Odborníci z univerzity v Aix-Marseille sa rozhodli pozorovať let včely a pokračovali vo výskume svojich kolegov z Rakúska a Nemecka. Následne vedci zaznamenali nad jazerom hromadný „náraz“ medonosného hmyzu.

Na druhej strane nádrže bola pre nich vyrobená sladká návnada. No včelám sa k nemu podarilo dostať až vtedy, keď boli na hladine jazera vlnky alebo rozčerená hladina. Keď bola zrkadlovo hladká, hmyz začal padať. To potvrdilo hypotézu, že včely používajú na navigáciu vizuálne podnety.
Nový experiment bol humánnejší – voda bola nahradená zrkadlami. Pre včely bol pod holým nebom vybudovaný 22-metrový tunel so zrkadlovou podlahou a stropom.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Keď boli reflexné plochy zakryté, vyzerali ako obyčajné steny – včely spokojne lietali tunelom a udržiavali si konštantnú výšku. Pri odhalení zrkadla na strope to tiež nezasahovalo do navigácie „pilotov“.
Keď sa však podlaha zrkadlila, došlo k „nehodám“: po 40 cm cesty začali včely zostupovať, až kým nenarazili na dno tunela. Súčasné odhalenie zrkadiel zhora aj zospodu situáciu ešte viac vyhrotilo – už po 8 cm letu nastali „zrážky“.
Podľa vedcov ide o rovnakú priestorovú dezorientáciu, aká sa stáva pilotom. Keď piloti nedokážu ovládať rýchlosť podľa zemi pod bruchom lietadla, snažia sa udržať konštantnú výšku, aby sa nenaklonili. Človek môže byť oklamaný zmyslami, ale pomáhajú mu prídavné letecké prístroje.
Výsledky experimentu ukázali, že včely sledujú aj rýchlosť zeme pod sebou, aby regulovali výšku. Zároveň hmyz nevenuje pozornosť tomu, čo sa deje nad ním. Včely nemajú ďalšie nástroje, takže ich zrkadlové povrchy mätú: zostupujú, aby znova videli zem a navigačné stopy. Táto informácia je dôležitá aj pre včelárov, ktorí včelária blízko väčších stojatých vodných plôch.
Ovocné mušky v podobnom experimente nestratili výšku kvôli zrkadlám. To naznačuje, že rôzne druhy hmyzu používajú rôzne metódy navigácie pri lietaní. Štúdia bola publikovaná v Biology letter of the Royal Society of London.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Dopustil sa Prezident Trump velezrady?
Tajná manipulace CIA s počasím odhalena: Dokumenty ukazují šokující program
Nemeckí liberálni vedci technicky rehabilitujú ukrajinský nacizmus
Slováci sú pobúrení: Prečo tu neveje slovenská vlajka?
STOP mobilom na priechodoch, jazda po chodníkoch sa končí
Káva zlacnela takmer o tretinu: Analytik prezradil, či sa to prejaví aj v slovenských obchodoch
Umelá inteligencia (AI) ohlasuje posthumánnu éru ekonomických, sociálnych a morálnych otrasov
Ľudská rasa sa so všetkou svojou múdrosťou zabíja sama
Európa chce Rusku vnútiť druhú severnú vojnu
V Černigovskej oblasti bol zničený sklad s raketami „Patriot“
VIDEO: Péter Magyar tvrdí, že EÚ sa vráti k nákupu ruského plynu, pretože je lacnejší. Nový maďarský premiér sa v mnohých otázkach začína podobať na svojho predchodcu Viktora Orbána
VIDEO: Jan Kraus o novinároch, z ktorých sa stali politickí aktivisti, o súčasnom stave spoločnosti a médií, ktoré podľa neho nehľadajú pravdu, ale aj o svojej talkshow či zaujímavých podcastoch Joea Rogana a ďalších
EÚ rozbieha program, ktorého sa obáva dokonca aj Zdechovský
Ukrajina „omylom“ nasmerovala drony smerom k Fínsku. A Brusel mlčí…
R. Kaliňák: Výstavba nemocnice v Prešove by mohla pokračovať budúci týždeň
Progresívci verbujú internetových trollov. „Zúfalci“ – hodnotia Slováci
Tichá revolúcia vo svete centrálnych bánk
3.6.2026 Denný súhrn zo slovanských štátov
Rusko pokračuje v úderoch. Kyjev frustruje skutočnosť, že rakety sa nemíňajú
Ultimátny úder „Orešnikom“ odhalil dva Trójske kone medzi ukrajinskými politikmi
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Vedci vysvetľujú, prečo včely nemôžu lietať nad zrkadlom
Vedci vysvetľujú, prečo včely nemôžu lietať nad zrkadlom
Vedci vysvetľujú, prečo včely nemôžu lietať nad zrkadlom