Slovanské Noviny

4. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Britskému vojenskému veleniu asi nedá pokoj „sláva starších kolegov“ z Pentagónu, ktorí stále rečnia o možných vojenských konfliktoch a zrážkach s armádami Ruska a Číny. Ako informujú britské média, novovytvorené ostrovné vesmírne velenie plánuje nové výcvikové misie so starostlivo vybranými pilotmi. Domáci novinári podotýkajú, že v priebehu cvičení budú stíhačky Typhoon britského kráľovského letectva simulovať útok na nepriateľské satelity v prípade možného konfliktu s Ruskom alebo Čínou.

„Stíhací piloti „Top Gun“ boli vybraní pre výcvikové misie, zamerané na boj proti čínskym a ruským vojenským a komunikačným satelitom v čase vojny. Simulované cvičenia sú nastavené tak, aby prebiehali pred tréningovými cvičeniami,“ uvádza britský denník Daily Express. Podľa neho, novovytvorená jednotka britských ozbrojených síl môže čoskoro vyslať stíhačky RAF na „okraj vesmíru“, aby si precvičili ničenie nepriateľských satelitov. Daily Express sa odvoláva na vysokopostavené zdroje z ostrovného ministerstva obrany.

Podľa týchto zdrojov, v priebehu neozbrojených cvičných letov vystúpia stíhací piloti Typhoonu na 40 tisíc stop a potom na 20 tisíc stop. V priebehu ozajstného konfliktu budú musieť zamieriť nepriateľské satelity a vystreliť na nich protisatelitné rakety vo výške 60 tisíc stop a potom sa vrátiť na základňu. Tie isté vysokopostavené zdroje pre novinárov dodali, že Veľká Británia aj v budúcnosti mieni presadzovať „zodpovedné chovanie sa vo vesmíre,“ ale zároveň mienia „vyskúšať možnosti, potrebné na deaktiváciu satelitov“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

O týchto plánoch sa domáci novinári dozvedeli dva týždni po tom, ako bol veliteľ letectva Paul Godfrey, skúsený pilot Typhoonu, vymenovaný za prvého šéfa britského vesmírneho velenia. Veliteľ britských Royal Air Force Mike Wigston (na fotografii) v tejto súvislosti uviedol, že debaty o vesmíre ako o možnej oblasti vojenskej konfrontácie, sú stále považované za „kontroverzné“. Zároveň by podľa neho mali byť britské ozbrojené sily pripravené na hrozby vyplývajúce z prevádzky satelitov.

„Budúci konflikt nemusí začať vo vesmíre, ale nepochybujem, že tam vznikne veľmi rýchlo. A celý konflikt sa dá dokonca vyhrať alebo prehrať vo vesmíre. Preto musíme byť pripravení brániť a v prípade potreby hájiť naše najdôležitejšie národné záujmy. Už sme videli, že také štáty, ako Čína, Rusko a ďalšie rozvíjajú protisatelitné schopnosti,“ zdôraznil Mike Wigston.

Britské média pripomenuli, že vo Veľkej Británii stále chýbajú protisatelitné rakety a to aj napriek tomu, že spojenci v USA podobné technológie používajú už od 80. rokov minulého storočia, keď jedna z takých rakiet bola vypálená zo stíhačky na starý meteorologický satelit. Podľa britských médií, Rusko dodnes predviedlo dva typy vesmírnych zbraní. Je to protisatelitná raketa, ktorá má odštartovať z povrchu zeme a tiež vesmírny systém, ktorý bol údajne vypustený z jedného zo satelitov.

Britskí novinári tiež pripomenuli, že vlani Pentagón potvrdil, že Čína už má podobné pozemné rakety, ktoré môžu zasiahnuť satelity, pohybujúce sa na nízkej obežnej dráhe Zemi. Na Typhoony sa dajú umiestniť moderné americké protisatelitné rakety SM-3. „Výhodou protisatelitnej zbrane na lodi alebo lietadle je, že ju môžete vystreliť z ktoréhokoľvek miesta,“ cituje Daily Express výskumného pracovníka think tanku RUSI Justina Bronka, ktorý podotýka, že keby Veľká Británia kúpila SM-3, dlhé rakety bude treba umiestniť pod krídla Typhoonu, čo by mohlo spôsobiť problémy s rozložením hmotnosti. Podľa Justina Bronka, je preto nutné identifikovať možné problémy s asymetriou v simulátoroch riadenia stíhačiek.

AUTOR: EUGEN RUSNÁK

Zdroje:

(1) Britain’s Space Command training to send fighter jets to space to destroy enemy satellites, Daily Express, 21.2.2021

(2) Britain’s Space Command training to send fighter jets to space to destroy enemy satellites, BeNosey, 21.2.2021

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d