Spevák a hudobník Marián Greksa sa politike, tej komunálnej, venoval jedno desaťročie. Širšiu verejnosť zaujal počas covidu, kedy bol jedným z kritikov opatrení Matovičovej vlády. Netají sa tým, že podporuje Hlas a pre jeho názory ho v rádiách počujete menej, ako sporadicky. V Rozhovoroch s Mimi Šramovou prezradil o svojich postojoch, ale aj hudobných projektoch viac.
Prečo odišiel z politiky, ktorý politik je autentický a ktorý nie, ako vnímal obdobie pandémie a opatrenia, o polarizacácii spoločnosti aj medzi umelcami aj o tom, prečo verí, že Peter Pellegrini prináša do politiky pokoj. O tom všetkom sa Marián Greksa rozhovoril u Mimi Šramovej.
Oslovil ho Sulík
Do komunálnej politiky sa Greksa dostal v roku 2010 práve cez svoju rebéliu. Svojimi názormi sa nikdy netajil a tak mu mnoho kamarátov odporúčalo, nech to „ide zmeniť“.
„V nejakých novinách som mal rozhovor, pýtali sa ma na nejakých muzikantov, aj na politiku a vtedy som povedal, že sa mi ekonomické názory Richarda Sulíka páčia. Zohnal si moje číslo a oslovil ma, či by som nešiel kandidovať,“ hovorí Greksa, ktorý v tom čase o kampani, či straníckej politike nič netušil. Jeho vkladom bolo jeho meno, no ľudia ho zvolili do zastupiteľstva v Bratislave – Petržalke. V čase rozpadu Radičovej vlády vstúpil do SaS, no keď spoznal aj Richarda Sulíka a jeho spôsoby fungovania strany, rozhodol sa, že tam nechce byť. Odišiel preto v tej „prvej várke“, ktorá SaS opustila.
V mestskom zastupiteľstve po nástupe progresívcov skončil, pokračoval ale vo VÚC. Z politiky si odniesol poznatok, že nie strany sú zlé, ale konkrétni ľudia ich nesprávne riadia.
„Zobudilo ho“ aj Za slušné Slovensko
Greksa bol jedným z tých, ktorí si všimli, že po vražde novinára sa všetko zorganizovalo akosi prirýchlo. Zrazu na námestiach obrovské aparatúry a obrovský tlak vyvinutý na Smer.
„Ja nie som nejaký kamarát Smeru, skôr Hlasu. No a vtedy som začal vnímať Petra Pellegriniho, ako politika,“ vysvetľuje Greksa. U Pellegriniho ho zaujalo jeho pokojné vedenie štátu, čo sa mu potvrdilo, keď sa na Slovensku objavil covid, ktorého začiatok zachytila ešte jeho vláda.
Veľký šok
Potom však prišli riešenia Igora Matoviča, ktoré boli v obrovskom kontraste s Pellegriniho pokojným jednaním. Začal vystupovať proti Matovičovi, čím stratil množstvo kamarátov, s ktorými sa poznali desaťročia.
„Akonáhle som sa stal občanom, ktorý aktívne vyjadruje svoje názory, tak som stratil cez polovicu svojich hraní. Dovtedy som hral v priemere trikrát do týždňa, zmenilo sa to na 1-2 krát do týždňa,“ konštatuje Greksa. Hudobník nechápe, prečo dnes opozícia hovorí o akejsi likvidácii demokracie. Podľa neho na Slovensku demokraciu momentálne máme a potierala sa práve počas vlád Matoviča, Hegera, či Ódora.
„Pre mňa je brutálne viditeľné, ako sa tu likvidovala demokracia, ničili ľudské životy, upierali sa práva,“konštatuje Greksa. Ten sa nechce sám pasovať za umelca, hovorí o sebe len ako o rockovom spevákovi. Vníma to však tak, že umelci sa vždy dali na niekoho stranu. Hoci sa mnohí podporovatelia Matoviča ozývajú, no nie je si istí, či nepochopili, že to bola chyba.
Strach o kšefty
„Na tejto našej strane je nás, čo sa ozývajú, podstatne menej,“ tvrdí spevák s tým, že mnohí súhlasia, ale len „potichu“. Nahlas nie, z obavy, že prídu o kšefty. Ako príklad uvádza známeho, nemenovaného DJ-a, ktorý keby sa ozval, príde o reláciu v rádiu a o veľa firemných akcií.
„To, čo počujeme, je tá hlučná menšina. Škoda, že neexistujú povinné voľby, potom by sme naozaj videli, koľko ľudí je za čo,“ banuje Greksa. V tejto súvislosti dáva dolu klobúk pred opozíciou, ktorá v prospech Korčoka dokázala zmobilizovať sily.
Politiku sleduje viac, ako 30 rokov, no súčasný protikoaličný tlak je enormný a je naň využité doslova všetko.
Strašná agresia
V súčasnej politickej situácii sa Greksovi nepáči tá obrovská agresivita. Akonáhle čo len máličko vyjadríte iný názor, na sociálnych sieťach na vás hneď „naskáče vlna hejtu“.
„A človek sa len pozerá, že kde sa to v tých ľuďoch berie. Mám rád dejepis a históriu a tak si poviem, že toto všetko už tu bolo,“ hovorí hudobník a pripomína hitlerovské Nemecko, kedy tiež „slušní ľudia“ zabíjali tých, ktorí boli označení za nepriateľov. Aj tá menšina, čo tu dnes vykrikuje, ako si treba vziať krajinu a podobne to bude robiť dovtedy, kým o svojej pravde nepresvedčia dostatok ľudí na to, aby svoje úmysly dosiahli. Keď sa propaganda robí správne, funguje efekt snehovej gule a tá nabaľuje stále väčšiu masu.
