Slovanské Noviny

24. septembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý funkcionár SIS Peter Grinč pre podozrenie z vynášania informácií z tajnej služby pre čurillovcov musel zo SIS odísť

Prípad je pokračovaním vojny v bezpečnostných zložkách. OČTK za hlavu zločineckej skupiny považujú Petra Košča, medzi obvinenými je aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský i jeho nástupca Michal Aláč (z funkcie ho už odvolali).

V kauze Rozuzlenie vypovedá ako svedok aj súčasný riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Peter Grinč. V tejto funkcii pôsobí od júla 2022. Stal sa tak už tretím riaditeľom po v súčasnosti najznámejšom kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi. „S Makóom som sa osobne stretol raz pri športovej akcii, ktorá súvisela s mojím predošlým pracovným pôsobením. Inak sme v žiadnom kontakte neboli,“ povedal po nástupe do funkcie pre Nadáciu Zastvme korupciu a dodal, že informácie o svojom údajnom prepojení na stíhaných spolupracujúcich obvinených považuje za snahu o diskreditáciu jeho osoby po tom, čo sa dostal do čela významného úradu.

Nadácia uviedla, že Peter Grinč má blízko exnámestnikovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisovi Beňovi. Boris Beňa je odsúdený v kauze Judáš za korupciu, ku ktorej sa priznal a spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK). Peter Grinč vzťah s ním označil za pracovný a zdôraznil, že prípadný vplyv Borisa Beňu na jeho rozhodnutia vylučuje.

Z polície do SIS

Peter Grinč začínal kariéru ako policajt, pôsobil na rôznych útvaroch, okrem iného aj na inšpekcii. Neskôr prešiel do SIS a zastával tam významnú funkciu.

Podľa informácií, ktoré som získala zo zdrojov z bezpečnostných zložiek, využil príležitosť aj priazeň nadriadených a do služby povolal aj svojich známych policajtov.

Ďalšie zdroje tiež potvrdili, že keď v decembri 2020 pri akcii Judáš zadržali a obvinili niekoľkých funkcionárov SIS a následne v marci 2021 aj vtedajšieho riaditeľa Vladimíra Pčolinského (vtedy obvinený za korupciu – kauza Zoroslava Kollára), nadriadení Petra Grinča mali podozrenia, že vynáša informácie našim chlapcom so správnym morálnym kompasom bojujúcimi s temnými silami z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo Jána Čurillu. Začiatkom roka 2022 tak zo SIS musel odísť. Porúčať sa museli aj ľudia, ktorým spravodajskej službe vybavil miesta.

Flek na finančnej správe

Následne Peter Grinč dostal miesto na finančnej správe, išlo o post riaditeľa odboru kontroly. O pár mesiac, 9. mája 2022 služobný úrad Finančného riaditeľstva SR vyhlásil výberové konanie na riaditeľa kriminálneho úradu, bolo zverejnené na portáli finančnej správy a o deň neskôr aj na webe Profesia.sk. Iba pripomeniem, že Finančnú správu SR od decembra 2020 vedie Jiří Žežulka a do funkcie ho uviedol vtedajší minister financií Eduard Heger (vtedy OľaNO a dnes Demokrati).

„Do výberového konania sa prihlásilo päť uchádzačov, zaradení však boli len traja uchádzači, ktorí doložili všetky požadované dokumenty v stanovenom termíne,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská. Medzi nimi bol aj Peter Grinč, ktorý bol napokon úspešný. Súčasťou výberového konania bolo aj absolvovanie detektora lži.

„Výberová komisia bola päťčlenná, skladala sa zo zástupcov finančnej správy, ministerstva financií a Policajného zboru SR. Za finančnú správu bol v komisii prezident finančnej správy Jiří Žežulka, generálny riaditeľ sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly Petr Vincenz a generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Rastislav Gábik,“ vymenovala Rybanská. Na prosbu o doplnenie údajov aj o členoch komisie z polície a ministerstva, hovorkyňa do zverejnenia tohto článku nereagovala. Čo všetko robí kriminálny úrad a aké má Peter Grinč kompetencie, si môžete prečítať tu.

