Vládna kríza nesmie podľa odborníkov zatieniť hľadanie riešení pre deti a dospievajúcich. Upozorňujú, že už dnes by školáci, rodičia a učitelia mali poznať presný plán návratu jednotlivých ročníkov do škôl, avšak taký plán neexistuje.
„Počas posledného roka (od februára 2020 do marca 2021) boli všetky deti a dospievajúci na Slovensku prezenčne v škole iba 28 dní, vyplýva z poslednej správy UNICEF. Slovensko je spolu s Rumunskom na chvoste krajín Európskej únie, školy tu boli otvorené pre všetkých školákov najkratšie.“ Pripomína desivú skutočnosť portál startitup.sk.
Nevieme nič
Napriek dĺžke zatvorenia škôl nevieme, koľko školákov sa v druhej vlne pandémie učilo dištančne či koľko školákov bez tejto možnosti sa dostalo do škôl aspoň v 5-členných skupinách. Plán návratu do škôl školáci, rodičia ani učitelia však stále nepoznajú a hrozí, že najmä starší študenti zostanú doma do konca školského roka.
Potulná generácia
Už teraz pritom nie je ničím výnimočným vidieť v uliciach miest v malých skupinkách potulujúcich sa tínedžerov. Jednoducho nevedia čo so sebou. Okrem škôl sú zatvorené aj športoviská, kde by si inak vybili energiu. V tom lepšom prípade zostávajú doma za počítačom, pred televízorom či v ruke so smartfónom. V tom horšom majú v rukách fľašu vína a „užívajú si“ nekonečné prázdniny.
Mnohí stratili záujem o školu
„Po takej dlhej dobe a s takou neistou perspektívou sa každý deň v škole pre každé dieťa počíta. Potrebujeme konečne poznať spôsob, ako a kedy vrátime do škôl všetky vekové skupiny aspoň v režime striedania,“ hovorí pre startitup.sk psychologička Andrea Madarasová Gecková, signatárka výzvy Dajme prednosť školám.
Metodika pre učiteľov chýba
„Potrebujeme systém poradenstva či tréningov pre učiteľky a učiteľov, aby sa pripravili na návrat detí s rôznymi potrebami. Ak budeme len tlačiť na dobehnutie zameškaného a na hodnotenie, odrazí sa to nielen na psychickom zdraví detí, ale aj na ich vzťahu k ďalšiemu vzdelávaniu,“ hovorí Daniela Kellerová, projektová manažérka programu Budúcnosť INAK Nadácie Pontis.
Postupný návrat
Ivana Poláčková z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica dodáva, že cestou k návratu do škôl môže byť aj presun časti vyučovania do exteriéru či výučba v skupinách aspoň niekoľko dní v týždni.
Školy ako prvé
Matej Stuška z OZ Rodičia.sk upozorňuje, že otváranie škôl má vysokú podporu verejnosti. Poukazuje na reprezentatívny prieskum, ktorý sa realizoval vo februári na vzorke 1021 respondentov.
Výsledky ukázali, že až 76 % opýtaných si myslí, že otváranie škôl má patriť k prvým krokom pri uvoľňovaní opatrení a školy by sme mali udržať otvorené tak dlho, ako je to možné.
Zamestnávatelia sú v téme návratu detí do škôl zajedno s rodičmi.
Medzinárodné odporúčania
Zatvoriť školy len v kritickej situácií a otvárať ich prvé odporúča WHO i ECDC a európske krajiny tak postupujú. Po novoročnom lockdowne otvorila školy ako prvé už aj Veľká Británia – „rodisko“ britskej mutácie vírusu. Opatrenia v krajine viedli k tomu, že Británia otvorila základné i stredné školy 8. marca po 2,5 mesačnej pauze, spolu so športoviskami a krúžkami.
Škótsko začalo s otváraním po ročníkoch už vo februári a garantuje, že každé dieťa bude v škole do Veľkej noci. Plán má už aj Írsko, ktoré malo po Vianociach najviac denných prírastkov pozitívne testovaných (7 dňový priemer na počet obyvateľov) zo všetkých európskych krajín.
