Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Európa je tak ekonomicky prepojená s Čínou, takže pokus o dištancovanie sa od nej spôsobí oveľa viac škody ako úžitku.

Bez ekonomických väzieb s Čínou bude Európa upadať

Píše o tom nemecký magazín „Der Spiegel“.

Túžba znížiť závislosť Európy od Číny oslabením väzieb vytvorí ďalšie riziká.

„Čína sa stáva čoraz dôležitejším hráčom v európskom obchode. Už v roku 2020 Čína zaujala miesto USA ako najväčšieho obchodného partnera EÚ. Podľa oficiálnych údajov dosiahol obchodný obrat medzi Čínou a EÚ v roku 2021 696 miliárd eur, čo je 16% celkového obchodu EÚ,“ píše sa v článku.

Autori poukazujú na veľký význam čínskych prvkov vzácnych kovov a solárnych modulov pre prechod Európy na zelenú energiu.

„Viac ako 80% solárnych modulov a až 90% prvkov vzácnych kovov sa dováža z Číny,“ upozorňuje článok.

Mnohé tovary z Číny sú „pre nemeckú ekonomiku nepostrádateľné“. Uvádza sa vyjadrenie Kielského inštitútu svetovej ekonomiky, podľa ktorého podiel notebookov a inej elektroniky dovážanej Európou z Číny dosiahol približne 80%.

„Podľa Spolkového štatistického úradu Nemecka si Čína v roku 2022 po siedmykrát za sebou udržala status najdôležitejšieho obchodného partnera Nemecka a obchod medzi oboma krajinami dosiahol hodnotu 298,6 miliardy eur,“ píše ďalej časopis.

Publikácia cituje nemeckého ministra financií Christiana Lindnera, ktorý povedal, že nie je v záujme nemeckých pracovníkov oddeľovať nemeckú ekonomiku od čínskeho trhu.

„Naše miesto zaujmú iné krajiny», povedal minister.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: