Hoci horúcou témou slovenskej politickej scény bolo prvé kolo ostro sledovaných prezidentských volieb, niektorým politikom neunikli ani globálne súvislosti, ktoré môžu ovplyvniť aj dianie v Európe a tiež na Slovensku.
Podľa doterajších informácií teroristický masaker na predmestí Moskvy s vyše 130 mŕtvymi nevinnými civilistami, vrátane žien a detí je oficiálne Islamský štát, ktorý sa na sociálnej sieti telegram prihlásil k ohavnému činu. Ruské bezpečnostné zložky zadržali 11 podozrivých, vrátane štyroch strelcov, ktorí by mali mať kaukazský pôvod a smerovali na úteku k ukrajinským hraniciam.
Keďže táto šokujúca udalosť môže ešte viac eskalovať nielen vojenský konflikt na Ukrajine, ale aj vtiahnuť do konfrontácie celý politický Západ – kam podľa predbežných informácií ukazuje prstom Moskva na objednávateľov zločinu – prinášame vyjadrenia slovenských politikov, ktorí sa medzi prvými k situácii vyjadrili.
A.Belousovová: Svet balansuje na pokraji priepasti
“Je mi veľmi ťažko. Prvé, čo ma napadlo po šoku, keď som sa dozvedela o teroristickom útoku v Moskve, bolo, či sú všetci príbuzní v poriadku. Viem, je to možno sebecké, ale” … začína svoj status Anna Belousovová, ktorá má v Rusku rodinu.
Jej pocity a myšlienky prinášame v plnom znení nižšie:
No teraz, keď si dávam dokopy fakty, nedá mi nezareagovať aspoň zopár poznámkami:
- v prvom rade: tento útok prišiel len pár dní po tom, čo prezidentské voľby vyhral Putin. Akoby to bola taká svojrázna “gratulácia” k jeho zvoleniu na ďalších šesť rokov.
- ešte skôr ako sa k teroristickému útoku prihlásil Islamský štát, Biely dom rezolútne odmietol akúkoľvek účasť Ukrajiny na tomto útoku.
- Washington však svoje tvrdenia o neúčasti Ukrajiny ničím nepodložil.
- Ak sa ukáže, že útok vykonal ISIS, aj tak ostáva záhadou, prečo sa táto teroristická organizácia rozhodla zaútočiť na Rusko práve teraz.
- Zaujímavé tiež je, že ISIS zintenzívnil nepriateľstvo voči Rusku ostatné dva roky.
- Dva roky trvá vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Akoby sa ISIS zladil s USA, ktoré na Ukrajine vedú zástupnú vojnu s Ruskom.
Nech už je za týmto teroristickým útokom hocikto, jedno je isté. Odpoveď Ruska bude veľmi tvrdá voči všetkým, ktorí sa na tom podieľali. Aj tým v pozadí… Svet balansuje na pokraji priepasti
M. Uhrík: Takéto útoky sú neospravedlniteľné!
Úprimnú sústrasť všetkým, ktorí prišli o blízkych pri útoku strieľajúcich šialencov v Moskve vyslovil aj europoslanec Milan Uhrík (Republika). Takéto útoky sú podľa neho „neospravedlniteľné!“
Mrzí ma, že liberálna tlač na čele s Denníkom N to hneď otočila na geopolitický zápas
upozornil na interpretačný posun.
„Samozrejme, skvelí Američania všetko vedeli (aká škoda, že ich v Rusku nemajú), zlí Rusi všetko ignorovali…“ Pripomenul, že v USA sa na školách strieľa pomaly už každý mesiac, a tiež si s tými masakrami nevedia rady.
Teroristické útoky sú neospravedlniteľné, kdekoľvek sa dejú, pridal humanistický postoj, pretože „rovnako smútia príbuzní obetí masakrov v Moskve, Texase či Prahe. Všetci sme ľudia“, zakončil svoj apel Milan Uhrík.