Žiaci druhého stupňa základných škôl a stredoškoláci sú na Slovensku mimo škôl od októbra minulého roka. Niektorí prvostupniari a škôlkari sa vrátili do škôl vo februári tohto roka, iní sú doma od Vianoc.
Vráťme deti do škôl
„Covid automat sa musí zmeniť. Je prijatý už viac ako tri mesiace, ale doteraz sa podľa neho prakticky nepostupovalo. Pre verejnosť je ťažko zrozumiteľný na rozdiel od jasných časových plánov, ktoré vidíme v európskych krajinách a neodráža priority, na ktorých sa zhodla celá spoločnosť – vrátiť deti do škôl a na športoviská,“ dodáva Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas.
zdroj: hlavný denník
AI a ukradnuté biometrické údaje sú vstupenkou do sveta, z ktorého niet návratu
Británia a Francúzsko viedli „hybridné vojny“ proti Rusom už v rokoch 1939-1940
Globalisti zasadili Francúzsku preventívny úder
VIDEO: Vedec a vysokoškolský pedagóg Ján Dudáš o kauze Múzea holokaustu v Seredi od začiatku až po dnes
VIDEO: O význame Slavínu, o vojakoch Červenej armády, ktorí oslobodili Bratislavu a Západné Slovensko a sú na tomto pietnom mieste pochovaní, ale aj o jeho zaujímavej histórii hovorili správca pamätníka aj mestský historik
VIDEO: Peter Marček o uctení si pamiatky obetí Červenej armády počas bojov o oslobodenie Bratislavy na sklonku 2. svetovej vojny, o ochrane pamätníka Slavín
Americká celní lavina dopadá i na Škoda Auto, i když do USA nevyváží. Vtrhnou k nám auta z Číny, obává se automobilka. Slovensko bude patřit k nejvíce zasaženým zemím v EU
VIDEO: Na návštevu Maďarska pricestoval napriek medzinárodnému zatykaču ICC za vojnové zločiny izraelský premiér Netanjahu. Orbánova vláda sa pri tejto príležitosti rozhodla ukončiť maďarské členstvo v Medzinárodnom trestnom súde
VIDEO: Slovenskí a maďarskí europoslanci Uhrík, Blaha & András ukázali zrkadlo rusofóbnym budovateľom progresívno-liberálno-genderovej totalitnej ideológie
Európa sa nachádza v procese radikálnej transformácie
VIDEO: Europoslanci sú znepokojení politikou Spojených štátov pod vedením Donalda Trumpa.
VIDEO: Americký prezident Donald Trump oznámil zavedenie mimoriadne vysokých odvetných ciel na dovoz tovaru z EÚ vo výške 20 percent.
„Irán zmizne do septembra“. USA majú v úmysle poraziť Irán do jesene, ak bude jadrová dohoda zamietnutá
Grécka europoslankyňa: Nelegálna migrácia je rakovinou Európy
Vládny splnomocnenec Peter Kotlár pri vyšetrovaní Plandémie komunikuje okrem Obamu aj s FBI. Tvrdí, že vie, ako sa k nám dostal koronavírus a slintačka
VIDEO: Súd odročil konanie o návrhu na prepustenie Mikuláša Černáka.
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o objednávke na morálne znemožnenie bývalého sudcu a premiérovho poradcu Davida Lindtnera a vykonávateľovi tejto požiadavky – „mediálnom zločincovi“ so Sorosovho denníka SME Matúšovi Burčíkovi
Sovietski partizáni v Taliansku: červená vlajka nad Rímom
Našou hlavnou úlohou je zachovať pravdu o Druhej svetovej vojne
Litva sa dočkala, prvýkrát od druhej svetovej vojny znovu privítala na svojom území nemecké jednotky
zo sekcie
Slovenské deti strávili počas pandémie v škole z roka len 28 dní, patríme k najhorším na svete
Slovenské deti strávili počas pandémie v škole z roka len 28 dní, patríme k najhorším na svete
Slovenské deti strávili počas pandémie v škole z roka len 28 dní, patríme k najhorším na svete