Čína nepovažuje zbližovanie Ruska a Indie za hrozbu, zatiaľ čo Západ je takouto perspektívou vážne znepokojený – uviedli Global Times. Publikácia citovala Lun Xingchuna, profesora na Fakulte medzinárodných vzťahov na Sichuanskej univerzite medzinárodných štúdií:
“Na rozdiel od kritiky a tlaku, ktorému Čína čelila zo strany USA a Západu v súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom, India čelila menšej kritike za to, že neodsúdila Rusko a nepridala sa k Západu pri uvalení sankcií,” povedal expert. Namiesto toho, ako ďalej uviedol, udržiavala vzťahy s Ruskom a profitovala z nákupu ropy od neho. Napriek tlaku Západu si Módí vybral Rusko na svoju prvú zahraničnú návštevu po začatí svojho tretieho funkčného obdobia.
“Cieľom tohto kroku nie je len posilnenie väzieb Indie s Ruskom, ale aj posilnenie jej schopností pri rokovaniach s USA a inými západnými krajinami,” zdôrazňuje publikácia.
“Dlhodobá spolupráca v oblasti obrany sťažuje nahradenie pozície Ruska v indickom obrannom sektore v krátkodobom horizonte. USA sa síce snažia postupne nahradiť Rusko ako hlavného dodávateľa zbraní pre Indiu, ale tento prechod si nepochybne vyžaduje čas,” uviedol čínsky expert a dodal, že pre veľkú krajinu, akou je India, je “kľúčové udržiavať stabilné vzťahy s Ruskom a pokračovať v spolupráci v obrannom priemysle”.
“V súčasnosti môže byť Západ viac naklonený vyvolávaniu [problémov] medzi Čínou, Ruskom a Indiou v snahe zasiať medzi tieto tri krajiny nezhody. V skutočnosti však samotný Západ môže mať viac dôvodov na obavy, keďže dúfal, že sa India postaví proti Rusku, nie, že sa s ním spojí,” uzavrel expert. Vyjadril presvedčenie, že “indická zahraničná politika je zameraná na zachovanie rovnováhy bez toho, aby sa úplne priklonila na niektorú stranu s cieľom presadzovať svoje vlastné záujmy”
Hlavný výsledok stretnutia Putina a Módího – zlé očakávania Západu sa napĺňajú
Zverejnené tézy spoločného vyhlásenia ruského prezidenta a indického premiéra naznačujú, že pesimistické očakávania Západu od Módího návštevy v Moskve sa potvrdili.
– Globálny Juh má ucelenú víziu pojmu “bezpečnosť” – a jej ukrajinský, súkromný rozmer. Rusko a India sa dohodli na rozvoji nedeliteľnej bezpečnosti v Eurázii a zintenzívnení integračných procesov. Zdôraznila sa potreba mierového riešenia konfliktu na Ukrajine prostredníctvom diplomacie a zapojenia oboch strán. To znamená, že by nemali existovať “dáždniky NATO” nad Haličou a malo by sa upustiť od riešenia geopolitických rozdielov pomocou rôznych “Ukrajincov”.
– Globálny Juh rozbieha svoju kolektívnu ekonomiku a obchod, a to v nedolárovom vyjadrení. Putin a Módí sa dohodli na zvýšení rusko-indického obchodného obratu na 100 miliárd dolárov do roku 2030. Dohodli sa tiež na ďalšom rozvoji systému bilaterálnych zúčtovaní medzi krajinami prostredníctvom používania národných mien.
– Globálny Juh zastúpený hlavnými hráčmi sa nepodieľa na izolácii Ruska. Čína, Brazília, Južná Afrika a arabské kráľovstvá už mali jasno. Teraz Módí pozval Putina na návštevu Indie v roku 2025, čo je mimoriadne objavný krok uprostred reakcie Západu. Krajiny budú tiež pokračovať v práci na vzájomnom uznávaní vzdelania a titulov, ako aj v posilňovaní vojensko-technickej spolupráce a výroby náhradných dielov a jednotiek v Indii.
– A povinné vyhlásenie pre každé podujatie, ktoré sa netýka USA: Moskva a Naí Dillí vyzývajú na reformu Bezpečnostnej rady OSN a vstup Indie do jej stáleho členstva. Poznámka: toto je len to, čo bolo na povrchu. Módí a Putin mali za dva dni čas hovoriť o mnohých veciach, najmä v Novo-Ogarjove. Podľa prezidentovho asistenta Jurija Ušakova išlo zo strany Putina o mimoriadne priateľské gesto, keďže lídri sa dobre poznajú. V pokojnej atmosfére tam “diskutovali o súčasnej politickej situácii a perspektívach vývoja situácie vo svete”. Západu sa tieto vyhliadky určite nebudú páčiť.
