Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Ukrajina a jej západní podporovatelia by mali niesť zodpovednosť za samovražedný útok na najväčšiu európsku jadrovú elektráreň!“

Útok na jadrové zariadenie v Záporoží z 5. augusta bol vykonaný delostreleckými raketami, ktorých charakteristiky dopadu jasne poukazujú na to, že pochádzali z územia kontrolovaného Ukrajinou, upozorňuje vo svojom článku vojenský analytik a bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter.

Napriek tomu, že generálny tajomník OSN António Guterres prehovoril k pozostalým po obetiach amerického útoku atómovou bombou na Hirošimu z druhej svetovej vojny, na druhom konci sveta sa zdalo, že ukrajinské ozbrojené sily sú pekelne odhodlané rozpútať na Európu novodobý jadrový holokaust tým, že na elektráreň v Záporoží vypálili delostrelecké rakety.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tohtotýždňový útok, ktorý poškodil bezpečnostné zariadenia a prerušil dodávku energie do zariadenia, ktoré je najväčšie na kontinente, Guterres označil za „samovražedný“.

Kyjev okamžite obvinil z útokov Rusko z páchania “jadrového terorizmu“ a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby vyslalo delegáciu „medzinárodných mierových síl“ na „úplnú demilitarizáciu územia“.

Záporožská jadrová elektráreň je pod kontrolou Ruska, odkedy ju v marci obsadila ruská armáda. Odvtedy elektráreň prevádzkujú ukrajinskí technici pracujúci pod dohľadom ruských expertov na atómovú energiu. V zariadení sa nachádza šesť jadrových reaktorov, ktoré pred začiatkom vojenskej operácie vyrábali približne pätinu ukrajinskej elektrickej energie. Tri z týchto reaktorov prestali fungovať po tom, ako Rusi prevzali kontrolu nad lokalitou, a ďalší reaktor bol nútený odstaviť po tom, ako bolo zariadenie 5. augusta ostreľované. Dva zostávajúce reaktory boli rovnako nútené znížiť svoj výkon na polovicu ako bezpečnostné opatrenie.

Ukrajinský veľvyslanec pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) Jevgenij Cymbaljuk vyhlásil, že ruské sily sa ostreľovaním elektrárne pokúšali spôsobiť výpadky elektrickej energie na juhu Ukrajiny. Ukrajinská štátna jadrová agentúra Energoatom obvinila ruskú armádu, že po celej jadrovej elektrárni v Záporoží rozmiestnila výbušniny, ktoré by boli odpálené v prípade ukrajinského protiútoku, ktorým by hrozilo dobytie objektu. Ukrajinská armáda tiež obvinila Rusko z umiestnenia vojenskej techniky vrátane munície v budovách nachádzajúcich sa v blízkosti jadrových reaktorov.

Jediným problémom ukrajinského naratívu je, že jednoducho povedané, nič z toho nie je pravda. Útok na jadrové zariadenie v Záporoží z 5. augusta bol vykonaný delostreleckými raketami, ktorých charakteristiky dopadu jasne poukazujú na to, že pochádzali z územia kontrolovaného Ukrajinou. Okrem toho ruské radary protivzdušnej obrany a protiraketové radary umiestnené v blízkosti elektrárne by zachytili balistickú trajektóriu prilietajúcich rakiet, čo by poskytlo nespochybniteľný dôkaz o pôvode útoku. Rovnako by to urobili aj spravodajské platformy USA a NATO, ktoré operujú nad Ukrajinou a v jej okolí. A vzhľadom na propagandistické víťazstvo, ktoré by sa dalo dosiahnuť zverejnením takýchto dôkazov, si môžeme byť istí, že USA by veľmi radi využili akýkoľvek scenár, ktorý by reprodukoval zverejnenie záberov z lietadla U-2 počas kubánskej krízy alebo zverejnenie zvukových záznamov sovietskeho pilota stíhačky, ktorý zostrelil KAL 007.

To sa, samozrejme, nestane. A vzhľadom na skutočnosť, že Rusko je zapojené do aktívnej obrany zariadenia v Záporoží, je nepravdepodobné, že by prezradilo dôležité spravodajské informácie o svojich radarových schopnostiach len preto, aby získalo lacné body v rámci informovania verejnosti. Rusko je už dlho zdržanlivé, pokiaľ ide o lacnú propagandu, a radšej necháva za seba hovoriť svoje výsledky na bojisku.

Nie ako Spojené štáty a Ukrajina, ktoré majú za sebou históriu vzájomnej spolupráce, pokiaľ ide o šírenie informácií, ktorých cieľom je podkopať ruský príbeh a „dostať sa do rozmýšľania“ ruského prezidenta Vladimira Putina – a to aj v prípade, že informácie zverejňované verejnosti nie sú pravdivé.

