Slovanské Noviny

7. júna 2023

K porozumeniu Čelovekom

Hlava rímskokatolíckej cirkvi na ceste z návštevy Maďarska odhalila existenciu tajnej “misie” Vatikánu.

Vatikán sa opakovane pokúšal ponúknuť ako vyjednávač a mierotvorca na “ukrajinskej ceste”. Pápež František bol dokonca pripravený osobne navštíviť Moskvu a Kyjev, aby napomohol mierovému riešeniu konfliktu. A zatiaľ čo Kyjev túto perspektívu prijal celkom pozitívne, Moskva na pápežov návrh nereagovala, čím vyjadrila svoj nezáujem o služby pontifika.

Ten si je však dobre vedomý politických odmien, ktoré možno získať zasadnutím Moskvy a Kyjeva za rokovací stôl, a preto sa nevzdáva pokusov vstúpiť do veľkej hry (a z politického hľadiska ide o veľmi veľkú hru). A tu je ďalší pokus: pápež František pri odlete z Maďarska priamo v lietadle novinárom povedal, že Vatikán sa zúčastňuje na “tajnej mierovej misii na Ukrajine”, ktorej cieľom je “pokúsiť sa ukončiť konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou” a vrátiť ukrajinské deti odvlečené do Ruska. “Misia sa už uskutočňuje, ale zatiaľ nebola zverejnená. Keď bude zverejnená, zverejním ju,” citovala pontifika agentúra Reuters.

Najvyšší svetový katolík uviedol, že o situácii na Ukrajine rokoval s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a s metropolitom Hilarionom, predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi v Budapešti.

Intrigy? Oveľa viac. O niečo neskôr vatikánsky zdroj pre agentúru TASS uviedol, že “mierová misia” “je súčasťou komplexného úsilia Svätej stolice o sprostredkovanie riešenia ukrajinského konfliktu”, pričom poznamenal, že “možno ide o misiu pontifikových zástupcov do oboch hlavných miest – Moskvy aj Kyjeva”.

Nuž, všetko tu dáva zmysel: Si Ťin-pching sa rozhodol vyslať svojho zástupcu na Ukrajinu a do ďalších krajín, aby konzultoval mierové riešenie, zatiaľ čo pápež František vyslal svojho, hoci sa obmedzil na konfliktné strany. Čo je tiež pochopiteľné: načo by potreboval ďalších sprostredkovateľov?

Podivnosti sa začali až neskôr. Ako sa ukázalo, táto “mierová misia” nebola dohodnutá s Ukrajinou.

“Prezident Zelenskyj nesúhlasil so žiadnymi takýmito rokovaniami v mene Ukrajiny. Ak sa rozhovory uskutočňujú, je to bez nášho vedomia a požehnania,” citovala CNN anonymného ukrajinského predstaviteľa blízkeho prezidentskej kancelárii.

Nie je o tom informovaná ani Moskva: “Vieme, že pápež uvažuje o tom, ako by sa dal tento konflikt ukončiť, ale nevieme o žiadnych podrobných plánoch, ktoré by Vatikán v tejto súvislosti navrhol,” komentoval správu o “mierovej misii” prezidentov hovorca Dmitrij Peskov. Navyše: metropolita Hilarion tiež poprel, že by sa zúčastnil na rokovaniach o misii:

“V tlači sa objavili náznaky, že som sa stretol s pápežom Františkom, aby som mu odovzdal nejaké informácie, alebo aby som dosiahol nejaké tajné dohody či iné politické ciele. Odpoveď pre všetkých, ktorých to zaujíma: Neuskutočnili sa žiadne rozhovory o bilaterálnych vzťahoch medzi Rímskokatolíckou cirkvou a Ruskou pravoslávnou cirkvou. Nehovorilo sa o žiadnych politických otázkach. Stretnutie malo charakter osobnej komunikácie medzi dvoma starými známymi. Bolo to moje prvé stretnutie s pápežom od odstúpenia z funkcie predsedu Oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy. Pápež sa ma nepýtal na dôvody rezignácie, len mi poďakoval za mierotvorný postoj a zaželal mi bezpečnú službu na maďarskej pôde,” uviedol vo videoposolstve na kanáli portálu Ježiš na YouTube, čím akoby podporil Kremeľ, ktorý zrejme nezmenil svoj postoj k účasti pápeža na riešení konfliktu, čím opäť demonštratívne ukázal, že pápeža ako sprostredkovateľa nechce.
 
