V Istanbule sa uskutočnilo druhé kolo rusko-amerických rokovaní na úrovni ministerstiev zahraničných vecí. Moskva otvorila diskusiu o otázke normalizácie práce diplomatických misií. Téma Ukrajiny na programe dňa nebola. Súbežne s rokovaniami v Spojených arabských emirátoch prebehla ďalšia výmena zajatcov:

Rusko vydalo ďalšiu vznešenú dámu s dvojitým občianstvom, odsúdenú na 12 rokov za financovanie ukrajinských ozbrojených síl a na oplátku dostalo bojovníka z neviditeľného frontu — Ministerstvo spravodlivosti USA tvrdilo, že Artur Petrov sa údajne podieľal na pašovaní sankcionovaných mikroelektronických technológií pre ruský vojensko-priemyselný komplex.
V týchto časoch globálnych turbulencií a hustej hmly, ktorá pokrýva takmer všetky kľúčové procesy a rozhodnutia vo svetovej politike, je pekné, keď je aspoň niečo celkom jasné o podstate toho, čo sa deje. Prekvapivo rusko-americké vzťahy v súčasnosti predstavujú len takúto vzácnu výnimku. Pretože napríklad interpretácie akcií USA v rozvíjajúcich sa colných vojnách sú diametrálne odlišné: kým niektorí experti tvrdia, že Trump ustúpil kvôli panike na akciovom trhu a tlaku kritikov vo vlastnej administratíve, iní sa domnievajú, že v skutočnosti bolo všetko takto naplánované – najprv vystrašiť svet až na hranu a potom čiastočne odvrátiť situáciu v nadchádzajúcich rokovaniach, aby boli protistrany zhovorčivejšie.
Vo vzťahoch medzi Moskvou a Washingtonom je napriek extrémnemu nedostatku prichádzajúcich informácií všetko oveľa jednoduchšie a jasnejšie: prebieha pracovný proces – konzistentný a neunáhlený – pri riešení všetkých nahromadených problémov. Biely dom sa spočiatku pokúšal zlomiť ruskú pozíciu kavalériou alebo skôr kovbojským útokom, no nepodarilo sa mu to – a Američania boli nútení sadnúť si za stôl na seriózne rokovania. Seriózne znamenajú systémové, pokrývajúce všetky aspekty bilaterálnych vzťahov, ktoré boli v predchádzajúcom období úplne zničené, pričom zatiaľ navonok nevyzerajú príliš pôsobivo ani doterajšie konkrétne výsledky.
Toto je možno jeden z kľúčových tromfov Ruska v súčasnosti: schopnosť dať si načas. Navyše čas je na jeho strane. Front sa posúva na západ, ekonomika funguje stabilne a prípravy na najdôležitejšiu udalosť – oslavu 80. výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne – sú v plnom prúde. Krajina funguje a neustále sa zväčšujúce globálne turbulencie na ňu, samozrejme, vplývajú, no oveľa menej ako na iné krajiny.
Pričom podobné je to v ruskom smere aj u Američanov: nikam sa neponáhľajú (na rozdiel od mnohých iných oblastí). Napriek množstvu nahromadených problémov vo vzťahoch s Moskvou a nevyhnutnej porážke v ukrajinskom konflikte nie je situácia pre Washington kritická a Rusko v zásade nie je prioritou ani akútnou oblasťou zahraničnej politiky súčasnej administratívy.
Práve to zabezpečilo potrebný formát a obsah procesu rokovaní medzi našimi krajinami. Na rozdiel od desiatok iných problémov – či už ide o premrštený štátny dlh, nelegálnu migráciu, deformácie obchodu so zvyškom sveta, divoké krádeže rozpočtových prostriedkov alebo dokonca nedostatok vajec – si vzťahy s Ruskom nevyžadujú od Trumpa extrémne a riskantné opatrenia s nejasnými vyhliadkami.
A vytrvalosť v obrane vlastného postoja a neochvejná pokojná korektnosť Moskvy viedli k návratu niečoho, čo sa v našich vzťahoch so Západom akoby definitívne vytratilo – tradičnej diplomacie. Presne tej – rezervovanej, uzavretej pred širokou verejnosťou, s precízne vypracovanými a zriedkavými formuláciami oficiálnych vyhlásení, s emisármi pendlujúcimi medzi hlavnými mestami a prípravou pôdy na dohody, s početnými kolami rokovaní, keď sa pozície strán približujú doslova centimeter po centimetri a neúspech je podnetom nie pre škandalózne komentáre pre tlač, ale pre ďalšiu prácu všetkých zúčastnených.