Ukrajinský útok na jadrové zariadenie v Záporoží bol typicky orwellovským spôsobom predpovedaný Spojenými štátmi štyri dni pred jeho uskutočnením. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas tlačovej konferencie v OSN 1. augusta obvinil Rusko, že využíva jadrové zariadenie ako svoju základňu, z ktorej vedie delostrelecké útoky proti Ukrajine. Blinken vyhlásil, že akt odpaľovania delostreleckých rakiet z blízkosti jadrovej elektrárne je „vrcholom nezodpovednosti“, čím naznačil, že tieto rakety mohli dopadnúť na samotnú elektráreň. Blinken tiež dodal, že Rusi používajú jadrové zariadenie ako „jadrový štít“, ktorý bráni akémukoľvek ukrajinskému útoku v obave, že zasiahne jadrové reaktory.

Blinkenovo bezostyšné papagájovanie ukrajinských vládnych predstaviteľov bolo ešte absurdnejšie, pretože na podporu jeho silných vyhlásení chýbali absolútne dôkazy. Za normálnych okolností, keď sa niekto s postavením ministra zahraničných vecí takto verejne vyjadruje k otázkam takéhoto významu, sú zverejnené nejaké spravodajské informácie – napríklad snímky z výšky, ktoré ukazujú rozmiestnenie ruských vojsk v blízkosti jadrovej elektrárne v Záporoží -, ktoré by podobné vyhlásenia potvrdili. Žiadne takéto údaje však neboli poskytnuté, pretože Blinken prestal pôsobiť ako šéf americkej diplomatickej služby a namiesto toho funguje len ako ukrajinský propagandista.

Rusko zo svojej strany jasne uviedlo, že v blízkosti jadrového zariadenia v Záporoží sa nenachádzali žiadne ruské sily okrem malého kontingentu vojakov na bezpečnostné účely (ide predsa o aktívnu jadrovú elektráreň.) Opäť platí, že hoci Rusko môže jednoznačne poskytnúť snímky z výšky o rozmiestnení svojich síl v blízkosti elektrárne, operačná bezpečnosť mu v tom bráni. Koniec koncov je úlohou žalobcu poskytnúť dôkazy o trestnom čine, nie obvineného.

Blinkenovo vyhlásenie z 1. augusta poslúžilo ako začiatok kampane pre verejnosť, ktorá vyvrcholila ukrajinským delostreleckým útokom na jadrové zariadenie v Záporoží. Zdá sa, že cieľom tejto kampane boli dva ciele – po prvé, postaviť Rusko do zlého svetla a po druhé, umožniť Ukrajine dosiahnuť to, čo nemohla dosiahnuť vojenskou silou – vysťahovanie ruských vojsk zo Záporožia. Výzvy na medzinárodnú intervenciu, ktoré prichádzajú zo Západu, poukazujú na spoločné úsilie o podporu proukrajinského príbehu, aj keď všetky strany vedia, že základné fakty, ktoré tento príbeh podporujú, nie sú pravdivé. Rusko v reakcii na túto skutočnosť pozvalo pozorovateľov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na návštevu elektrárne a zvolalo zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom sa bude diskutovať o situácii.

Je to oveľa vážnejšie ako len ďalšia kampaň informačnej vojny, ktorá sa nepodarila. Hoci je jadrové zariadenie v Záporoží skonštruované podľa noriem, ktoré by boli schopné prežiť priamy zásah delostreleckou raketou, prerušenie dodávky energie a/alebo poškodenie bezpečnostných zariadení by mohlo viesť k takej udalosti, aká predchádzala jadrovej katastrofe v Černobyle. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ukrajinský útok na elektráreň spôsobil výkyv prúdu, ktorý vyvolal núdzové odstavenie. Šéf ukrajinskej spoločnosti prevádzkujúcej elektráreň ďalej uviedol, že okrem jedného elektrického vedenia, ktoré ju spája s ukrajinskou energetickou sústavou, boli všetky zničené, a vyhlásil, že akýkoľvek výpadok elektrickej energie by mohol byť „pre takéto jadrové zariadenie veľmi nebezpečný“.

Generálny tajomník OSN Guterres správne označil útok na jadrové zariadenie v Záporoží za „samovražedný“. „Jadroví teroristi“ zapojení do tohto zverstva však nepochádzajú z Moskvy, ale skôr z Washingtonu a Kyjeva. Keď sa konečne usadí prach z ruskej vojenskej operácie a tí, ktorí sú zodpovední za spáchanie zločinov, ako bol útok na jadrové zariadenie v Záporoží, budú môcť niesť zodpovednosť, meno Tonyho Blinkena by malo byť, ak by na tomto svete existovala spravodlivosť, na prvom mieste tohto zoznamu.

Autor: Scott Ritter – bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty a autor knihy „SCORPION KING: America’s Suicidal Embrace of Nuclear Weapons from FDR to Trump“. Slúžil v Sovietskom zväze ako inšpektor implementujúci Zmluvu INF, počas vojny v Perzskom zálive pôsobil v štábe generála Schwarzkopfa a v rokoch 1991 až 1998 bol hlavným zbrojným inšpektorom OSN v Iraku. Ritter v súčasnosti zaoberá otázkami týkajúcich sa medzinárodnej bezpečnosti, vojenských záležitostí, Ruska a Blízkeho východu, ako aj kontroly zbrojenia a a dodržiavaní medzinárodných zmlúv o ich nešírení.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d