Hlavným dôvodom, prečo sa Ukrajina môže dodnes udržať v prebiehajúcom konflikte s Ruskom, je neustála pomoc zo strany NATO. Predstavitelia NATO však v uplynulých dňoch priznali, že európski členovia bloku majú pri pomoci Ukrajine problémy. Môže takáto okolnosť pomôcť ukrajinskej kríze predznamenať úsvit mierových rokovaní?
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore pre nemecký denník Welt am Sonntag priznal, že vojenská a finančná podpora západných krajín Kyjevu stojí ich spoločnosti veľa peňazí. “Rastúce účty za potraviny a energie znamenajú pre mnohé domácnosti v Európe ťažké časy,”povedal. Európske krajiny by však mali Kyjevu aj napriek tejto cene naďalej poskytovať vojenské dodávky, pretože “najlepším spôsobom, ako udržať mier, je podporovať Ukrajinu,” pokračoval.
Podobne aj sobotňajší článok v denníku New York Times s názvom “USA a NATO sa snažia vyzbrojiť Ukrajinu a doplniť vlastné arzenály” citoval predstaviteľa NATO, ktorý uviedol, že pokiaľ ide o poskytovanie zbraní Ukrajine, menšie krajiny vyčerpali svoj potenciál, pričom 20 z 30 členov je “dosť vyťažených”. Zvyšných 10 krajín však podľa neho stále môže poskytnúť viac, najmä väčší spojenci.
Napriek tomu, že NATO v rétorike drží krok s USA pri poskytovaní pomoci Ukrajine, členské štáty NATO, najmä tie európske, vykazujú známky vyčerpania. Európske krajiny sú skutočne najviac postihnuté rusko-ukrajinskou krízou a za poskytnutie pomoci Ukrajine zaplatili obrovskú cenu. Nielenže spotrebovali svoju existujúcu výzbroj, ale trpia aj raketovým rastom účtov za energie a desaťročia vysokou infláciou. V mnohých európskych krajinách je podpora verejnosti pre pokračovanie pomoci Ukrajine krehká. Súdiac podľa dnešnej ťažkej situácie v Európe je pre európskych členov NATO ťažké udržať pomoc Ukrajine.
Pokiaľ ide o USA, ktoré sú na čele bloku, po voľbách v polovici volebného obdobia, keď republikáni ovládli Snemovňu reprezentantov, sa motivácia Washingtonu ponúknuť pomoc Ukrajine výrazne zníži.
“Predpokladá sa, že predstavitelia NATO, najmä Stoltenberg, sa čoskoro stretnú s narastajúcim nátlakom. Aj keď vyzval európske krajiny, aby pokračovali v poskytovaní dodávok Ukrajine, súdiac podľa aktuálnej situácie európskych krajín, ak budú pokračovať, bude to pre ne neúnosné bremeno. Takáto pomoc určite nie je udržateľná,” uviedol pre Global Times Lü Xiang, odborník na štúdie o USA a výskumný pracovník Čínskej akadémie sociálnych vied.
Nielen Ukrajinu, ale aj Európu čaká veľmi ťažká a náročná zima. Lídri európskych krajín nechcú, aby tieto problémy pretrvávali, pretože ich to bude brzdiť pri získavaní väčšej podpory vo voľbách.
V dôsledku toho je pravdepodobným scenárom prudký pokles pomoci NATO Ukrajine, pričom dodávky sa udržia len na symbolickej úrovni. Následne môže NATO alebo európske krajiny začať rokovania s Ruskom v snahe zmierniť krízu a prinútiť obyvateľov Ukrajiny a Európy vrátiť sa k relatívne normálnemu životu, poznamenal Lü.
Pravdepodobnosť mierových rokovaní s Ruskom závisí od toho, ako budú členské štáty NATO rokovať s USA. Francúzsky prezident Emmanuel Macron môže o tejto otázke rokovať aj so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom počas jeho tohtotýždňovej návštevy USA.
Keďže NATO je vojenské zoskupenie, ktorému dominuje Washington, rétorika predstaviteľov NATO v skutočnosti reprezentuje skôr záujmy Washingtonu. Slová predstaviteľov NATO, ktorí vyzývajú európske štáty, aby napriek ťažkostiam pokračovali v pomoci Ukrajine, môžu ešte viac prehĺbiť rozpory medzi USA a Európou.
Rozpor medzi USA a Európou sa stal viditeľným. Európske krajiny sú sklamané z toho, že im USA predávajú energiu za prudko rastúce ceny na pozadí energetickej krízy. A washingtonský zákon o znížení inflácie vážne poškodil záujmy Európy.
Niektorí politici v Európe už jasne vidia, že USA dúfajú, že nechajú padnúť Rusko, oslabia Európu a posilnia závislosť Európy od USA, aby si udržali hegemóniu v Európe využitím ukrajinskej krízy, čo je vlastne obetovanie záujmov spojencov. Európske krajiny možno pochopia, že USA sú nespoľahlivé, a zníži sa súdržnosť v rámci NATO.
hlavnespravy.sk
Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete
Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?
Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu
Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine
Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb
Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť
Zelenskyj žiada nasadenie rakiet s dlhým doletom proti vojakom severokórejskej armády nachádzajúcich sa na území Ruska
VIDEO: „Čína sa oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie konfliktu na Ukrajine a hrozby jadrového konfliktu. Zatiaľčo orgány EÚ pokračujú vo vojenskej rétorike, v Číne rezonuje téma mieru,“ vyhlásil Fico po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
BRICS Summit 2024 Brazília, Rusko, India, Čína, a Južná Afrika
Ruský raketový útok na mosty- varovanie pre Západ!
Čína posúva vzťahy so Slovenskom do roviny strategického partnerstva
VIDEO: Baránek o zločincoch v bielych plášťoch, ktorí počas covidizmu páchali zverstvá voči vlastným občanom, o katastrofálnej sociálnej situácii na Slovensku
Huliak vs. Danko alebo kde sa dvaja bijú, progresívci víťazia?
VIDEO: Americký novinár žijúci v meste Doneck o establišmente vládnucom v USA, ktorý po vražde JFK postupne ovládli zločinci a Anglosasoch, ktorí v čase jednostrannej mainstreamovej propagandy poskytujú ľuďom cenné informácie & analýzy
„Front sa zrútil“: britský dôstojník tvrdo hovoril o ozbrojených silách Ukrajiny
Ako sfalšovať voľby a nové technológie Anti-Maidanu: Gruzínska verzia
Exgenerál Ozbrojených síl Ukrajiny hovorí o masovej dezercii na Ukrajine
Orbán volal Trumpovi. Zaželal mu „veľa šťastia na budúci utorok“
STVR získala právo na doménu až cez arbitráž. Pôvodným vlastníkom bol študent
„Slovenský stredovek“: Česká ZOO podala sťažnosť EÚ na „barbarské“ zabíjanie medveďov na Slovensku
zo sekcie
Napätie medzi európskymi členmi NATO pri pomoci Ukrajine rastie. Ukazuje to úsvit mierových rokovaní?
Napätie medzi európskymi členmi NATO pri pomoci Ukrajine rastie. Ukazuje to úsvit mierových rokovaní?
Napätie medzi európskymi členmi NATO pri pomoci Ukrajine rastie. Ukazuje to úsvit mierových rokovaní?