Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Bývalá šéfka vyšetrovacieho tímu Oblúk Diana Santusová sa stala funkcionárkou policajnej inšpekcie na odbore, ktorý pred tým viedol obvinený policajt Pavol Ďurka

Diana Santusová sa stala riaditeľkou odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii na inšpekcii po tom, ako minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odvolal doterajšieho riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Petra Juhása a nahradil ho niekdajším šéfom NAKA Branislavom Zurianom.

Exšéfka inšpekčného tímu Oblúk Diana Santusová sa v pondelok (6. 11.) stala riaditeľkou odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii na Úrade inšpekčnej služby. Funkciu získala po tom, ako vláda vymenila doterajšieho riaditeľa tohto úradu Petra Juhása a vymenovala na tento post Branislava Zuriana. Ako prvý o tom informoval Denník N.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Odbor, ktorý bude Santusová riadiť, sa zaoberá vyšetrovaním príslušníkov polície podozrivých z korupcie a závažnej trestnej činnosti.

Santusová v minulosti viedla tím Oblúk, ktorý v lete 2021 začal trestne stíhať vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. Obvinení sú dodnes a na ich stíhanie sa odvolal aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý ich pred pár dňami odstavil mimo služby.

Minister im znemožnil chodiť do práce a policajti sa domnievajú, že tak urobil protizákonne. Ak ministerstvo ich odvolania zamietne, spor môže skončiť aj na súde.

Odbor, ktorý Zurian zveril Santusovej, policajti ľudovo volajú Nakou na policajnej inšpekcii, zaoberá sa vyšetrovaním príslušníkov polície podozrivých z korupcie a závažnej trestnej činnosti.

Pred Santusovou viedol tento odbor Pavol Ďurka, niekdajší vyšetrovateľ NAKA a blízky spolupracovník Jána Čurillu.

Vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby (ÚIŠ) sa do povedomia verejnosti dostala potom, ako policajný exprezident Peter Kovařík prerušil zákrok voči dvojici bývalých takáčovcov. Santusová a jej tím ich podozrievali z toho, že ich manipulovali policajti NAKA z tímu Očistec.

Santusová nedávno vo svojej sťažnosti informovala, že zástupca šéfa policajnej inšpekcie Juraj Svítok ju sexuálne obťažoval na pracovnej porade na Duchonke. Bývalý šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite a exriaditeľ policajnej inšpekcie – policajný generál v.v., dnes poslanec za SNS Ivan Ševčík v prvej polovici septembra 2023 zverejnil jej podanie proti týmto policajtom.

Šéf odboru špeciálnych činností Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Martin Littera a jeho zástupkyňa Martina Holosová napísali odchádzajúcemu premiérovi Ľudovítovi Ódorovi, ktorý je poverený riadením rezortu vnútra, list, v ktorom ho informovali, že Juhásov zástupca Juraj Svítok im 10. októbra 2023 zobral utajované spisy proti čurillovcom a snažil sa na poslednú chvíľu zahladzovať stopy po ich trestnej činnosti poskytovaním dôležitých informácií z vyšetrovacieho spisu.

Diana Santusová adresovala začiatkom augusta roku 2021 predstaviteľom štátu a prokuratúry list o snahe zmariť trestné konanie vedené špecializovaným vyšetrovacím tímom, ktorému šéfovala.

V tejto záležitosti bol v auguste 2021 obvinený bývalý policajný prezident Peter Kovařík. Podozrivý je zo zmarenia prebiehajúceho zásahu zadržiavania, ako aj vykonania trestnoprocesných úkonov s osobami Matejom Zemanom alias Zemákom alias Bandurkom a Petrom Petrovom alias Tigrom. Tí sú spolu s Csabom Dömötörom podozriví z krivých výpovedí v niekoľkých toxických kauzách.

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal v septembri 2023 na Kovaříka obžalobu.

Akcia, pri ktorej mali zadržať tri osoby – Csabu Dömötöra, Mateja Zemana a Petra Petrova – sa odohrala ešte 20. júna 2021. Kovařík ju na svoj pokyn zastavil na zhruba hodinu a pol. Zásahová jednotka zadržala len Csabu Dömötöra.

Kovařík vtedy tvrdil, že akciu Santusovej prerušil pre nezákonnosť postupov.

Diana Santusová zas tvrdila, že všetko potrebné mala, a tak nebol dôvod na prerušenie zásahu. Vysvetlenia listom adresovala aj niektorým politikom. Stopka pre ňu prišla takmer okamžite.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v septembri 2023 na tlačovej besede povedal, že prezidentka Zuzana Čaputová sa mala počas rozhovoru s ním snažiť lobovať za obvineného policajného exprezidenta Kovaříka, ktorý akciu špeciálneho tímu Úradu inšpekčnej služby zmaril.

Predstavitelia Smeru-SD v septmbri avizovali, že po parlamentných voľbách plánujú podať na prezidentku Zuzanu Čaputovú návrh na obžalobu za porušovanie Ústavy SR. Dôvodom je práve uvedené stretnutie s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom z augusta 2021, na ktorom chcela ovplyvňovať prípad stíhania bývalého policajného prezidenta Petra Kovaříka.

Šutaj začal robiť poriadky v polícii

Nový minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Rozhodnutie ministra vnútra vzbudilo rozhorčenie nielen advokáta obvinených policajtov a redaktorov korporátnych médií na čele s triom tzv. červených denníčkov (Denník N, Aktuality.sk a denník SME), ale aj predstaviteľov bývalej vládnej koalície, ktorá políciu zneužívala na politický boj. Obvinení policajti vraj mali poskytnutú ochranu v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a preto vraj mohol minister vnútra takto postupovať voči nim len v prípade, ak by mal na tento svoj postup súhlas úradu na ochranu oznamovateľov v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov.

Podľa názoru mnohých právnikov však postup ministra vnútra bol plne v súlade so zákonom a na obvinených policajtov dopadajú úplne iné ustanovenia zákona o ochrane oznamovateľov než na ktoré poukazoval advokát obvinených policajtov a ktoré citovali aj médiá bývalého hlavného prúdu.

Bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková napríklad uviedla, že minister vnútra Šutaj Eštok pozbavením výkonu štátnej služby šiestich obvinených policajtov postupoval v súlade s Ústavou SR a šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov pripomína, že vzhľadom na jej predchádzajúce pôsobenie na ESĽP by mala vedieť, čo znamená nezávislosť vyšetrovania.

Zdroj: tvnoviny.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d