Slovanské Noviny

5. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine, ktoré iniciovali USA, sa uskutočnilo napriek námietkam Ruska a Číny.

Žiadne oficiálne výsledky — dokumenty a rozhodnutia – prijaté neboli. Spojené štáty, Ukrajina a ich prívrženci v Bezpečnostnej rade opäť vzniesli obvinenia proti Rusku, Rusko ich poprelo.

„Reči o blížiacej sa vojne sú samy o sebe provokatívne. Zdá sa, že po tom voláte, chcete a čakáte, kým sa to stane, akoby ste chceli svoje dohady premeniť na skutočnosť,“ povedal na stretnutí stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN Vasilij Nebenzja.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Spojené štáty sa posledný mesiac pokúšali získať podporu ostatných členov Bezpečnostnej rady. Ak by ich iniciatívu podporilo menej ako deväť jej členov, zasadanie by sa nekonalo. Výsledkom bolo, že za stretnutie hlasovalo 10 krajín (USA, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Spojené arabské emiráty, Ghana, Albánsko, Nórsko, Brazília, Mexiko a Írsko), Gabon, Keňa a India sa zdržali, Rusko a Čína boli proti.

Rokovanie prebiehalo na úrovni stálych predstaviteľov (v niektorých prípadoch vystúpili ich zástupcovia). Špekulácie v novinárskych kruhoch o tom, že by niekto z účastníkov mohol byť zastúpený na vyššej úrovni – tým by sa pozdvihla úroveň stretnutia a dodatočne by sa upozornilo na postavenie Ukrajiny – sa nenaplnili.

Hlavní aktéri situácie okolo Ukrajiny – Rusko, USA a samotná Ukrajina – vyhlásili, že vojnu nechcú.

„Nikto z ruských politikov nikdy nepovedal, že máme v úmysle zaútočiť na Ukrajinu. Inou vecou je, že si pamätáme udalosti z roku 2008, keď bývalý prezident Gruzínska [Michail] Saakašvili vydal zločinný rozkaz zasiahnuť v Cchinvali, kedy boli zabití civilisti, naši mierotvorcovia, my sme boli nútení reagovať,“ povedal Vasilij Nebenzja, stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN.

Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová zašla až tak ďaleko, že obvinila Rusko z hrozby použitia sily. Stály predstaviteľ Ukrajiny Sergej Kislica tvrdil, že na hraniciach jeho krajiny je už asi 130 000 ruských vojakov. Pravda, spresnil, že hrozba „invázie“ zostáva zatiaľ iba „možná“ a nie „nevyhnutná“. Vyhlásil, že Kyjev neplánuje ofenzívu „ani na Donbase, ani na Kryme, ani nikde inde“.

Čína na zasadnutí Bezpečnostnej rady jednoznačne podporila Rusko. Čínsky stály predstaviteľ pri OSN Zhang Jun zdôraznil, že Peking nevidí, odkiaľ pochádzajú tvrdenia Západu o hroziacej vojne. Zároveň dodal, že treba brať do úvahy ruské bezpečnostné obavy.

Štáty, ktoré stretnutie podporili, vzniesli väčšinou rovnaké obvinenia ako Spojené štáty. V prejave stáleho predstaviteľa Francúzska Nicolasa de Rivière odznelo množstvo rôznych vyhlásení. Konkrétne uviedol, že „ak sa zvolí cesta dialógu a spolupráce, Európska únia je pripravená rozvíjať vzťahy s Ruskom na základe jednotného, ​​dlhodobého a strategického prístupu“. Upozornil tiež na potrebu čo najkompletnejšieho zapojenia Európskej únie do riešenia situácie okolo Ukrajiny. Napokon de Rivière poukázal na dôležitosť riešenia konfliktu na východe Ukrajiny na základe Minských dohôd, o ktorých sa napríklad stály predstaviteľ USA vôbec nezmienil.

Nebenzja pri odchode zo sály Bezpečnostnej rady na stretnutie s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom o predsedníctve Ruska vo februári naznačil, že ciele stretnutia zostávajú Rusku nejasné.

„Neviem, prečo vôbec organizujeme toto stretnutie. Niektorí fantazírujú, že Rusko už spáchalo agresiu proti Ukrajine, aj keď sa tak nestalo,“ povedal.

Spojené štáty, ktoré stretnutie iniciovali, uviedli, že odpovede na svoje otázky nedostali.

„Toto stretnutie sme zvolali, aby nám Rusi vysvetlili svoje činy. Veľa sme toho nepočuli, nedali nám odpovede, aké sme dúfali, že nám poskytnú,“ povedal americký veľvyslanec.

Stály predstaviteľ Ukrajiny vyjadril názor, že hlavným účelom diskusií bolo šírenie informácií o situácii. Na otázku, či je spokojný s výsledkami stretnutia, ukrajinský diplomat neodpovedal.

Rusko však neodmieta využiť platformu Bezpečnostnej rady na riešenie otázok spojených s Ukrajinou. 17. februára má Ruská federácia v úmysle zorganizovať stretnutie o implementácii dohôd z Minska. Sú zakotvené v rezolúcii Bezpečnostnej rady 2202, takže monitorovanie ich implementácie je zodpovednosťou Bezpečnostnej rady.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d