Slovanské Noviny

31. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Medvedí cesnak je prvá jarná bylinka, ktorá okrem svojich liečivých účinkov, prekvapí aj širokou možnosťou využitia v kuchyni.

Ilustračný obrázok

Medvedí cesnak je naša domáca rastlina. Bežne tvorí zelené koberce pri potokoch v listnatých lesoch. Má lesklé, kopijovité listy, ktoré vyrastajú z podlhovlastej cibule, ukrytej hlboko v zemi. Na pohľad si možno jeho listy pomýliť s jedovatou konvalinkou, no len do chvíle, kým ho prezradí jeho špecifická, silná cibuľovitá vôňa.

Kvitne začiatkom mája v súkvetiami zložených z drobných, bielych hviezdicovitých kvetov. Za svoj názov vďačí medveďom. Ide údajne o prvú rastlinu, po ktorej siahnu, keď sa prebúdzajú zo zimného spánku.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
V listnatých lesoch tvorí medvedí cenak zelený koberec.

Vhodné podmienky

Pestovanie medvedieho cesnaku je jednoduché a nenáročné. Ak má vyhovujúce prostredie, rozmnožuje sa rýchlo a nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. V záhrade má rád tienisté, vlhké miesta na severnej strane.

Najlepšie sa mu bude dariť v spoločnosti opadavých krov alebo stromov. Obľubuje kyslú, piesočnatú až ílovitú pôdu. V prípade suchého počasia si potrpí na dostatočnú závlahu. Hnojenie nie je potrebné.

Aby cesnak pekne rástol, nesaďte ho do pôdy, v ktorej ste predtým pestovali cibuľu.

Medvedí cesnak možno pestovať aj v črepníku. V tomto prípade je potrebné použiť kvalitný substrát a pravidelne mu zabezpečovať dostatočnú zálievku.

Medvedí cesnak sa rýchlo rozmnožuje. Treba ho pravidelne zastrihávať, aby nevydusil iné rastlinky.

Zber listov

Listy medvedieho cesnaku zbierame od marca do mája, kedy rastlina začína zakvitať. Po zakvitnutí už listy medvedieho cesnaku netrhajte, ale nechajte rastlinu odkvitnúť. Po odkvitnutí jeho listy zvädnú a stiahnu sa do zeme. Rastlina tak prezimuje a vyrastie opäť nasledujúci rok.

Listy sa konzumujú čerstvé, prípadne je ich možné zamraziť. Nie sú vhodné na sušenie, nakoľko tak strácajú svoje liečivé účinky.

Do kuchyne aj do lekárničky

Medvedí cesnak je bohatý na vitamín C a je výbornou voľbou na jarné prečistenie organizmu. Reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, zmierňuje kŕče a ničí črevné parazity.

Je tiež vhodný na znižovanie krvného tlaku, účinkuje proti nespavosti, znižuje obsah cholesterolu a cukru v krvi, pomáha pri chronických ochoreniach kože. Najčastejšie sa používajú jeho čerstvé listy, z ktorých sa tvoria rôzne liečivé tinktúry, či dokonca cesnakové víno.

V kuchyni sa listy medvedieho cesnaku používajú do šalátov, na dochutenie polievok, zemiakov či nátierok. Tepelná úprava ich oberá o živiny, preto s používajú najmä v nespracovanom stave. Okrem listov sa v kuchyni používajú aj cibule medvedieho cesnaku, ktoré možno použiť ako náhradu strúčikov klasického cesnaku.

Autor: Lenka Škripková

Zdroj: domadoma.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.