Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Ochrancovia demokracie. Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou privítali vo štvrtok na Pražskom hrade slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú s jej partnerom Jurajom Rizmanom.

Prezidenti vyzdvihli výnimočné vzťahy SR a ČR a vyjadrili nádej, že také zostanú aj v budúcnosti, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Ochrancovia demokracie

„Pád komunizmu bol završením spoločného úsilia oboch našich národov a v rovnakom úsilí o ochranu demokracie a bezpečného sveta pokračujeme aj dnes, 34 rokov po Nežnej revolúcii,“ uviedla Čaputová k nášteve na sociálnej sieti.

„Je to moja pravidelná návšteva Prahy 16. novembra, teda deň pred naším spoločným sviatkom demokracie – pred udalosťou, ktorá veľmi pozitívnym spôsobom poznačila obe naše krajiny a na ktorej sme sa spoločne podieľali – teda pred Nežnou revolúciou,“ vyhlásila v Českej republike.

S Pavlom si podľa jej slov vždy majú čo povedať a obzvlášť v aktuálne „pohnutých“ vnútropolitických či geopolitických časoch. „Naše vzťahy sú mimoriadne, sú blízke a verím, že také zostanú ďalej,“ dodala.

Na návštevu za bývalým komunistom Pavlom, českým prezidentom, vzala aj svojho priateľa Rizmana. Ten pracuje v občianskom združení, ktoré mapuje hrôzy komunizmu. Zdá sa, ale že komunistická minulosť u generála Petra Pavla až tak neprekáža..

Pavlova radosť

„Som veľmi rád, že si pani prezidentka našla čas na pracovnú návštevu ČR v predvečer štátneho sviatku, zároveň pred nadchádzajúcim rokovaním Vyšehradskej štvorky na prezidentskej úrovni a tiež krátko po voľbách na Slovensku,“ uviedol Pavel.

S tým, že s Čaputovou majú množstvo tém na rozhovor. Na historicky výnimočné vzťahy SR a ČR chce nadväzovať na všetkých úrovniach. „Predpoklady na to sú a spoločný záujem budeme pragmaticky hľadať,“ dodal.

Výzvy demokracie

Čaputová si prišla do Prahy deň pred 17. novembrom pripomenúť výročie Nežnej revolúcie. Podvečer položí kyticu a zapáli sviečku pri pamätníku Nežnej revolúcie na Národní tříde.

Popoludní sa v Slovenskom inštitúte stretne so slovenskou komunitou žijúcou v Česku a večer ju čaká debata so študentmi Univerzity Karlovej. Diskutovať budú o výzvach demokracie.

Nuž, možno si spolu pohovoria aj o cenzúre. Ktorá podľa Čaputovej k demokracii patrí ako soľ. Či o nápade pána Pavla s internačnými tábormi..

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d