Práca aj pre ďalších

Z verejne dostupných zdrojov sa dá ľahko zistiť, že Peter Grinč na kriminálnom úrade našiel miesta aj pre svojich známych, bývalých policajtov, ktorých si pôvodne zavolal so SIS.

Okrem toho sa pracovné pozície na kriminálnom úrade ušli aj ďalším. Napríklad, bývalému policajnému vyšetrovateľovi kauzy Súmrak, v ktorej čelili obvineniam predseda Smeru-SSD Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar (dnes kandidát v parlamentných voľbách za stranu SMER – SSD) a oligarcha Norbert Bödör. Jaroslav Vereščák je začiatku tohto roka námestníkom  Petra Grinča, na starosti má úsek operatívnych činností a vyšetrovania, informovali o tom Aktuality.sk.

Šéfovať kriminálnemu úradu mal záujem aj iný bývalý policajt, ktorý v minulosti pôsobil vo vyšetrovacom tíme Gorila a neskôr prešiel do SIS. Spolu s bývalým prvým policajným viceprezidentom Jaroslavom Malíkom vraj chodili za Eduardom Hegerom. Aj meno tohto expolicajta a siskára sa spomína v uznesení z prípadu Rozuzlenie. Okrem toho má priateľské vzťahy s novinármi okolo Toma Nicholona i v treťom sektore.

Výpoveď pred nástupom do funkcie

Vyšetrovateľ NAKA v uznesení o vznesení obvinenia v prípade Rozuzlenie cituje výpoveď svedka Petra Grinča z 8.júna 2022. Vypovedal teda asi mesiac po vyhlásení výberového konania na finančnej správe a necelý mesiac pred nástupom do novej funkcie.

Prípad je pokračovaním vojny v bezpečnostných zložkách. OČTK za hlavu zločineckej skupiny považujú Petra Košča, medzi obvinenými je aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský i jeho nástupca Michal Aláč (z funkcie ho už odvolali). Podľa vyšetrovateľa skupina mala diskreditovať policajtov z NAKA, ktorí riešia exponované kauzy a pokúšať sa ovplyvňovať priebeh trestných konaní.

Peter Grinč vyšetrovateľovi opísal, ako sa niekedy v septembri 2021 zúčastnil odbornej porady a začal sa rozprávať s kolegom Martinom Ciriakom. „.. v čase keď NAKA plánovala zadržať Petrova (Petra Petrova alias Tigra) mal dostať za úlohu skontaktovať sa s ním a presvedčiť ho k návratu na Slovensko a zabezpečiť ho pre potreby služby, respektíve ho priviesť na miesto, kde by sa mohla služba o neho postarať… … nie je bežné, že radový príslušník dostáva úlohy priamo od vedenie sekcie, respektíve od riaditeľa služby,“ povedal.

Tiger je významná postavička vojny v bezpečnostných zložkách v lete 2021 na neho súčasne poľovala inšpekcia (tím Oblúk pod vedením Diany Santusovej) aj NAKA. Práve on je považovaný za akéhosi dohadzovača svedkov pre NAKA v exponovaných prípadoch. Tiež na základe jeho výpovedí odsúdili expolicajtov Mariána Kučerku (právoplatne) a Jána Káľavského (neprávoplatne). Obaja ušli do Bosny a Hercegoviny, kde požiadali o azyl. Káľavský je tiež obvinený v kauze Rozuzlenie.

Martin Ciariak je bývalý policajt. Neskôr za pomoci Bernerda Slobodníka prešiel do SIS. Tiež čelí obvineniu v prípade Rozuzlenie. Vypovedal, že dostal úlohu od nadriadených presvedčiť Tigra k návratu na Slovensko. Obaja sú totiž z Levíc, dobre sa poznajú a dokonca bývajú v jednej bytovke. Ciriaka nedávno odsúdili za korupciu a aktuálne je v podmienke. Paradoxne v korupčnom prípade ho obvinili práve na základe trestného oznámenia Tigra.

Pochybnosti

V čase nástupu Petra Grinča na čelo daňových kriminalistov, ministerstvo financií, pod ktoré finančná správa patrí, viedol Igor Matovič (OĽaNO) a jeho predchodca Eduard Heger zastával už funkciu premiéra.

Postupy kariérneho rastu Petra Grinča po zvláštnom (vynútenom) odchode zo SIS vyvolávajú pochybnosti, či miesto na finančnej správe nedostal ako akési „bolestné“ alebo ako „odmenu“ za jeho spoluprácu s OČTK a výpovede proti ľuďom z vnútra spravodajskej služby. Nezodpovedaná ostáva aj otázka, akú má motiváciu vypovedať proti riaditeľovi SIS Michalovi Aláčovi a ostatným?

Bol to totiž práve Igor Matovič, ktorý ešte ako premiér vyhlasoval, koho všetkého je potrebné pozatvárať, vykrikoval, kto všetko je mafián a tešil sa z každej jednej väčšej razie NAKA.

Musím tiež spomenúť, že pred voľbami v roku 2020 za vtedajším opozičným politikom Igorom Matovičom chodil bývalý policajný funkcionár, známy kajúcnik Bernard Slobodník. Stretnutia mu sprostredkoval Peter Košč alias pán X cez Vladimira Pčolinského a súčasného špeciálneho prokurátora, vtedy advokáta Daniela Lipšica. Nuž a práve špeciálna prokuratúra kauzu Rozuzlenie dozoruje.

Igor Matovič uviedol, že „žiadneho pána Petra Grinča nepozná a nikdy sa s ním nestretol.“ Eduard Heger do zverejnenia článku na otázky neodpovedal.

Otázky pre Petra Grinča

Riaditeľa kriminálneho úradu pobúril môj facebookový status, ktorý som o ňom napísala krátko po tom, ako uniklo uznesenie z kauzy Rozuzlenie na verejnosť. Na otázky, ktoré som mu poslala, sa rozhodol nedopovedať. (Prečítať si ich môžete na konci článku.)

„Dovoľujeme si vás ubezpečiť, že počas celej jeho (Grinčovej) kariéry striktne dodržiaval platnú legislatívu, čo platí aj v súčasnosti,“ odpísala mi hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. 

1.V akom období ste pôsobili na SKaIS MV SR (inšpekcia) a na akých pozíciách?

2. Od kedy do kedy ste pôsobili v PZ (mesiac/rok)?

3. Od kedy (mesiac/rok) pôsobíte na FS SR?

4. Poznáte osobu Peter Košč?

5. Ak áno, kedy a ako ste sa zoznámili a aký je medzi Vami vzťah, kedy a za akých okolností ste s ním komunikovali naposledy?

6. Kedy a za akých okolností ste sa zoznámili s Borisom Beňom, aký je Váš vzťah a kedy a za akých okolností ste sa stretli naposledy (mesiac/rok)?

7. Kedy a za akých okolností ste získali miesto na FS SR ?

8. Oslovili ste niekoho, aby Vám pomohol po odchode zo SIS nájsť si prácu?

9. Ak áno, kedy, koho a prečo?

10. Kto a ako a prečo Vám pomohol toto miesto na FS SR získať?

11. Poznáte osobu Jaroslav Málik? Kedy a za akých okolností ste sa zoznámili a aký je Váš vzťah?

12. Aký bol Váš motív spolupracovať s OČTK v súvislosti s akciou Rozuzlenie a vypovedať proti príslušníkom SIS?

13. Kto, kedy a ako Vás oslovil, aby ste išli vypovedať ?

14. Kedy a za akých okolností ste sa zoznámili s Vladimírom Pčolinským a aký je Váš vzťah?

15. Kedy a za akých okolností ste sa zoznámili s Michalom Aláčom a aký je Váš vzťah?

16. Kedy (mesiac/rok) a za akých okolností ste sa zoznámili s Igorom Matovičom? Aký je Váš vzťah?

17. Kedy (mesiac/rok) a za akých okolností ste sa zoznámili s Eduardom Hegerom? Aký je Váš vzťah?

Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“

Zdroj: blog.sme.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: