Členské krajiny Európskej únie sa dohodli na 19. balíku sankcií voči Rusku v dôsledku jeho vojny proti Ukrajine, oznámilo v stredu večer dánske predsedníctvo v Rade EÚ. Informujú o tom agentúry Reuters a DPA. Približuje portál ta3
„S veľkým potešením oznamujeme, že sme práve dostali oznámenie od zostávajúceho členského štátu, že môže zrušiť svoju výhradu voči 19. balíku sankcií,“ uviedlo predsedníctvo.
Správu potvrdil aj Alexander Kováč z Úradu vlády SR. „Treba zdôrazniť, že do navrhovaných záverov Európskej rady boli zapracované všetky požiadavky Slovenska,“ uviedol pre TASR.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Po tomto vyhlásení sa začal písomný postup schvaľovania Radou EÚ. „Ak nebudú vznesené žiadne námietky, balík bude prijatý zajtra (vo štvrtok) do 8.00 h,“ dodalo predsedníctvo.
Aké sú ciele?
Cieľom 19. sankčného balíka je ešte viac obmedziť príjmy Moskvy z energetiky a zvýšiť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby pristúpil k rokovaniam o ukončení vojny na Ukrajine.
Navrhnuté opatrenia zahŕňajú zákaz dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska od roku 2027, zameriavajú sa na takzvanú tieňovú flotilu tankerov, ruské banky, veriteľov v Strednej Ázii a niekoľko kryptomenových búrz. Súčasťou balíka sú aj obmedzenia pohybu ruských diplomatov v rámci EÚ.
Šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová v pondelok vyhlásila, že dohoda o novom balíku sankcií by mohla byť dosiahnutá už počas štvrtkového summitu v Bruseli. Zároveň avizovala, že po jeho prijatí by EÚ mala začať pracovať na 20. balíku protiruských sankcií.
Potrebný bol súhlas všetkých
Na presadenie balíka je potrebný súhlas všetkých členských krajín. Medzi poslednými krajinami, ktoré mali výhrady, bolo Rakúsko so Slovenskom, pričom Rakúsko v sobotu oznámilo, že odmietavý postoj stiahlo.
Ochotu podporiť nový sankčný balík vyjadril slovenský premiér Robert Fico už v stredu ráno počas zasadnutia Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti, a to v prípade spokojnosti s navrhovanými závermi Európskej rady. Do nich chcel presadiť požiadavky týkajúce sa energetiky a automobilového priemyslu.
Podľa premiéra Slovenská republika nemala zásadný problém so samotnými navrhovanými sankciami, chcela ich však využiť ako nástroj na presadzovanie svojich priorít.
skspravy.sk
Európa podľa Andreja Babiša pochopila, že musí začať vyjednávať s Vladimirom Putinom
Robert Fico kritizuje silácke reči maďarského premiéra Pétera Magyara o tom, že Maďarsko susedí samo so sebou, ako aj veľkolepé sľuby nemeckého kancelára Friedricha Merza o návrate Nemecka na globálnu scénu.
V USA netrpezlivo očakávajú začiatok ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Európou
VIDEO: Pfizer, štát a mlčanie médií. Advokátka JUDr. Marica Pirošíková odhaľuje, čo sa počas covidizmu dialo za našimi chrbtami
Európsky súd pre ľudské práva vyniesol verdikt o sťažnostiach slovenských podnikateľov, ktorí žalovali štát za finančné straty spôsobené zatvorením prevádzok a lyžiarskeho strediska počas šírenia ochorenia Covid-19
Najväčší európsky rozruch spôsobili títo Nemci v Petrohrade
Lavrov: Trumpova administratíva ide v Bidenových šľapajach. Americký prístup k vojne na Ukrajine sa vraj nezmenil
„Totálna obrana Európy“. Príprava na boj s neexistujúcim nepriateľom. Vojenský výbor NATO vyzýva na „národnú obranu vrátane civilistov“.
Kontroverzný výrok Pétera Magyara rozvíril diplomatické vody, Blanár reaguje
Slovensko po prvý raz stíha spochybňovanie Benešových dekrétov. Polícia sa zaoberá incidentom z januárového protestu
Putinov poradca ocenil slovenského vydavateľa, jeho najnovší preklad aj slovenských čitateľov
Šimkovičová o novele o dovoze predmetov kultúrnej hodnoty: Chránime kultúrne hodnoty Slovenska!
Putin vracia „morskú príšeru“ do služby. Najhoršia nočná mora sa stáva skutočnosťou
„Lietajúce márnice“ NATO sa ponáhľali na Ukrajinu: Aliancia v panike evakuuje elitu po odvetnom útoku
Konflikt záujmov? Český europoslanec vysvetľuje členstvo v zbrojárskom think-tanku
Putin odhalil veľké vojenské tajomstvo po údere „Orešnikom“ na Ukrajinu
Zelenskyj poslal Putinovi otvorený list
Dopustil sa Prezident Trump velezrady?
Tajná manipulace CIA s počasím odhalena: Dokumenty ukazují šokující program
Nemeckí liberálni vedci technicky rehabilitujú ukrajinský nacizmus
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Krajiny EÚ sa dohodli. Nový balík protiruských sankcií by mal byť prijatý vo štvrtok ráno
Krajiny EÚ sa dohodli. Nový balík protiruských sankcií by mal byť prijatý vo štvrtok ráno
Krajiny EÚ sa dohodli. Nový balík protiruských sankcií by mal byť prijatý vo štvrtok ráno