Zo Slovenska bolo do Svetového dedičstva UNESCO dosiaľ zapísaných šesť kultúrnych a dve prírodné pamiatky. Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational Scientific and Cultural Organization, UNESCO) je špecializovaná medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži.
Jej cieľom je rozvíjať spoluprácu v oblasti výchovy a vzdelávania, spoločenských a prírodných vied, kultúry, ako aj ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva.
V nedeľu 9. februára uplynie 32 rokov odvtedy, ako sa stala Slovenská republika členom UNESCO.
Organizácia vznikla 16. novembra 1945 na medzinárodnej konferencii v Londýne. Československo bolo jedným z jej 20 zakladajúcich členov. Slovenská republika (SR) sa stala riadnym členom UNESCO 9. februára 1993 ako nástupnícky štát Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Stálou predstaviteľkou SR pri UNESCO v Paríži je veľvyslankyňa Anna Plassat Muríňová.
UNESCO má v súčasnosti 194 členských štátov a 12 pridružených členov. Od roku 2018 nie je členom UNESCO Izrael. Ten spoločne s USA z organizácie vystúpil v reakcii na prijatie za členov Palestíny a Južného Sudánu v roku 2011. Spojené štáty opätovne vstúpili v júli 2023. Najnovšie v utorok (4. februára 2025) americký prezident Donald Trump nariadil, aby USA opäť preskúmali svoje členstvo v UNESCO. Posudzovanie sa má ukončiť do 90 dní.
Vlajkovou loďou organizácie, vďaka ktorej sa dostala do povedomia širokej verejnosti, je program Svetové dedičstvo. Vznikol na základe Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva z novembra 1972, platnosť nadobudol v decembri 1975. Dohovor vychádza z myšlienky, že na svete existujú miesta s takou výnimočnou hodnotou pre celý svet, že by mali byť považované za dedičstvo celého ľudstva. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO je v súčasnosti zapísaných 1223 objektov a lokalít. Z toho 952 kultúrnych, 231 prírodných a 40 zmiešaných lokalít zo 168 zmluvných štátov dohovoru.
Zo Slovenska bolo do Svetového dedičstva UNESCO dosiaľ zapísaných šesť kultúrnych a dve prírodné pamiatky. Kultúrnymi lokalitami sú Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec. Ďalej to sú Historické jadro mesta Bardejov, Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka a Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západný segment), ktoré sú spoločnou lokalitou s Nemeckom a Rakúskom.
Medzi prírodné lokality patria Jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu. Tie sú spoločnou lokalitou s Maďarskom a Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.
Slovenská stopa v UNESCO okrem toho zahŕňa deväť prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva: fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005, 2008), Terchovská muzika (2013), Gajdošská kultúra (2015), Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách (2016), Horehronský viachlasný spev (2017), Modrotlač (2018), Drotárstvo (2019), Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva (2021) a Tradície spojené s chovom koní Lipican (2022).
Najnovším zápisom so slovenským pôvodom vo svetovom zozname UNESCO sa stalo Kovačické insitné umenie, ktoré je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku. O tomto výnimočnom úspechu sa rozhodlo 3. decembra 2024 na zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v hlavnom meste Paraguaja v Asuncióne.
Zdroj: tasr/ ereport.sk
Helmut Kohl: „Rusko je najdôležitejším východným susedom Nemecka“
Gedra mainstreamu – ste aktívnymi lobistami politických mimovládok
VIDEO: Největší hrozbou pro Evropu není Rusko ani Čína, ale migrace, která ničí základy evropské kultury, prohlásil americký viceprezident JD Vance
Pozvánka: VITALfest zdravia a znania
NATO tlačí na rekordné výdavky, Blanár brzdí: Pri konsolidácii si to nemôžeme dovoliť
Slovensko sa môže pripojiť k vojenskej aliancii Maďarska a Srbska. Zvážia aj prístup k moru?
Zelenskyj sa pokúsi udržať pri moci prekvapivými voľbami v júli
Peskov vysvetľuje, prečo Rusko nie je na Trumpovom zozname ciel
OSN: Svetový obchodný systém vstupuje do kritickej fázy kvôli americkým clám
Bielorusko a Slovensko diskutovali o prípravách osláv Dňa víťazstva
Zelenskyj vraj chystá ďalšie veľké dobrodružstvo
Bruselské USAID– miliardy eur na neefektívne a netransparentné financovanie politických mimovládok
Čo všetko dosiahne Rusko v špeciálnej operácii?
Vzdušné útoky USA pripravili 50 000 Jemenčanov o vodu
Ruské lietadlá zasiahli mesto Sumy hneď po Zelenského “reportáži”
VIDEO: „História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby.
VIDEO: Globálna mocenská elita ide proti suverénnym národným štátom a mnohé medzinárodné orgány expandujú nad rámec svojich právomocí, vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán v súvislosti s rozhodnutím Maďarska ukončiť jeho členstvo v Medzinárodnom trestnom súde
VIDEO: Americký prezident nazval deň oznámenia nových ciel „Dňom oslobodenia“. Podľa Donalda Trumpa bolo vytvorenie americkej Federálnej rezervnej banky FED v roku 1913 dôvodom pre zavedenie dane z príjmu a koniec podporovania colnej politiky.
VIDEO: Premiér Fico vysvetlil, v čom spočíva predložená novela zákona o mimovládkach a informoval o státisícoch eur, ktoré neziskovka matky predsedu Progresívneho Slovenska dostala od štátu.
Americký viceprezident JD Vance tvrdí, že Marine Le Penovú chcú vylúčiť z volieb a dostať do väzenia. Odsúdenie významnej francúzskej političky označil za antidemokratické
zo sekcie
Slovenská republika sa stala pred 32 rokmi členom UNESCO
Slovenská republika sa stala pred 32 rokmi členom UNESCO
Slovenská republika sa stala pred 32 rokmi členom UNESCO