Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý šéf špeciálnej prokuratúry Kováčik zostáva vo väzbe. Kamarátka Tódovej, sudkyňa Záleská odmietla posúdiť jeho žiadosť o prepustenie

Pamela Záleská zároveň šokujúco odmietla vykonať dôkazy, ktoré navrhovala obhajoba. 

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vo svojej žiadosti o prepustenie z väzby argumentuje novými skutočnosťami. V piatok to uviedla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská.

Záleská napokon na pojednávaní oznámila, že o žiadosti nerozhodne. Tvrdí, že nové dôvody neobsahuje a navyše bola doručená predčasne.  

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kováčik vo svojej žiadosti argumentoval novými skutočnosťami. Tvrdil, že nové dôkazy majú mať zásadný vplyv na dôveryhodnosť výpovedí svedkov. „Táto žiadosť bez ohľadu na to, že má 35 strán, bola podaná predčasne, po uplynutí siedmich kalendárnych dní od posledného právoplatného rozhodnutia. Zároveň z nej súd nezistil žiadne také nové dôvody, na základe ktorých by mal podklad na to, aby o nich mohol konať,“ povedala Záleská.

„Som rád, že bol uznaný argument, ktorý bol prednesený hneď na začiatku môjho vyjadrenia, že nebola splnená podmienka na konanie o žiadosti. Keďže neuplynula zákonom stanovená lehota,“ poznamenal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek.

Záleská zároveň odmietla vykonať dôkazy, ktoré navrhovala obhajoba. Za zarážajúce považuje, že boli predložené písomnosti, ktoré nemajú povahu dôkazu, o čom podľa jej slov súd už opakovane rozhodol.

Obhajoba považuje prístup sudkyne za selektívny. „Ide o situáciu, keď dôkazy, ktoré sú v prospech obhajoby, nie sú pripúšťané,“podotkol Kováčikov advokát Erik Magál.

Kováčik je obžalovaný z viacerých trestných činov.

Bývalý špeciálny prokurátor okrem iného tvrdí, že nové dôkazy majú mať zásadný vplyv na dôveryhodnosť výpovedí svedkov – bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, Mateja Zemana či už zosnulého Františka Böhma.

Poukazuje na vyšetrovanie Mateja Zemana a Petra Petrova v súvislosti s krivými výpoveďami. Zdôrazňuje, že Csaba Dömötör je za krivú výpoveď odsúdený. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek reagoval, že vyšetrovanie týchto osôb nesúvisí s prípadom Kováčika.

Šúrek ďalej vyhlásil, že v porovnaní s predošlou žiadosťou obžalovaného o prepustenie z väzby v nej nie sú uvedené nové skutočnosti, ktoré by súd opätovne odôvodňovali rozhodovať.

Poukázal na to, že Najvyšší súd rozhodol o ponechaní Kováčika vo väzbe minulý týždeň. „Je tu evidentná snaha obhajoby podsúvať klamlivé informácie s cieľom vyvolania akéhosi zdania, že má ísť o zmanipulované dôkazy a dokazovanie,“ podotkol.

Národná kriminálna agentúra zadržala Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka z kolúznych a preventívnych dôvodov.

Sudkyňa Pamela Záleská, špecialistka na politické kauzy a nezákonné konania a Správa SIS o kajúcnikoch 

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamela Záleská je dlhodobo zavedená ako expert na kauzy s politickým pozadím. Začiatkom decembra roku 2020 poslala do väzby policajného exprezidenta generála Milana Lučanského, ktorý za doteraz nevyjasnených a záhadných okolností prišiel vo väzbe o život. Záleská je známa aj z rozhodovania v kauze zmenky TV Markíza.

Bývalý premiér Robert Fico napísal 15. januára 2021 predsedovi Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Jánovi Hrubalovi otvorený list o nadštandardnom osobnom vzťahu medzi redaktorkou dezinformačného webu Denník N  Monikou Tódovou a sudkyňou ŠTS Pamelou Záleskou.

Napriek tomu, že Národný bezpečnostný úrad vystríhal pred šírením správy Slovenskej informačnej služby (čím ju fakticky potvrdil), ktorá sa týkala manipulovania svedeckých výpovedí v kauzách, ktoré dnes najviac rezonujú, domnievame sa, že je vo verejnom záujme túto správu šíriť a zdieľať. Ak už také “eso” ako Vagovič nazval túto správu pamfletom, alebo keď taká závadná osoba ako Lipšic túto správu spochybňuje, tak tá naozaj stojí za prečítanie.

O to vážnejšie túto správu musíme brať po tom, keď sa ku krivej výpovedi priznal Csaba Dömötör a ktorý bol za krivé svedectvo aj odsúdený, berieme už túto správu oveľa vážnejšie. Nech Danielito Lipšic kričí a narieka pred médiami koľko chce, máme tu fakt krivej výpovede, na základe ktorej boli do väzby vzatí konkrétni ľudia. Zvyšní dvaja “kriváci” Petrov a Zeman sú momentálne na úteku a inšpekcia Ministerstva vnútra po nich pátra. Dömötör v svojej výpovedi na inšpekcii jasne uviedol, že “výpoveď za neho napísal vyšetrovateľ“.

Uznesenie o vznesení obvinenia inšpekcie, ktoré obsahuje aj záznamy z odposluchov “krivého” svedka Petrova, jasne potvrdzuje aj to, že o krivých výpovediach trojice Petrov, Zeman a Dömötör museli vedieť aj vyšetrovatelia a operatívci NAKA. A vie si niekto predstaviť, že takéto niečo by vyšetrovatelia pripustili bez vedomia dozorujúcich prokurátorov a hlavne Danielita Lipšica?

Správa SIS obsahuje jasné tvrdenia o tom, že existuje istý mechanizmus, ktorý sa skladá z kajúcnikov, policajtov a prokurátorov (čo sa týka sudcov nevieme, ale vôbec by sme sa nečudovali, keby súčasťou takejto skupiny bola aj napríklad sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská). Realita nám už preukázala fungovanie najnižšieho stupňa tohto mechanizmu – tzv. “kajúcnikov” (priznanie Dömötöra, útek zvyšných dvoch “krivákov”).

Uznesenie inšpekcie MV o vznesení obvinenia jasne hovorí aj o tom, že súčasťou tohto mechanizmu sú aj niektorí vyšetrovatelia – Pavol Ďurka a Ján Čurilla. A je otázkou času, kedy sa objavia aj mená z Úradu špeciálnej prokuratúry.

V každom prípade Daniel Lipšic mal priniesť na Úrad špeciálnej prokuratúry údajnú “očistu”. Ale čím ďalej je na jej čele, tým nedôveryhodnejšou inštitúciou Úrad špeciálnej prokuratúry je.

Zdroj: hnonline.sk / Fakty a Dôkazy / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.