Slovanské Noviny

29. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

22.11.2020

Podľa evolučného biológa sú nariadenia vlády iba „zdrap papiera“. „V súčasnej dobe je väčšina opatrení vymáhateľná naozaj ťažko. 

Jaroslav Flegr sa pravidelne vyjadruje k situácii ohľadom pandémie koronavírusu a neberie si servítky pred ústa ani pri vyjadreniach o vláde. Tentoraz biológ tvrdí, že dochádza k manipuláciám testov a najväčšiu zásluhu na zlepšení situácie majú občania, nie vláda, píše portál Šíp.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jaroslav Flegr bol ešte nedávno presvedčený, že je situácia v Čechách podobná ako na jar v Taliansku. „Chcem veriť, že v minúte dvanástej utečieme hrobárovi z lopaty, a že na kolapsy zdravotného systému u nás nedôjde. Nebude to kvôli činnosti politikov a orgánov štátu, ale napriek činnosti politikov a orgánov štátu,“ nechal sa počuť Flegr.

Dnes sa situácia v Česku síce zlepšuje, podľa evolučného biológa však stále nie je dôvod na radosť. „Zatiaľ by som nejasal, aby sme to nezakríkli. Poklesli počty novo diagnostikovaných pacientov a zdá sa, že to nie je len tým, že celkovo výrazne poklesol aj počet vykonaných testov, pretože sme obmedzili trasovanie a prestali na testy ľudí posielať.“

Podľa Flegra však vláda nemá na poklese počtu nakazených príliš zásluhu, dôležité je najmä správanie občanov, domnieva sa.

„Rozhodne sa situácia lepší zásluhou Čechov. Mimochodom vidíme, že hoci opatrenia platia na celom území republiky, najlepšie podľa všetkého zaberajú v Prahe. Zdá sa, že v Prahe sa snaží najväčšia časť ľudí dodržiavať protiepidemické opatrenia,“ uviedol Flegr.

Podľa evolučného biológa sú nariadenia vlády iba „zdrap papiera“. „V súčasnej dobe je väčšina opatrení vymáhateľná naozaj ťažko. To, že aspoň trochu zaberajú, je dané hlavne tým, že pomerne slušné percento obyvateľstva sa chová zodpovedne a rozumne opatrenia dodržiava.“

Český minister zdravotníctva Jan Blatný so svojim tímom pripravil nový systém nazvaný „pes“. Ten však mal fungovať podľa Flegra od samého začiatku a nie až po pol roku. „Ešte som tabuľky nevidel, ale vo všeobecnej rovine určite áno. Nejaký takýto systém tu mal byť už dávno. Teraz ide hlavne o to, aby bol zmysluplný a aby sa epidemiológovia, ministerstvo zdravotníctva a krízový štáb podľa neho riadili a nesnažili sa ho ohýbať podľa želania politikov,“ uviedol vedec v rozhovore pre parlamentnilisty.cz.

Dôležité budú podľa Flegra budúce dni a následne najmä obdobie Vianoc, blíži sa totiž chrípková sezóna.

„Ak Vianoce padnú do chrípkovej sezóny, tak budú veľmi tiché. Ak ich chceme mať aspoň trochu normálne, tak by sme sa mali už teraz správať maximálne zodpovedne a s maximálnym rešpektom voči vírusu. Bohužiaľ sa obávam, že naši politici počúvajúci predovšetkým hlasy ulice a naši epidemiológovia počúvajúci vyslovené aj nevyslovené priania politikov nám v tom príliš nepomôžu.“

„Teraz narážam na začínajúce uvoľňovanie a volanie po uvoľňovaní, ako aj na objavujúce sa snahy politikov a úradníkov zabrániť obyvateľstvu, aby sa mohlo dozvedieť o priebehu a skutočných dôsledkoch epidémie a mohlo tak napríklad kontrolovať, ako vláda dodržiava vopred vyhlásené postupy,“ tvrdí Flegr.

Najväčším problémom podľa neho je však predovšetkým manipulácia s číslami nakazených, ktoré vláda podľa jeho slov „úspešne ututláva“.

„Pravdivých informácií sme sa dočkali. A hneď po druhom kole volieb do Senátu sme sa s veľkým oneskorením dočkali aj prvých vážne mienených opatrení. Bohužiaľ sa zdá, že politici sa v týchto dňoch opäť pokúšajú nabehnúť na staré praktiky, a opäť sa snažia skutočný stav epidémie pred občanmi skrývať!“

„Dokonca sa zdá, že sa snažia umelo manipulovať s dátami – napríklad pomocou obmedzovania počtu vykonávaných testov. Kapacity na testovanie už máme pomerne slušné, ale ak praktickí lekári dostanú inštrukcie, neposielať na testy deti alebo osoby, ktoré hovoria, že nemajú príznaky vrátane osôb, ktoré covid práve prekonali, sú nám tieto kapacity k ničomu,“ uviedol Jaroslav Flegr vyššie spomenutému webu.

Flegr tiež tvrdí, že nie je dobrý nápad púšťať predčasne deti do škôl, údajne sa totiž covid u detí takmer netestuje a nie je preto možné u nich sledovať stúpajúci či klesajúci nárast vírusu.

„Už vidím, ako minister školstva zajtra začne vykrikovať, že v školách k žiadnym nákazám nedochádza, a zabudne dodať, že by to mohlo byť tým, že deti na covid zámerne netestujeme,“ dodáva na záver.

Zdroj: hlavnydennik.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d