Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nikdy neviete, čo sa môže stať na výlete v prírode, alebo pri iných životných situáciách. Napríklad pri zranení členka by mohol človek jednoducho otvoriť lekárničku a použiť tabletku ibuprofénu alebo aspirínu, zapiť vodou a potlačiť bolesť. To by mohlo stačiť na zmobilizovanie síl a dostať sa na bezpečné miesto. Pokiaľ ale nie sú dané prostriedky k dispozícií, príroda nám ponúka svoje riešenie.

Našim predkom bolo známe, že kôra niektorých stromov má liečivé vlastnosti a dokáže eliminovať zvýšenú teplotu, bolesť a zápaly. Zvláštna látka obsiahnutá v tejto kôre je jeden z najsilnejších liekov v prírode. Táto látka sa volá salicín a môže vyliečiť horúčku, bolesti svalov, osteoartritídu, bolesť hlavy, menštruačné kŕče, artritídu, zápaly, podvrtnutie a traumy.

V 19. storočí sa vedcom podarilo získať z kôry stromov salicín ako silný liek proti bolesti, potom vyvinúť a predať syntetickú verziu, kyselinu acetylsalicylovú, ktorú dnes poznáme pod názvom aspirín. Aspirín je najrozšírenejší preparát na svete, ale príroda nám ponúka salicín v prírodnej verzii.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Salicín sa nachádza v časti vnútornej kôry (v phloem bunkách) stromov a kríkov. Stromy, ktoré obsahujú salicín:

  • Topoľ osikovitý – Populus tremuloides
  • Topoľ veľkolistý – Populus grandidentata
  • Vŕba biela alebo strieborná – Salix alba
  • Vŕba čierna – Salix nigra
  • Vŕba krehká – Salix fragilis
  • Vŕba purpurová – Salix purpurea
  • Vŕba babylonská (matsudova) – Salix babylonica

Salicín sa nachádza vo vnútornej kôre stromov, tiež nazývanej kambium. Vnútorná kôra stromov je vlastne živé tkanivo rastliny a nachádza sa medzi vonkajšou hrubou kôrou a tvrdým drevom.

10614306_1087065637986068_3134635192323664192_n

Na jar a začiatkom leta sa kôra ľahko odlupuje. Je možné ju ihneď žuť alebo uvariť čaj z kôry namočenej do horúcej vody. V inom období roka sa kôra ťažko odlupuje, preto je jednoduchšie zoškriabať vonkajšiu aj vnútornú kôru naraz ostrým nožom.

EgjDNOFUgJg

Vôňa a chuť topoľovej kôry veľmi pripomína aspirín. Je možné rozžuť hrsť kôry a prehltnúť tekutinu. Pokiaľ je žuvanie kôry nepríjemné, tak sa môžu dve lyžičky kôry variť desať minút vo vode o objeme jednej šálky. Tri až štyri šálky takého odvaru je možné piť každý deň.

Aby sa predišlo poškodeniu dospelého stromu, nepoužívajte kôru z hlavného kmeňu, ale používajte kôru z tenších koncových vetiev.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.