny počas druhej svetovej vojny, opísal Latinskú Ameriku ako „náš malý región tu, ktorý nikdy nikoho neobťažoval“.
Čile sa očividne dostalo pod záštitu „nášho malého regiónu“, napriek tomu, že jeho hlavné mesto Santiago je od Washingtonu vzdialené vyše 8000 km. Práva národov na spravovanie vlastných záležitostí sú pre amerických plánovačov neprijateľnou vyhliadkou. Príklady toho vidíme až do súčasnosti.
Medzitým zlyhalo „maximálne možné zabránenie Allendeho prevzatiu“, keď bývalý lekár úspešne nastúpil do úradu v novembri 1970. CIA bola poslaná pracovať na budovaní podpory Allendeho rivala, bývalého prezidenta Jorgeho Alessandriho , ale bezvýsledne.
Namiesto toho CIA vyvíjala skrytý tlak, vrátane vyplácania miliónov dolárov opozičným skupinám, aby urýchlila Allendeho vyhnanie.
Štvortýždňové turné kubánskeho vodcu Fidela Castra po Čile koncom roku 1971 ďalej znepokojilo politikov v USA. Sám Allende navštívil Kubu asi pred desiatimi rokmi a bol ohromený pokrokom, ktorý urobila Castrova revolúcia, a potom znovu navštívil tento ostrovný štát v roku 1972.
V nasledujúcom roku bol Allende zvrhnutý a zabitý s kľúčovým prispením CIA, keď Pinochet privatizoval čílsku ekonomiku, aby vyhovovala požiadavkám amerických spoločností. „Chicagskí chlapci“, neoliberálni čílski ekonómovia vyškolení na Chicagskej univerzite, boli vítaní vo vláde – a boli podporovaní MMF a Svetovou bankou.
Politika chlapcov z Chicaga mala na obyvateľstvo katastrofálny vplyv , keďže nezamestnanosť sa medzi rokmi 1974 a 1975 viac ako zdvojnásobila na viac ako 18 %. Do roku 1983 nezamestnanosť ďalej raketovo vzrástla na 34,6 %, čo je oveľa horšie ako počas Veľkej hospodárskej krízy v USA.
Obyvateľstvo sa vzbúrilo v rôznych fázach, no práve tu prišli na rad Pinochetove brutálne metódy represie a nepochybne ich privítala americká vláda, MMF atď. Okrem toho bol Pinochet hlavným obchodníkom s drogami , ktorý v 80. rokoch predával kokaín do USA a Európy, pričom spolu so svojimi kumpánmi nahromadil osobný majetok.
Pinochet, ktorý mal tiež kontakty na kolumbijských dílerov drog, uviedol „V Čile sa nepohne ani list, ak ním nepohnem ja – nech je to jasné.“ Medzitým obyvateľstvo naďalej skĺzlo do chudoby a opustenosti.
Shane Quinn
O autorovi: Shane Quinn získal diplom zo žurnalistiky. Zaujíma sa o písanie predovšetkým o zahraničných vzťahoch, pričom ho inšpirovali autori ako Noam Chomsky. Je častým prispievateľom do Global Research.
Pôvodným zdrojom tohto článku je The Duran and Global Research
skspravy
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
VIDEO: Premiér Fico mimovládkam a opozícii odkázal, že nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín je jedným z pilierov suverénnej zahraničnej politiky.
zo sekcie
Čile, 11. september 1973: Hrôzy „prvého 11. septembra“ sa bežne prehliadajú
Čile, 11. september 1973: Hrôzy „prvého 11. septembra“ sa bežne prehliadajú
Čile, 11. september 1973: Hrôzy „prvého 11. septembra“ sa bežne prehliadajú