Slovanské Noviny

18. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Záhadné miesto, ktoré produkuje 50 % ozónovej vrstvy Zeme

Nad jazerom Maracaibo vo Venezuele je možné pozorovať jedinečný prírodný úkaz – búrku, ktorá pretrváva mnoho storočí po sebe.

Miesto, kde sa rieka Catatumbo vlieva do jazera Maracaibo, je uvedené v Guinnessovej knihe rekordov. Nemá obdobu v počte úderov blesku, ktoré sa tvoria na povrchu jazera. Búrky tu zúria až 200 dní v roku v noci, počas ktorých obloha bliká priemerne 28-krát za minútu. Jazero Bleskov Maracaibo je najstaršie a najväčšie jazero v Južnej Amerike. Nachádza sa medzi pohoriami Cordillera de Merida a Sierra de Perich. Prírodný jav, ktorý sa vyskytuje nad jeho povrchom, sa nazýva Blesky Catatumbo. Jedinečný úkaz je vyjadrený v podobe žiary vo výške 5 kilometrov. Výboje sa však zriedka dostanú na zem.

Blesky nepretržite osvetľujú oblohu väčšinu nocí v roku a sú viditeľné zo vzdialenosti viac ako 500 km. Popisy úžasných nočných bleskov možno nájsť tak v domorodých legendách, ako aj v kronikách objaviteľov Ameriky, ktorých pri plavbe v Karibiku viedla jasná žiara bleskov.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Existujú názory o tom, že Blesky Katatumbo sú komplexným inžinierskym objektom starovekých civilizácií za účelom produkcie ozónu. Faktom je, že produkujú až 50 % celej ozónovej vrstvy Zeme.

Môžu za to blesky, ktoré vzplanú 20-tisíckrát za noc a neustále premieňajú kyslík na atmosférický ozón, ktorý chráni všetok život na našej planéte.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info