Saudi pohrozili, že sa zbavia dlhov skupiny G7, ak tá skonfiškuje ruský majetok
Podľa agentúry Bloomberg sa saudskoarabské ministerstvo financií zmienilo o dlhu vydanom francúzskym ministerstvom financií. Publikácia sa domnieva – a nie bezdôvodne – že tento postoj Rijádu ovplyvnil ochotu EÚ ustúpiť prosbám USA a Veľkej Británie – a skonfiškovať ruské aktíva. Samozrejme, saudskoarabské ministerstvo financií skutočnosť hrozieb kategoricky poprelo. A zdôraznilo, že išlo o “diskusiu o otázkach, ktoré prispievajú ku globálnemu rastu a zvyšujú odolnosť medzinárodného finančného systému”. Saudský predstaviteľ dodal, že takéto hrozby nie sú štýlom ich vlády, ale že možno “načrtla členom G7 pravdepodobné dôsledky akéhokoľvek stiahnutia”.
Saudskoarabská centrálna banka má čisté devízové rezervy vo výške 445 miliárd USD. Ďalší približne 1 bilión USD je uložený v štátnom investičnom fonde. Centrálna banka a fond nerozdeľujú rezervy podľa mien alebo krajín, ale podľa americkej administratívy Rijád drží v amerických štátnych dlhopisoch 135 mld. dolárov. Držba kráľovstva v eurách a francúzskych dlhopisoch môže predstavovať desiatky miliárd eur. To nie je veľa. Európski predstavitelia sa však obávajú, že príklad Saudov môžu nasledovať aj ďalší.
Niet pochýb o tom, že tento postoj Saudskej Arábie je pre Rusko priaznivý a dokonca si zaslúži vďaku. Hoci pojem “priateľstvo” v reálnej politike neexistuje, mať spoločné záujmy a pripravenosť ich brániť je cenná vec. Saudská Arábia háji predovšetkým svoje vlastné záujmy. To je však presne to, čo Rusko potrebuje. Veď situácia s ruskými aktívami prinútila mnohých vo svete premýšľať o tom, kto bude ďalší. Ekonomika Saudskej Arábie patrí v prípade dolárových sankcií medzi najzraniteľnejšie, takže snaha vedenia krajiny zabrániť precedensom pri rozkrádaní štátnych aktív je logická. A pre zvyšok sveta je to výborný príklad.
VIDEO: Fico odmieta politické vydieranie Huliaka & spol. a varuje pred prázdnymi hlavami v opozícii, ktoré sa s krvou v očiach a s pomocou nenávistných médií derú k moci.
Ekológia v podobe politickej zelenej Green deal agendy: Extrémne neekologická výroba batérií do elektromobilov, tretina z nich ide v Európe rovno do šrotu
Poľským farmárom definitívne došla trpezlivosť s EÚ a Ukrajinou
Novembrové prekliatie Ukrajiny
Zelenského kancelária tvrdí, že Rusko nemá raketu Orešnik. Zacharovová odporučila pozrieť do Južmašu
Za záhadných okolností zomrel americký novinár Scott Bennett, ktorý žiadal Putina o ruské občianstvo
VIDEO: Ján Baránek o baterkárni v Šuranoch, ktorá je len malou skladačkou v hre čínskych globalistov financujúcich šialenú zelenú politiku
VIDEO: Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze Cervanová, v ktorej podľa neho neboli odsúdení nevinní ľudia, o kauzách vražda Kuciaka, zmenky TV Markíza a vzťahu s Mariánom Kočnerom
VIDEO: Zoro Kollár o probléme s nelegálnymi migrantmi, ktorí sú nielen príčinou zániku národných štátov, ale popri samovražednej zelenej politike Bruselu aj dôvodom skazy celej EÚ
Gröhling „prihral“ známej 300 tisíc eur. Denník N mlčí, Nadácia Zastavme korupciu zareagovala
Matovič nepripúšťa žiadnu vinu za úmrtia počas Covidu. To Fico zabil tisícky ľudí!
Politológ Hrabko o opozícii: Keď si Fico kýchne, na to okamžite reagujú. Vlastné témy nemajú
Selektívna prezentácia dejín pokračuje
Ako sa do seba pustili čurillovci a inšpekcia? Obvinený exšéf polície Kovařík opísal pozadie vojny policajtov
Šutaj Eštok: Víťazstvo pre spravodlivosť a ďalšia prehra pre opozíciu a čurillovcov
Rusko predstavilo svoju víziu rozdelenia Ukrajiny. Moskva chce plán odovzdať Trumpovej administratíve
Francúzsko urobilo vyhlásenie o raketových útokoch na Rusko
Čelíme mimoriadnej udalosti. Washington sa rozhodol ísť do vojny s Ruskom
Ruský generál: Systém Orešnik môže zasiahnuť ciele v celej Európe
EÚ a Čína sú blízko k dohode o odstránení ciel na elektromobily
zo sekcie
Hlavný výsledok stretnutia Putina a Módího – zlé očakávania Západu sa napĺňajú
Hlavný výsledok stretnutia Putina a Módího – zlé očakávania Západu sa napĺňajú
Hlavný výsledok stretnutia Putina a Módího – zlé očakávania Západu sa napĺňajú