Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Samosprávy sú vo vážnej finančnej situácii a tak rozmýšľajú, ako získať potrebné financie na chod obcí, miest či žúp. Ako najschodnejšia cesta sa ukazuje zvyšovanie daní a poplatkov, čo väčšina z nich aj využíva. Problém je však výška, akú si budú musieť občania priplácať. Zvýšiť dane sa chystá aj bratislavský magistrát.

„Jóbova zvesť“ prišla 14. novembra

Na pokrytie rozpočtu nič iné ako zvýšenie daní a poplatkov primátorovi Bratislavy nezostáva. Najskôr však hovoril, že všetko zrejme zostane po starom, teraz ale „pustil perie“. V denníku Štandard o tom píše Ján Žatko, poslanec Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves a predseda Mestského koordinačného výboru KDH Bratislava, podľa ktorého sa už dlhšie šuškalo, že primátor Matúš Vallo chystá zvyšovanie dane z nehnuteľností. Vallo mal podľa neho 2. októbra rozoslať starostom bratislavských mestských častí list, ktorým ich požiadal o stanovisko miestnych zastupiteľstiev k návrhu Všeobecne záväzného nariadenia o dani z nehnuteľností.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Primátor nesľubuje za zvýšené dane aj zlepšené služby, ale iba udržanie štandardu poskytovaných služieb v meste.

V predloženom návrhu nemala byť ani zmienka o zvyšovaní daní, dokonca sa v ňom navrhovalo zníženie dane o 50% na stavby a nebytové priestory užívané na šport. O pár dní neskôr, 12. októbra, bol na úradnej tabuli zverejnený aj návrh VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, pričom ani v tomto prípade sa v návrhu neuvádza žiadne zvýšenie poplatku. Lenže, 14. novembra už bolo všetko inak a primátor Matúš Vallo svojim občanom na tlačovej konferencii oznámil Jóbovu zvesť.

Zvýšenie počtu zamestnancov je šetrenie?

Ňou bolo zvýšenie dane z nehnuteľností v priemere o 35% a zvýšenia poplatku za odvoz komunálneho odpadu o 30%, čo primátor odôvodnil chaotickým obmedzovaním príjmov samospráv politickými rozhodnutiami v predchádzajúcom volebnom období, vysokou infláciou a negatívnymi ekonomickými prognózami do budúcnosti.

„Aká tragédia sa stala, že už o mesiac po zverejnení návrhov oboch VZN bola situácia úplne iná a pán primátor musí radikálne zvyšovať dane? To mesiac predtým ešte nevedel, v akej katastrofálnej finančnej situácii sa Bratislava pod jeho vedením nachádza?“ pýta sa Žatko, podľa ktorého finančná kondícia Bratislavy naozaj nie je dobrá.

To mesiac predtým ešte primátor nevedel, v akej katastrofálnej finančnej situácii sa Bratislava pod jeho vedením nachádza?

„Ale je to naozaj iba vinou externých vplyvov? Nemá na tom náhodou svoj podiel viny aj pán primátor?“ pýta sa Žatko ďalej, podľa ktorého sa za primátorovania Valla zvýšil počet zamestnancov na magistráte z 585 na 996, čo primátor obhajoval tým, že pomohli ušetriť mestu milióny eur! „Vallo tvrdí, že vedenie hlavného mesta kládlo veľký dôraz na šetrenie.

Dokonca podľa neho magistrát zrušil desiatky pracovných pozícií. Nuž po tom predchádzajúcom navýšení o niekoľko stoviek to vyznieva naozaj ako výsmech občanom,“ konštatuje poslanec Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves, podľa ktorého je to už druhé razantné zvýšenie dane z nehnuteľností presadené Matúšom Vallom.

Viac peňazí iba na udržanie štandardu služieb

To prvé zvýšenie až o 50 percent malo podľa primátora od roku 2020 priniesť približne 12 miliónov eur ročne pre mesto a 12 miliónov eur pre mestské časti. Vallo chcel tieto peniaze investovať do opravy ciest a chodníkov i do zlepšenia verejných priestorov a zelene. Či sa mu to podarilo môžu vidieť, či nevidieť Bratislavčania sami.

„Dnes pre istotu už primátor nesľubuje za zvýšené dane aj zlepšené služby, ale iba udržanie štandardu poskytovaných služieb v meste,“ vysvetľuje Žatko a dodáva, že podľa primátora prinesie mestu Bratislava zvýšená sadzba dane cca 19 miliónov eur ročne a mestským častiam spolu tiež 19 miliónov eur.

Metropolitný inštitút Bratislava zverejnil, že Plató Staromestská, čo má byť „srdcovka“ primátora, bude stáť približne 18 miliónov eur a s výstavbou sa začne najskôr v roku 2024. „Naozaj je tento projekt pre Bratislavu v súčasnosti nevyhnutne potrebný? Naozaj sa musíme všetci skladať na hračku pána primátora?“ kladie vážne otázky Ján Žatko, ktorý na samý záver dodáva: „Zvyšovať dane vie každý. Rozumne hospodáriť málokto.“

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d