Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

V treťom svete rastú požiadavky na vrátenie niektorých korunovačných klenotov kráľovnej do Indie a Afriky.

Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo štvrtok 8. septembra na zámku Balmoral v Škótsku. Mala 96 rokov.

Zatiaľ čo mnohí vyšli do ulíc Londýna v blízkosti Buckinghamského paláca, okolia hradu Windsor, ako aj sociálnych sietí, aby vzdali úctu, iní hovorili o koloniálnej histórii krajiny, ktorej kráľovná slúžila 70 rokov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ľudia volali najmä po návrate diamantu Koh-i-Noor, ktorý je v súčasnosti vsadený do koruny kráľovnej matky a je súčasťou korunovačných klenotov vystavených v Tower of London a súboru Veľkej hviezdy Afriky v Panovníkovom žezle, ktorý je tiež súčasťou korunovačných klenotov.

Koh-i-Noor je jedným z najväčších brúsených diamantov na svete s hmotnosťou niečo vyše 105 karátov. Hovorí sa, že má hodnotu medzi 140 až 400 miliónmi dolárov , ale je tiež oslavovaný ako neoceniteľný. Je tiež známy ako jeden z najkontroverznejších diamantov na svete.

Aj keď sa predpokladá, že bol prvýkrát spomenutý pred viac ako 5000 rokmi v sanskrte, diamant bol označovaný ako Syamantaka a následne, kto ho skutočne vlastnil, boli len špekulácie. Potom ďalších 300 rokov od roku 1339 zostal v meste Samarkand.

Koh-i-Noor zostal v Indii až do roku 1849, kedy britské sily dobyli Pandžáb a stal sa súčasťou Britskej východoindickej spoločnosti.

Potom bol odoslaný späť do Británie a v júli 1850 odovzdaný kráľovnej Viktórii. Diamant sa stal súčasťou korunovačných klenotov po smrti kráľovnej Viktórie.

„Namiesto toho, aby Briti vrátili ulúpené dedičstvo jeho právoplatným majiteľom, držia sa ukradnutých artefaktov, ako je diamant Koh-i-noor, ktorý vložili do diadémy kráľovnej matky a nehanebne sa chvália v Tower of London,“ povedal Tharoor .

Image

Vzrástli aj výzvy na vrátenie Veľkej hviezdy Afriky – známej aj ako Cullinan I a Prvá hviezda Afriky.

Africa Archives tweetovali:

Kráľovná Alžbeta II. vlastní najväčší čistý diamant na svete známy ako Veľká hviezda Afriky. 530-karátový drahokam bol vyťažený v Južnej Afrike už v roku 1905. Ukradli ho z Južnej Afriky. Jeho hodnota sa odhaduje na 400 miliónov dolárov.

„Briti tvrdia, že im to bolo dané ako symbol priateľstva a mieru, ale bolo to počas kolonializmu. Briti potom nahradili názov „Veľká hviezda Afriky“ menom predsedu baníctva „Thomas Cullinan“.

Poppy Bilderbeck

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d