Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Blanár po zasadnutí k mimoriadne vážnej situácii na Blízkom východe: Bolo povedané, že už vieme, ako sa to celé má skončiť

Na snímke sprava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) počas brífingu k téme úmrtia slovenského občana Jozefa Chovanca po zásahu polície v Belgicku v roku 2018. V Bratislave 27. februára 2024. FOTO TASR - Dano Veselský

Celkový obraz toho, ako ukončiť konflikt na Blízkom východe, je známy – nepôjde to bez uznania palestínskej štátnosti.

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) to uviedol v pondelok v Bruseli po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, informuje spravodajca TASR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Blanár pripomenul, že ministri zahraničných vecí EÚ sa pre „katastrofickú“ situáciu v Pásme Gazy už v nedeľu (26. 5.) večer stretli s diplomatmi z niekoľkých arabských krajín, ktoré sa snažia podporiť prímerie medzi Palestínčanmi a Izraelom. Toto stretnutie iniciovali Nórsko a Saudská Arábia.

Čo vlastne chceme dosiahnuť

,,Hovorili sme predovšetkým o tom, čo vlastne chceme dosiahnuť. Bolo povedané, že už vieme, ako sa to celé má skončiť. To znamená prímerie, humanitárna pomoc a dvojštátne usporiadanie týchto dvoch krajín,“ opísal situáciu. Podľa neho to znamená uznanie Palestíny na všetkých úrovniach. Teraz je dôležité „poskladať všetky diely tohto puzzle“, čo nepôjde bez uznania Palestíny ako štátu. K tomu by podľa neho mali prikročiť aj iné krajiny, najmä ak tvrdia, že jediným riešením tejto krízy je dvojštátne riešenie Izraela a Palestíny.

Ide o nastolenie udržateľného mieru

Viacero európskych krajín sa v utorok (28. 5.) chystá uznať štátnosť Palestíny. Blanár pripomenul, že Slovensko prebralo záväzky Československa z roku 1988 o uznaní Palestíny. Dodal, že 10. mája Slovensko na Valnom zhromaždení OSN hlasovalo za posilnenie členstva Palestíny v OSN.
,,Toto sú kroky smerom k definitívnemu riešeniu po tom, keď už bude nejaké prímerie a mier,“ povedal Blanár. Dodal, že dôležité to bude nielen pre Palestínu, ale aj Izrael, keďže tu ide o nastolenie udržateľného mieru.

Pondelňajšie rokovania sa konali aj za prítomnosti diplomatov zo Saudskej Arábie, z Jordánska, Egypta, zo Spojených arabských emirátov a z Kataru a generálneho tajomníka Ligy arabských štátov. Tieto krajiny majú podľa Blanára jasnú predstavu o jednotlivých krokoch potrebných na vyriešenie krízy. Zaujal ho postoj Jordánska k doriešeniu „teritoriálnej integrity“ Palestíny, teda spresneniu hraníc tohto štátneho útvaru podľa územia z roku 1967.

Rada ministrov EÚ odsúdila agresívne správanie židovských osadníkov na okupovaných územiach na Západnom brehu Jordánu. Podľa zástupcov arabských štátov sa agresivita osadníkov strojnásobila, pričom takéto aktivity neprispievajú k dosiahnutiu mieru.

Veľmi ťažký záver

,,Ten záver, aj keď veľmi ťažký, je, že sa bude diskutovať na spoločnej báze s Izraelom v rámci Asociačnej dohody EÚ s Izraelom. Budeme komunikovať, že je potrebné, aby Izrael rešpektoval rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora, že treba zastaviť boje v Rafahu a že je potrebné obnoviť čo najviac priechodov z Izraela a Egypta, aby mohla prúdiť dostatočná humanitárna pomoc pre Palestínčanov,“ povedal Blanár.

Pripomenul, že Palestínčania sú vystavení hladomoru, nedostatku zdravotnej starostlivosti a pitnej vody a každý deň si izraelské vojenské operácie vyžiadajú obete na civilistoch vrátane žien a detí.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.