Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Hlavným dôvodom, prečo sa Ukrajina môže dodnes udržať v prebiehajúcom konflikte s Ruskom, je neustála pomoc zo strany NATO. Predstavitelia NATO však v uplynulých dňoch priznali, že európski členovia bloku majú pri pomoci Ukrajine problémy. Môže takáto okolnosť pomôcť ukrajinskej kríze predznamenať úsvit mierových rokovaní?

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore pre nemecký denník Welt am Sonntag priznal, že vojenská a finančná podpora západných krajín Kyjevu stojí ich spoločnosti veľa peňazí. “Rastúce účty za potraviny a energie znamenajú pre mnohé domácnosti v Európe ťažké časy,”povedal. Európske krajiny by však mali Kyjevu aj napriek tejto cene naďalej poskytovať vojenské dodávky, pretože “najlepším spôsobom, ako udržať mier, je podporovať Ukrajinu,” pokračoval.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podobne aj sobotňajší článok v denníku New York Times s názvom “USA a NATO sa snažia vyzbrojiť Ukrajinu a doplniť vlastné arzenály” citoval predstaviteľa NATO, ktorý uviedol, že pokiaľ ide o poskytovanie zbraní Ukrajine, menšie krajiny vyčerpali svoj potenciál, pričom 20 z 30 členov je “dosť vyťažených”. Zvyšných 10 krajín však podľa neho stále môže poskytnúť viac, najmä väčší spojenci.

Napriek tomu, že NATO v rétorike drží krok s USA pri poskytovaní pomoci Ukrajine, členské štáty NATO, najmä tie európske, vykazujú známky vyčerpania. Európske krajiny sú skutočne najviac postihnuté rusko-ukrajinskou krízou a za poskytnutie pomoci Ukrajine zaplatili obrovskú cenu. Nielenže spotrebovali svoju existujúcu výzbroj, ale trpia aj raketovým rastom účtov za energie a desaťročia vysokou infláciou. V mnohých európskych krajinách je podpora verejnosti pre pokračovanie pomoci Ukrajine krehká. Súdiac podľa dnešnej ťažkej situácie v Európe je pre európskych členov NATO ťažké udržať pomoc Ukrajine.

Pokiaľ ide o USA, ktoré sú na čele bloku, po voľbách v polovici volebného obdobia, keď republikáni ovládli Snemovňu reprezentantov, sa motivácia Washingtonu ponúknuť pomoc Ukrajine výrazne zníži.

“Predpokladá sa, že predstavitelia NATO, najmä Stoltenberg, sa čoskoro stretnú s narastajúcim nátlakom. Aj keď vyzval európske krajiny, aby pokračovali v poskytovaní dodávok Ukrajine, súdiac podľa aktuálnej situácie európskych krajín, ak budú pokračovať, bude to pre ne neúnosné bremeno. Takáto pomoc určite nie je udržateľná,” uviedol pre Global Times Lü Xiang, odborník na štúdie o USA a výskumný pracovník Čínskej akadémie sociálnych vied.

Nielen Ukrajinu, ale aj Európu čaká veľmi ťažká a náročná zima. Lídri európskych krajín nechcú, aby tieto problémy pretrvávali, pretože ich to bude brzdiť pri získavaní väčšej podpory vo voľbách.

V dôsledku toho je pravdepodobným scenárom prudký pokles pomoci NATO Ukrajine, pričom dodávky sa udržia len na symbolickej úrovni. Následne môže NATO alebo európske krajiny začať rokovania s Ruskom v snahe zmierniť krízu a prinútiť obyvateľov Ukrajiny a Európy vrátiť sa k relatívne normálnemu životu, poznamenal Lü.

Pravdepodobnosť mierových rokovaní s Ruskom závisí od toho, ako budú členské štáty NATO rokovať s USA. Francúzsky prezident Emmanuel Macron môže o tejto otázke rokovať aj so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom počas jeho tohtotýždňovej návštevy USA.

Keďže NATO je vojenské zoskupenie, ktorému dominuje Washington, rétorika predstaviteľov NATO v skutočnosti reprezentuje skôr záujmy Washingtonu. Slová predstaviteľov NATO, ktorí vyzývajú európske štáty, aby napriek ťažkostiam pokračovali v pomoci Ukrajine, môžu ešte viac prehĺbiť rozpory medzi USA a Európou.

Rozpor medzi USA a Európou sa stal viditeľným. Európske krajiny sú sklamané z toho, že im USA predávajú energiu za prudko rastúce ceny na pozadí energetickej krízy. A washingtonský zákon o znížení inflácie vážne poškodil záujmy Európy.

Niektorí politici v Európe už jasne vidia, že USA dúfajú, že nechajú padnúť Rusko, oslabia Európu a posilnia závislosť Európy od USA, aby si udržali hegemóniu v Európe využitím ukrajinskej krízy, čo je vlastne obetovanie záujmov spojencov. Európske krajiny možno pochopia, že USA sú nespoľahlivé, a zníži sa súdržnosť v rámci NATO.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d