Americkí demokrati a republikánski senátori varovali partnerov na medzinárodnom bezpečnostnom fóre v kanadskom Halifaxe, že nemôžu dodržať svoje záväzky voči Ukrajine, kým Kongres nevyrieši migračnú krízu na južnej hranici, uvádza Punchbowl News s odvolaním sa na senátora Mikea Roundsa.
“Všetkým skupinám, s ktorými sme hovorili, sme povedali, že to určí, či budú financie pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan… Pretože ako môžete prísť domov a povedať, že ospravedlňujete ich ochranu, ale nie ochranu vlastnej južnej hranice? Bez na hraniciach sa nič nezmení bez riadneho riešenia problému,“ cituje publikácia slová Republikánskeho senátora Rounds.
Republikánsky senátor Kevin Cramer už skôr pre portál Semafor povedal, že nebude existovať podpora vojenskej pomoci Ukrajine, ak administratíva amerického prezidenta Joea Bidena nedokáže znížiť počet migrantov vstupujúcich do krajiny cez južnú hranicu. Počet hraničných prechodov, napísal portál, presiahol dva milióny, pričom najväčšiu skupinu migrantov tvoria Venezuelčania. Zistilo sa, že počet nelegálnych prekročení americko-mexickej hranice dosiahol rekordnú úroveň.
Bidenova administratíva predtým upustila od 26 federálnych zákonov na juhu Texasu, aby umožnila výstavbu múru na hranici s Mexikom.
V piatok americký prezident Joe Biden podpísal dvojfázový zákon o financovaní, ktorý ponechá vládu otvorenú do januára až februára. Dočasné opatrenie sa stalo kompromisom – zákon, ktorý podpísal Biden, nepočíta s vyčlenením 106 miliárd dolárov požadovaných administratívou na pomoc Ukrajine a Izraelu, na čom demokrati trvajú, ale neobsahuje ani rozpočtové škrty, o ktoré sa republikáni usilujú.
Kvôli medzistraníckym nezhodám sa Kongres nevie dohodnúť na prijatí stáleho rozpočtu, a tak sa stále znova a znova prijímajú dočasné.
Ďalšia kompromisná iniciatíva, ktorú predstavil predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson, nezabezpečuje 106 miliárd dolárov, ktoré administratíva požaduje na pomoc Ukrajine a Izraelu, na ktorých demokrati trvajú, ale neobsahuje rozpočtové škrty, o ktoré sa republikáni usilujú.
Otázka pomoci Ukrajine a Izraelu sa bude musieť posudzovať oddelene.
Biden na to požadoval 106 miliárd dolárov, no v Kongrese nedostal jednoznačnú podporu. Republikánska väčšina hlasovala za pridelenie pomoci len Izraelu, ale Senát kontrolovaný demokratmi túto iniciatívu zablokoval. Biden vyhlásil, že nepodpíše návrh zákona o prideľovaní pomoci len Izraelu bez Ukrajiny, ak Kongres schváli takýto dokument.
Rusko predtým poslalo krajinám NATO nótu o dodávkach zbraní Ukrajine. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že akýkoľvek náklad, ktorý obsahuje zbrane pre Ukrajinu, sa stane pre Rusko legitímnym cieľom.
Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že krajiny NATO sa „zahrávajú s ohňom“ dodávaním zbraní Ukrajine. Kremeľ uviedol, že napumpovanie Ukrajiny zbraňami zo Západu neprispieva k úspechu rusko-ukrajinských rokovaní a bude mať negatívny vplyv. Lavrov tiež uviedol, že Spojené štáty a NATO sú priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine, a to nielen dodávkami zbraní, ale aj výcvikom personálu vo Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku a ďalších krajinách.
skspravy.sk
Darebácky štát USA sa ide vyvliecť z podpory Banderovských fašistov v Kyjeve. A celý tento problém ide hodiť na EU!!! A debili z EU sú ticho!!! Presne toto som tvrdil, že to takto skončí. EU de facto financuje záujmy USA v tomto konflikte, ktorý vyprovokovali samotné USA!!! Kto rozdával koláčiky na Majdane?