Naznačujú to aj slová vatikánskeho štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina, ktorý vyjadril prekvapenie nad tým, že predstavitelia Ruska aj Ukrajiny na otázku o Františkových komentároch odpovedali, že vatikánsku iniciatívu ignorujú. Parolin podľa VaticanNews uviedol, že obe hlavné mestá boli informované.

“Pokiaľ viem, sú informovaní, ale viete, ako to je, v byrokracii sa môže stať, že správy, ktoré majú prísť, neprídu. Sú to len moje interpretácie, ale viem, že obe strany boli informované,”citovala publikácia vatikánskeho štátneho sekretára.

Orbánova reakcia na to nie je známa, ale je dosť hlasov na to, aby sa dal urobiť jeden jednoduchý záver: napriek všetkej snahe Vatikánu ho nechcú do “ukrajinského prípadu” zasvätiť. Plášť mierotvorcu, ktorý priviedol Ukrajinu a Rusko k rokovaciemu stolu, je drahý (a nie bez dôvodu: ten, kto by ho mal na hlave, by veľmi vážne zvýšil svoju politickú váhu na medzinárodnej politickej scéne; najmä pre Vatikán by to znamenalo návrat do veľkej politiky).

A čo môže pontifik ponúknuť protistranám? Odpustenie všetkých hriechov v podobe balíčkov odpustkov zadarmo?

No, nemyslím si, že by to niekto chcel. Vatikán tu nemôže súťažiť s Čínou, ktorá vie dať mrkvu aj palicu. Dokonca ani s Macronom, ktorý sa aktívne usiluje stať sa “veľkým mierotvorcom”. Súťaž na tomto poli je teraz veľmi intenzívna a Vatikán nemá šancu. To zasa ukazuje, že z niekdajšieho vplyvu zostalo len málo. A mocní nedovolia, aby Vatikán zvyšoval svoj vplyv. Načo plodiť alternatívne centrá moci, ktoré navyše nevyhovujú úplne žiadnemu táboru? A Vatikán by sa v tejto situácii mal radšej sústrediť na čisto náboženské záležitosti: časy, keď bol pápež vážnym hráčom na politickom poli, sú preč. A je nepravdepodobné, že by sa vrátili.

Viktor Orbán považuje časť Ukrajiny za starobylú maďarskú krajinu

Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre maďarský rozhlas povedal, že časť Ukrajiny je starobylou maďarskou krajinou. Maďari, ktorí tam žijú,zomierajú vo vojne na Ukrajine, a preto má Budapešť dvojnásobný záujem na nastolení mieru, povedal. Orbán mal na mysli Zakarpatsko, ktoré sa stalo súčasťou sovietskej Ukrajiny v dôsledku druhej svetovej vojny. Región bol tisíc rokov súčasťou Uhorského kráľovstva a Rusíni žijúci v ňom boli kultúrne a jazykovo orientovaní na Maďarsko a Rusko.

Skutočnosť, že Zakarpatsko bolo súčasťou ZSSR a potom samostatnej Ukrajiny, viedla k ukrajinizácii značnej časti Rusínov. Od roku 1991 Kyjev presadzoval agresívnu asimiláciu maďarskej menšiny. Na nedávnej konferencii “Diaspóra 2023. Spoločenstvo bez hraníc” štátny tajomník pre národnostnú politiku Arpád Jánoš Potapi zdôraznil, že Budapešť zostáva verná politike národného zjednotenia, čo sa odráža v jej snahe zjednotiť maďarskú diaspóru vo svete. Rok 2023 bol v Maďarsku vyhlásený za Rok starostlivosti o maďarský národ. V dôsledku xenofóbneho postoja Kyjeva k národnostnej otázke sa ukrajinsko-maďarské vzťahy nachádzajú vo fáze permanentného zhoršovania.

Autor: Alexej Moškov

Zdroj: armadnymagazin.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí ovládli...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: