Slovanské Noviny

1. apríla 2023

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý politik a diplomat Peter Weiss o národnoštátnej dileme a potrebe vlády národnej záchrany, ktorá vnímana Slovensko očami jeho občanov

Vláda širokej koalície si vyžaduje jasnú politickú víziu a o ňu opreté líderstvo, aby popri obnove ekonomickej konvergence s EÚ umožnila riešenie prezretých problémov, píše vo svojom hodnotiacom článku bývalý šéf Strany demokratickej ľavice a diplomat Peter Weiss.

Slovenská republika si onedlho pripomenie 30. výročie od okamihu, čo sa po pokojnom, ústavnom rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky stala samostatným, nezávislým a zvrchovaným účastníkom medzinárodných vzťahov.

Aj keď vlastný štát nie je pre národ jedinou hodnotou, je hodnotou ústrednou. Je vyvrcholením emancipačných úsilí národa a zároveň hlavným nástrojom jeho pokroku v oblasti kultúrnosti, kvality života a medzinárodnej poznateľnosti a prestíže.

V geopolitických turbulenciách bez konsenzu

Hlavnou úlohou štátu je vytvárať podmienky, aby jeho teritórium bolo dobrým a bezpečným miestom na život jeho občanov. 30. výročie osamostatnenia preto nie je len symbolický dôvod pripomenúť si, v akom reálnom stave sa náš štát nachádza. Je to aj dôvod vyslovene praktický.

Vnútorná a zahraničná politika SR sa tvorí v období bezprecedentnej multikrízy a v situácii, keď ruská agresia voči Ukrajine rozmetala medzinárodné usporiadanie, ktoré bolo založené Helsinským aktom v r. 1975. Európska únia, ktorej členským štátom SR je, sa dostala do geopolitických turbulencií, ktoré budú testom jej súdržnosti. Preveria aj silu eurozóny a našej meny – eura.

Dodajme, že schválením Bezpečnostnej stratégie SR v r. 2020 sa ukončilo viac ako dvadsaťročné obdobie zahraničnopoli­tického a bezpečnostného konsenzu, ktorý panoval medzi relevantnými politickými stranami. Tento dokument totiž medzi faktormi utvárajúcimi našu národnú bezpečnosť odsunul až na druhé miesto Európsku úniu a na prvé miesto dal USA.

Pritom naším životným priestorom je z hľadiska obchodnej výmeny, ekonomických väzieb a fungujúceho záväzného právneho systému jednoznačne EÚ. Napríklad naša hospodárska závislosť od Nemecka je mnohonásobne vyššia než od USA.

Vnímanie SR vlastnými občanmi

Ďalším faktorom vedúcim k zamýšľaniu sa nad vývojovou trajektóriou našej vlasti a novým definovaním našich národnoštátnych záujmov je vnímanie Slovenskej republiky očami jej občanov.

Kontinuálny výskum agentúry Median na 8-tisícovej vzorke v r. 2021 priniesol znepokojujúce odpovede na otázky týkajúce sa kondície nášho štátu:

Na konštatovanie „SR patrí medzi slobodné a nezávislé štáty“ odpovedalo pozitívne iba 37,2 % respondentov.

S tézou, že „v súčasnom období je naša krajina v kríze“ súhlasilo 66,9 % opýtaných.

S názorom, že „sloboda je u nás už neohroziteľná“ súhlasilo iba 26,7 %, nesúhlasilo 38,9 %.

S tézou „s vývojom republiky som spokojný“ súhlasilo 18,8 %, nespokojných s vývojom bolo 43,8 %.

S tvrdením, ž „SR presadzuje správny smer zahraničnej politiky“ súhlasilo 30,5 %, nesúhlasilo 32,1 %.

S konštatovaním, že „dnešná politika je plná úplatkov a podvodov“ súhlasilo 63,1 %.

S výrokom, že „morálne zásady ťažko nachádzajú uplatnenie v dnešnej politike“ súhlasilo 54 %, nesúhlasilo len 13,5 %.

S prognózou, že nám „bude trvať viac ako 10–15 rokov, než dostihneme západné krajiny“, súhlasilo 57,6¤%. S výrokom, že „naša spoločnosť robí málo pre starých ľudí“ súhlasilo 60,8¤%.

S výrokom, že „demokracia môže byť v našej krajine ohrozená“, súhlasilo 60,8¤%.

Výskum priniesol aj dve otázky o vnímaní ponovembrového vývoja.

Na výrok „s vývojom, ktorý prebehol po novembri, som celkom spokojný“ odpovedalo kladne 30,8¤%, záporne 33,9¤%.

Na tvrdenie „situácia v našej krajine je lepšia ako v r. 1989“ odpovedalo pozitívne 42¤%, negatívne 27,1¤%.

Bolo by možné uviesť aj ďalšie znepokojivé údaje z tohto výskumu svedčiace o zlom obraze SR a jej politiky v očiach jej vlastných občanov, o istej dezilúzii z vlastnej samostatnej štátnosti, ktorá sa prejavuje aj veľkou pohotovosťou významných kategórií ľudí emigrovať do iných štátov EÚ.

Ako z marazmu

Niet pochýb o tom, že je narušená sociálna súdržnosť našej spoločnosti v dôsledku sociálnej deprivácie väčšiny jej členov, intenzívnych kultúrnych vojen, narastajúcej politickej polarizácie a extrémizmu.

V podmienkach dlhodobo slabého pestovania identity s vlastným štátom a vlastenectva sa stratila schopnosť dosahovať aspoň minimálnu mieru politického a širšieho spoločenského konsenzu potrebného na presadzovanie strategických dlhodobých politík štátu a záujmov celej spoločnosti. Podobného konsenzu, aký nás v roku 1998 vrátil na trajektóriu európskej integrácie.

Teda sú tu všetky dôvody premýšľať o tom, ako vyviesť slovenskú spoločnosť z politického a morálneho marazmu, v ktorom sa ocitla, ako zastaviť jej úpadok, ako zmeniť smerovanie SR, ako definovať základné národnoštátne záujmy, na ktorých by sa mal vybudovať onen politický konsenzus.

Slovensko potrebuje znovu vládu národnej záchrany v podobe širokej koalície, ktorá obnoví ekonomickú konvergenciu s EÚ a umožní riešenie prezretých problémov. To vyžaduje jasnú politickú víziu a o ňu opreté líderstvo.

Základnou dilemou, pred ktorou stojí slovenská spoločnosť 15 mesiacov pred voľbami, je dilema medzi politikou kompetentných vecných riešení na základe novej spoločenskej dohody a politikou kultúrnych vojen a revanšu.

Zdroj: pravda.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: