Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok počas návštevy Japonska vyhlásil, že Severoatlantická aliancia bude naďalej posilňovať svoje partnerstvo s Japonskom, keďže vojna rozpútaná Ruskom na Ukrajine zvyšuje globálne nebezpečenstvo a ukazuje, že demokracie potrebujú silnejšie partnerstvá.

Počas prejavu po prehliadke leteckej základne japonských síl sebaobrany Iruma Stoltenberg podľa agentúry Reuters povedal, že vojna na Ukrajine sa týka „nás všetkých, a preto sme veľmi vďační aj za podporu, ktorú Japonsko poskytuje.“ Ako príklad spomenul i lietadlá a kapacity na prepravu nákladu.
„Vojna na Ukrajine tiež ukazuje, že naša bezpečnosť je úzko prepojená,“ povedal Stoltenberg na základni Iruma severne od Tokia, kde v utorok začal svoju návštevu Japonska po tom, ako v pondelok neskoro večer pricestoval z Južnej Kórey.
„Ak (ruský) prezident (Vladimir) Putin na Ukrajine zvíťazí, bude to tragédia pre Ukrajincov, ale bude to aj veľmi nebezpečný signál pre autoritárskych lídrov na celom svete, pretože potom bude jasné, že keď použijú vojenskú silu, môžu dosiahnuť svoje ciele,“ upozornil Stoltenberg.
„Takže vojna na Ukrajine sa týka nás všetkých,“ zdôraznil šéf aliancie.
Cieľom Stoltenbergovej cesty je posilniť väzby západných spojencov vo východnej Ázii, a to najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine a rastúcou konkurenciou s Čínou.
Japonský premiér Fumio Kišida podľa agentúry AP vyslovil obavy, že k agresii podobnej tej, akú rozpútalo Rusko v Európe, by mohlo dôjsť v Ázii, kde rastú obavy z Číny a napätia v súvislosti s Taiwanom.
Stolteberg sa v rámci svojej cesty zastavil aj v Južnej Kórei, ktorú v pondelok v prejave v Soule vyzval, aby zvýšila svoju vojenskú podporu Ukrajine, pričom sa odvolal na iné krajiny, ktoré po ruskej invázii zmenili svoju politiku neposkytovania zbraní krajinám v konflikte.
teraz.sk
Expert na drahé kovy varuje: „Toto je finále Velkého finančního resetu“
„EÚ by si uškodila, ak by sa bez USA rozhodla ísť vlastnou cestou v oblasti bezpečnosti,“ upozornil šéf NATO Mark Rutte
Polsko čelí „neutralizaci“ taktickými jadernými zbraněmi. NATO potvrzuje přípravu invaze do Kaliningradské oblasti
BIG PHARMA ovládla regulaci vakcín v USA před více než stoletím
Úver Ukrajine vo výške 90 miliárd eur – časovaná bomba pod Európou
Anektovalo Estónsko časť Ruska?
Vánoční pozdrav od Pavla Durova: Šéf Telegramu varuje před Macronem a digitálním EU gulagem
Vo voľbách v koncentračnom tábore vždy vyhráva komandant
Keď šarm nahrádza empatiu a vzťah sa mení na javisko
Globálny poriadok vedený USA sa skončil. A nevráti sa
Nedostatok vitamínu C spojený s metabolickým syndrómom
Novinári našli Mindiča! Podozrivý z rozkradnutia ukrajinskej energetiky si užíva pláže Izraela
Reuters: „Orešnik“ je teraz schopný efektívne zasiahnuť celú Európu
Európania pod valcom militantných elít
Pogost
Bitka o minulosť: Ako moc prepisuje históriu, aby zabezpečila prítomnosť
„Varovné výstrely“. USA uvalili sankcie na bývalého komisára EÚ za úsilie o obmedzenie tzv. nenávistných prejavov na internete
Kohortové štúdie očkovaných a neočkovaných detí pri narodení: Neočkované deti sú oveľa zdravšie
Ukrajina odtajnila údaje o nerastných zdrojoch v rámci dohody so Spojenými štátmi
Tajný úder proti EÚ: plán Ruska a USA, ktorý navždy zmení mapu Európy alebo sobáš z rozumu, v rámci ktorého Rusko pomôže USA rozbiť EÚ
zo sekcie
Stoltenberg: NATO bude posilňovať svoje vzťahy s Japonskom
Stoltenberg: NATO bude posilňovať svoje vzťahy s Japonskom
Stoltenberg: NATO bude posilňovať svoje vzťahy s Japonskom