Zaplatený káder
Šimečku vníma ako niekoho, koho si médiá, ale aj progresívne štruktúry vychovali, ako svojho pokračovateľa na Slovensku. Takému človeku stačí, že sa on a jeho rodina budú mať dobre a je mu jedno, kde.
„Ja mám taký pocit, že toto je celé pripravované a do vedenia štátov sa dostávajú ľudia, ktoré svoje krajiny majú úplne v paži. Hľadia si svojho prospechu a to je všetko,“ myslí si Greksa, pre ktorého sú títo ľudia vlastizradcovia. A práve tí tých, ktorí sa starajú o svoj štát, obviňujú zo zlodejiny. Ak si má vybrať medzi vodičom auta zlodejom, alebo bláznom, tak si sadne do auta so zlodejom.
Mimovládne organizácie
Kedysi si aj on pod týmto pojmom predstavoval spolky, ktoré pomáhajú uľahčovať život ľuďom s handicapom. „Potom jedného dňa zistíš, že je tu strašne veľa takých, ktoré sa rýpu do politiky. Sú tu mimovládky, ktoré berú peniaze aj od tohto štátu, plus ich berú zo zahraničia a starajú sa nám do politiky bez akejkoľvek zodpovednosti,“ hovorí Greksa na margo niektorých organizácií. Pripomína, že skutočne potrebujeme zákon, ktorý práve týmto mimovládkam „zoberie“ dotácie.
S Pellegrinim na pivo nechodí
Greksa je známy tým, že je politickým podporovateľom Petra Pellegriniho a Hlasu. „Na pivo“ spolu síce nechodia, ale je presvedčený o tom, že Pellegrini je štátnik, ktorý je schopný pre Slovensko urobiť maximum. V tejto súvislosti sa mu nepáči, ako po tom, čo Pellegrini odmietol koalíciu s PS, všetku špinu, je opozícia schopná hodiť práve na prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho.
Nesúhlasí ani s tvrdením, že prezident má byť protiváhou vláde. Korčoka by bol schopný voliť len v prípade, že by sa zaviazal vzdať sa pozície prezidenta v prípade, že v parlamentných voľbách by sa do vlády dostala súčasná opozícia a on by jej nemohol byť protiváhou. Napokon veď aj vláda, v ktorej Korčok sedel, mala všetko…
Alternatívne médiá veľmi pomohli
Greksa konštatuje, že pri voľbách veľmi pomohla aj alternatíva, vďaka ktorej sa ľudia dostali aj k iným informáciám, ako z mainstreamu.
„Veľmi by som si prial, aby väčšina tých mainstreamových novín, rádií, alebo televízií normálne krachli kvôli tomu, aké tendenčné informácie prinášajú. Nerád zovšeobecňujem, skôr ma zaujíma, ktorý redaktor čo prinesie, ale vo všeobecnosti sa veľmi nevhodne informuje,“ dodáva Greksa.
hlavnydennik.sk
Pfizergate a nové žaloby proti skorumpovaným globalistom
Takmer tisíc Ukrajincov dezertovalo z brigády vycvičenej vo Francúzsku
Newsweek zverejnil mapu navrhovaného frontu v prípade tretej svetovej vojny
Mier na planéte Zem? „Povedzte zbohom“ – zrušte svoje členstvo v NATO!
VIDEO: Michelko o nesvätom spojenectve Huliaka s Migaľom & spol., o vydieraní vlády lekármi, ale aj o Matovičovom megatuneli s MOMkami počas covidizmu
VIDEO: Zoro Kollár o kauzách digitálneho „odborníka“ a poslanca za PS Jána Hargaša a jeho „pracovných“ výsledkoch ekonomicky poškodzujúcich Slovensko
Video: Ruský ostreľovač ležal týždeň v snehu, aby dokončil misiu
VOJEN: Prečo sa opičiť po iných?
VIDEO: Baránek o podieľaní sa veľkej časti slovenských lekárov na covidovej diktatúre a terorizovaní ľudí, ktorí teraz vydierajú Ficovu vládu
Rusové vyhlásili lov raketových nosičů pro ATACMS za svou prioritu. Pět jich již bylo zničeno.
Synchronizačný efekt
Experiment, ktorý ukazuje na spojenie „Vedomie – Telo“
Maďarsko a Bulharsko našli riešenie, ako zaplatiť za tranzit ruského plynu
Európske krajiny vyzývajú sýrskych utečencov na návrat domov. Rakúsko im preplatí letenky
„Pád Asada“: Strategický ústup, nie porážka?
„Vyzbrojenie dolára“: Trump vyhlasuje vojnu BRICS a „dedolarizácii“
Digitálny vodičský aj občiansky je realitou, kradnúť v obchodoch sa už neoplatí. Prezident podpísal 23 zákonov
Ficov kabinet definitívne schválil energopomoc. Dostane ju každý, čo kritizuje opozícia
Ruské raketové útoky sa zameriavajú na viaceré vojenské letiská. Kadyrov žiada Orešnik
Kým Západ nahradí Zelenského a ako sa Ukrajina kúsok po kúsku pripojí k Rusku
zo sekcie
Korčok sa obráti ako sa od neho bude žiadať, len aby dosiahol víťazstvo
Korčok sa obráti ako sa od neho bude žiadať, len aby dosiahol víťazstvo
Korčok sa obráti ako sa od neho bude žiadať, len aby dosiahol víťazstvo