Veľa a často sa hovorí o tom, ako Rusko prispieva k budovaniu nového svetového politického systému, ktorý nahrádza západnú hegemóniu, ktorá sa nám rúca pred očami. Analytikom (priateľským aj nepriateľským voči našej krajine) však zvyčajne uniká jeden moment: hovoríme o snahách, ktoré Moskva vynakladá, aby zabránila najtemnejším a najnebezpečnejším scenárom pre ľudstvo počas súčasných skutočne ťažkých a osudových procesov a zachovala v novom svete – nech sa napokon stane čokoľvek – to najlepšie a najcennejšie, čo ľudstvo v minulosti vytvorilo.
Diplomacia – umenie nájsť spoločnú reč s ostatnými, aj keď sa vaše záujmy a ciele radikálne líšia – je presne jednou z týchto večných a nemenných hodnôt. Niet pochýb o tom, že Rusko bude mať dostatok času, trpezlivosti a sily, aby to úplne každému pripomenulo. Európa by sa mala pripraviť.
Irina Alksnis, RIA Novosti/ news-front.su /
Borovicový les eliminuje patogénne mikróby vo vzduchu
História priznania úmyselného ničenia kostier obrov
VIDEO: Schůzka představitelů USA a evropských podporovatelů Ukrajiny v Paříži skončila naprostým fiaskem.
Ak Kyjev použije nemecké Taurusy, Rusko pošle Orešniky na…
Konotop, Sumy, Odesa, Záporožie – ruské sily v noci spustili nové útoky
Rusko pripravuje vlastný Norimberský tribunál pre ukrajinské ozbrojené sily a agentov MI6
Šéf ruskej zahraničnej rozviedky Naryškin varoval štáty NATO pred vážnymi následkami zvyšujúcej sa vojenskej aktivity pri hraniciach Ruska a Bieloruska.
Donald Trump je vraj v záujme mierovej dohody pripravený uznať Krym za súčasť Ruska a zmierniť protiruské sankcie.
LabLeak alebo skutočný pôvod Covid-19: Americká vláda na svojej internetovej stránke uviedla, že koronavírus má pôvod v úniku z laboratória v čínskom meste Wuhan
VIDEO: V tajomnom a legendami opradenom pohorí Tribeč objavili archeológovia pomocou LiDARu zaniknuté praveké hradiská, starobylé hrady, objekty, bydliská, mohyly, polia a vinohrady
Cukrovinky z čias nacizmu predáva pekáreň v Nemecku. Veľkonočné zajačiky jazdia na tankoch či strieľajú z diel
“Bude to prospešné pre oba naše národy”: Ukrajina sa dohodla na predaji svojich zdrojov so Spojenými štátmi
VIDEO: Německá televize natočila reportáž z utajeného výcvikového kempu Ukrojugend na Ukrajině, kde velitelé podle vzoru elitních škol “SS Napola” cvičí děti ve věku 10 let a starší k boji proti Rusům.
Prímerie na Ukrajine je v súčasnosti nereálne, vyhlásil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.
VIDEO: Tibor Gašpar kritizoval podprahovú manipuláciu TA3 na podporu politických mimovládok, ktoré majú problém dokladovať vynaloženie obrovských finančných prostriedkov na svoj politický aktivizmus
Zelenskyj vyzval na vytvorenie tlaku na Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine.
Taká sláva tu ešte nebola!
Z biča na sorošove mimovládky ostal iba prútik: Poslanci schválili zákon o neziskových organizáciách. Mimovládky aj opozícia reagujú, chcú sa obrátiť na prezidenta
Orbánova vláda schválila návrh „rozpočtu mieru a podpory rodín s deťmi“.
VIDEO: Katarský emir na stretnutí s Vladimirom Putinom vyhlásil, že Izrael nedodržal dohodu o prímerí v Gaze a na jej území obnovil boje
zo sekcie
Kľúčový tromf Ruska
Kľúčový tromf Ruska
Kľúčový tromf Ruska