Fico telefonoval s ruským veľvyslancom: Solidarita a ľútosť
Premiér Robert Fico informoval, rovnako na sociálnej sieti, že v sobotu ráno telefonicky hovoril s veľvyslancom Ruskej Federácie v Slovenskej republike – J.E. Igorom Bratčikovom o piatkovom teroristickom útoku na okraji Moskvy s obrovskými civilnými obeťami.
„Každá krajina na svete má povinnosť spolupracovať v boji proti terorizmu, nech jeho dôsledkami trpí ktokoľvek a v tomto duchu som ponúkol súčinnosť aj pánovi veľvyslancovi, napísal v statuse a dodal, že súčasne mu v mene celej slovenskej vlády odovzdal prejavy solidarity a úprimnej ľútosti.
Barbarské teroristické útoky s desiatkami až stovkami obetí zatrasú aj takými silnými a veľkými krajinami, akou Ruská Federácia nepochybne je
zakončil svoju reakciu Robert Fico (Smer-SD).
skspravy.sk
Bloomberg: Tretina nemeckých spoločností plánuje tento rok prepustiť väčšinu svojej pracovnej sily
Trucpodnik Kyjeva 9. mája
ESET naďalej spravuje a kontroluje naše digitálne občianske a vodičské doklady?
Borovicový les eliminuje patogénne mikróby vo vzduchu
História priznania úmyselného ničenia kostier obrov
VIDEO: Schůzka představitelů USA a evropských podporovatelů Ukrajiny v Paříži skončila naprostým fiaskem.
Ak Kyjev použije nemecké Taurusy, Rusko pošle Orešniky na…
Konotop, Sumy, Odesa, Záporožie – ruské sily v noci spustili nové útoky
Rusko pripravuje vlastný Norimberský tribunál pre ukrajinské ozbrojené sily a agentov MI6
Šéf ruskej zahraničnej rozviedky Naryškin varoval štáty NATO pred vážnymi následkami zvyšujúcej sa vojenskej aktivity pri hraniciach Ruska a Bieloruska.
Donald Trump je vraj v záujme mierovej dohody pripravený uznať Krym za súčasť Ruska a zmierniť protiruské sankcie.
LabLeak alebo skutočný pôvod Covid-19: Americká vláda na svojej internetovej stránke uviedla, že koronavírus má pôvod v úniku z laboratória v čínskom meste Wuhan
VIDEO: V tajomnom a legendami opradenom pohorí Tribeč objavili archeológovia pomocou LiDARu zaniknuté praveké hradiská, starobylé hrady, objekty, bydliská, mohyly, polia a vinohrady
Cukrovinky z čias nacizmu predáva pekáreň v Nemecku. Veľkonočné zajačiky jazdia na tankoch či strieľajú z diel
“Bude to prospešné pre oba naše národy”: Ukrajina sa dohodla na predaji svojich zdrojov so Spojenými štátmi
VIDEO: Německá televize natočila reportáž z utajeného výcvikového kempu Ukrojugend na Ukrajině, kde velitelé podle vzoru elitních škol “SS Napola” cvičí děti ve věku 10 let a starší k boji proti Rusům.
Prímerie na Ukrajine je v súčasnosti nereálne, vyhlásil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.
VIDEO: Tibor Gašpar kritizoval podprahovú manipuláciu TA3 na podporu politických mimovládok, ktoré majú problém dokladovať vynaloženie obrovských finančných prostriedkov na svoj politický aktivizmus
Zelenskyj vyzval na vytvorenie tlaku na Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine.
Taká sláva tu ešte nebola!
zo sekcie
Reakcie slovenských politikov na teroristický masaker v Moskve: Svet balansuje nad priepasťou
Reakcie slovenských politikov na teroristický masaker v Moskve: Svet balansuje nad priepasťou
Reakcie slovenských politikov na teroristický masaker v Moskve: Svet balansuje nad priepasťou